Zabiegi kosmetyczne latem – które są wskazane, a które wręcz przeciwnie

13.06.2023

Lato to czas, kiedy chcemy wyglądać świeżo i pięknie. Gdy tylko pierwsze promienie słońca zaczynają nas rozgrzewać, udajemy się do gabinetu kosmetycznego. Tymczasem tam możemy usłyszeć, że niektóre zabiegi na twarz latem są niewskazane i powinniśmy się ich podjąć jesienią czy zimą. Jednak nie jest tak źle, bo przy zachowaniu ostrożności możemy dużo więcej, niż początkowo się wydaje. Jakie zabiegi na twarz można wykonywać latem, a które są wręcz zalecane w gabinetach kosmetycznych?

Sprawdź zabiegi SPA dostępne w Hotelu St. Bruno w Giżycku

O co chodzi z tym latem?

Z latem, a konkretnie ze słońcem. Dodaje nam ono energii, rozgrzewa i poprawia nastrój, ale ma też drugą stronę związaną z emitowanymi promieniami, które nie pozostają bez znaczenia dla naszej skóry i wzroku. Zalicza się do nich:

  • promienie UVA, które przyczyniają się do fotostarzenia skóry, uszkadzając włókna kolagenowe
  • promienie UVB, które poza przyspieszeniem procesów starzenia wywołują zmiany pigmentacyjne, uszkadzając komórki DNA mogą prowadzić do zmian nowotworowych
  • promienie UVC, które wraz z powiększająca się dziurą ozonową coraz bardziej zagrażają nam, powodując uszkodzenia wzroku i komórek organizmu.

Przeczytaj również: Peeling całego ciała – dlaczego warto i jak go tworzyć?

Jak to się ma do zabiegów kosmetycznych?

Niewątpliwie zabiegi kosmetyczne wykonywane latem wiążą się z większym narażeniem na działanie promieni słonecznych niż jesienią czy zimą. Skóra na twarzy jest najwrażliwsza na całym ciele. Dodatkowo po zabiegach kosmetycznych jest podrażniona, opuchnięta, łuszczy się i swędzi. Dlatego im bardziej inwazyjne zabiegi, tym bardziej skóra narażona jest na przenikanie szkodliwych promieni słonecznych i uszkodzenia w postaci przebarwień czy reakcji w postaci uczucia pieczenia, suchości i ściągnięcia. Wtedy podrażnienia po zabiegu są dodatkowo wzmocnione, wywołując potrzebę drapania, dotykania czy zwilżania, które nie zawsze jest wskazane. Zabiegi kosmetyczne na lato powinny zatem być dobrane przede wszystkim tak, by wspomagać ochronę przed słońcem i niwelować efekty kontaktu skóry z promieniami słonecznymi. Jakie zabiegi na twarz wybrać latem?

Przeczytaj również: Spa dla kobiet – na jakie zabiegi w SPA powinny udać się kobiety?

Jakie zabiegi na twarz można wykonywać latem?

Mezoterapia to zabieg, który z powodzeniem możemy wykonywać latem. Działanie przeciwstarzeniowe to jedna z jego zalet, ale pozwala ona również na regenerację i rewitalizację skóry oraz poprawę jej sprężystości. Peelingi z kolei rodzą sporo kontrowersji, ale należy tu zwrócić uwagę na fakt, że są one różne i znajdziemy bogatą ofertę takich peelingów, które można wykonywać latem. Dzięki stosowanym w nich kwasom można nie tylko dogłębnie oczyścić skórę, ale też zadziałać antyoksydacyjne, zredukować zmiany naczyniowe czy po prostu głęboko nawilżyć skórę. Jaki jeszcze zabieg na twarz latem nie zaszkodzi, a pomoże?

Sucha skóra latem doskwiera wielu z nas, dlatego zabiegi ukierunkowane na ten problem są jak najbardziej wskazane. Zabieg Medesthetic Pro Contra to intensywna dawka nawilżenia właśnie dla skóry odwodnionej i przesuszonej. Zawarte w preparatach kwas hialuronowy, ceramidy czy witamina E powodują, że skóra odzyskuje funkcje barierowe i jest zregenerowana, gładka i promienna. W gabinecie kosmetycznym zabiegi na lato to wszystkie takie, które poza intensywnym nawilżeniem stanowią też bogate źródło witamin. Hydra repulp fresh do takich należy, zapobiegając utracie wody i przesuszeniu, łagodząc napięcie skóry. Z cerą trądzikową jest jeszcze inaczej. Jak słońce działa na cerę trądzikową?

Przeczytaj również: Spa dla mężczyzn – na jakie zabiegi w SPA powinni wybrać się mężczyźni?

Uważnie z cerą problematyczną?

Błędne jest myślenie, że  słońce dobrze działa na trądzik, bo go wysusza. Jest wręcz odwrotnie, bo problem się nasila. Pod wpływem promieniowania naskórek grubieje, a to powoduje tendencje do zatykania gruczołów łojowych. W ten sposób kolejne grudki czy cysty będą się częściej pojawiać. Zabiegi na trądzik latem powinny nie wywoływać przesuszenia skóry. Im bardziej wysuszające zabiegi stosujemy, tym mocniej pobudzamy gruczoły łojowe do wydzielania sebum, które z kolei nasila zmiany trądzikowe. Jakie zatem zabiegi oczyszczające na twarz będą latem odpowiednie dla problematycznej cery? Kwasy glikolowy, pirogronowy, salicylowy czy azelainowy i migdałowy idealnie się do tego nadają. Pozwalają one na dalsze zabiegi odżywiające i nawilżające. Pamiętajmy jednak, że kwasy i słońce nie do końca idą w parze. Bezwzględnie po ich zastosowaniu należy unikać kontaktu ze słońcem, ale jak to już wspomniano wcześniej, cera trądzikowa niezależnie od stosowanych zabiegów nie powinna być wystawiana na słońce w nadmiarze.

Hotel z basenem w Giżycku? Koniecznie Hotel St. Bruno

Jakie zabiegi odpuścić sobie latem?

Letnią porą warto unikać zabiegów z użyciem lasera. Jeśli już się na nie decydujemy, bezwzględnie powinniśmy unikać ekspozycji na słońce nawet przez miesiąc po zabiegu. Często efektem lasera jest mocne pieczenie skóry, który to efekt upał za oknem może wzmagać, wywołując ogromny dyskomfort. Nieprzestrzeganie zaleceń związanych z unikaniem słońca po laserze może powodować nawet poparzenia skóry, rany czy przebarwienia. Jeśli lubimy się opalać, latem zabiegi kosmetyczne na twarz powinny przebiegać bez wykorzystania retinolu i wspomnianych już kwasów, gdyż powstaje zagrożenie pojawienia się przebarwień. Z makijażem permanentnym również warto poczekać do jesieni. Ziołowe barwniki wprowadzanie pod skórę podczas wykonywania takiego makijażu pod wpływem słońca mogą stracić swoją wyrazistość. Dlatego, aby efekt był najlepszy, zaleca się unikanie słońca przez pierwszych kilka tygodni. Zaleca się też unikanie zabiegów z użyciem nagietka, dziurawca czy bergamotki. Są to substancje światłouczulające i ich stosowanie może skończyć się alergiami skórnymi.

Zastanawiając się, jakie zabiegi kosmetyczne latem nie zaszkodzą naszej skórze, powinniśmy pamiętać o konsultacji ze specjalistą, czyli kosmetyczką, a czasem lekarzem dermatologiem. Każda skóra jest inna i reaguje inaczej na stosowane zabiegi i kosmetyki. Profesjonalista, który zna wszelkie mankamenty naszej skóry, będzie w stanie odpowiednio podpowiedzieć zabiegi, które nie zaszkodzą, a pomogą w tej przyjemnej, lecz jednocześnie obciążającej dla skóry, letniej porze.