Skóra na bieżąco wymienia komórki, których zadaniem jest m.in. wiązanie wody i uszczelnianie płaszcza lipidowego. Jedne komórki obumierają i mogą być zastąpione nowymi. Peeling ma za zadanie wspomóc regenerację skóry, a tym samym opóźnić procesy starzenia związane z wiekiem, wraz z którym naturalny cykl regeneracji zaczyna zachodzić wolniej. Dlaczego jeszcze warto go wykonywać? O czym należy pamiętać, żeby uzyskać jak najlepsze efekty? Sprawdź!
Peeling to zabieg kosmetyczny, którego celem jest złuszczanie martwego naskórka, w efekcie czego skóra wygładza się, poprawia się jej koloryt, usuwane są przebarwienia. W zależności od rodzaju zabiegu może on przebiegać na warstwie rogowej skóry albo docierać do jej głębszych warstw. Peeling pobudza skórę do produkcji nowych komórek, poprawia także ukrwienie skóry i sprzyja wchłanianiu przez nią substancji odżywczych.
Za działanie ścierające odpowiadają zawarte w peelingach kryształki diamentu czy korundu w przypadku peelingów mechanicznych, czy związki chemiczne o odpowiednich stężeniach w peelingach chemicznych. W przypadku peelingów enzymatycznych natomiast mamy do czynienia z działaniem enzymów pozyskiwanych głównie z roślin – papainy otrzymywanej z papai i bromelainy z ananasa. Istnieje również peeling kawitacyjny, w którym wykorzystuje się zjawisko zmniejszania ciśnienia i ultradźwięków do powstawania i rozpadu martwych komórek warstwy rogowej skóry. Czego możemy oczekiwać, decydując się na peeling?
Przeczytaj również: Jakie zabiegi na ciało warto stosować?
Peeling enzymatyczny określany jest jako najłagodniejszy, z kolei chemiczny polecany jest dla dojrzałej skóry potrzebującej napięcia, wygładzenia. Peeling kawitacyjny zalecany jest dla skóry problematycznej, trądzikowej. Jednak peelingi dzieli się też ze względu na stopień głębokości ich działania. Dzięki temu ten najgłębiej działający może sprzyjać redukcji zmarszczek czy blizn. Peeling głęboki wykonywany jest nawet na głębokość 0,6 mm, dlatego stosowany jest pod okiem specjalisty w gabinetach medycyny estetycznej.
Peelingi enzymatyczne mają działanie powierzchniowe, więc sami możemy wykonywać je w domu. Dobrze sprawdzą się do całego ciała i dekoltu, choć równie dobrze możemy regularnie stosować je do twarzy jako wstęp do aplikacji innych kosmetyków. Peeling średniogłęboki poza powierzchnią rogową dociera też do górnej warstwy skóry głębokiej. Dobrze sprawdzi się przy ujędrnianiu skóry i redukcji cellulitu. Kiedy należy sięgnąć po peeling całego ciała?
Przeczytaj również: Jakie zabiegi kosmetyczne na twarz warto wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu ciała oraz osuszeniu, ale w takim stopniu, by skóra pozostała lekko wilgotna. Następnie zaczynając od stóp, idąc ku górze przez całe nogi, brzuch, pośladki, aż po dekolt wmasowujemy peeling okrężnymi ruchami. Można przy każdym nabieraniu kolejnej porcji peelingu lekko zwilżać dłonie. Te partie ciała, których skóra jest twardsza i bardziej szorstka, jak kolana czy łokcie należy poświęcić więcej czasu, podczas gdy miejsca delikatniejsze należy potraktować łagodniej.
Przeczytaj również: Masaż Kobido — na czym polega i jakich efektów można się spodziewać?
Najczęstszy rodzaj peelingu, po jaki sięgamy to peeling kawowy, być może dlatego, że kofeina znacząco pobudza krążenie krwi i sprzyja redukcji cellulitu. Aby samodzielnie wykonać taki preparat w domu, wystarczy pół szklanki fusów z kawy, około 3 łyżek brązowego cukru oraz łyżka spajającego wszystko oleju, np. oliwy z oliwek. Równie nieskomplikowany w produkcji jest peeling cukrowy, do którego wystarczy połowa szklanki cukru, 3 łyżki oliwy i łyżka miodu działającego nawilżająco i wygładzające. Również peeling solny ma swoich zwolenników, bowiem jego działanie dodatkowo jest przeciwzapalne i odkażające. Do jego wykonania potrzeba pół szklanki soli i 3 łyżki oleju kokosowego.
Peeling wykonywany samodzielnie w domu o tyle może być kłopotem, że trudno go samemu aplikować na plecy. Dlatego często decydujemy się jednak na wizycie w gabinecie kosmetycznym, gdzie zostanie zaaplikowany na wszystkie partie ciała. Jednak przy pomocy kogoś z domowników może stać się mało kosztownym i odpowiednio częstym rytuałem w pielęgnacji ciała.