Plaża i molo w Giżycku – jakie atrakcje można spotkać

01.06.2020

Giżycko jest głównym portem na Mazurach w otoczeniu pięknych jezior. Położone jest pomiędzy dwoma jeziorami, a w niedalekiej okolicy znajduje się ich aż kilkanaście! Decydując się na pobyt w Giżycku, z pewnością będziemy chcieli spędzić trochę czasu nad jeziorem. Plaża w Giżycku wychodząca na kąpielisko, wraz z molo, jest położona nad jeziorem Niegocin, zaledwie kilkaset metrów od centrum miasta. Molo w Giżycku natomiast uchodzi za jedno z najdłuższych w Polsce (ma ponad 400 metrów). Jakie atrakcje czekają na turystów nieopodal plaży i mola w Giżycku?

Molo w Giżycku

Molo w Giżycku przy jeziorze Niegocin powstało w 1970 roku, by pełnić funkcję falochronu, a w 2011 roku zostało odnowione i powiększone. Jest więc bezpieczne i unowocześnione. To wspaniały punkt widokowy, z którego konieczne trzeba skorzystać, jeśli jest się w okolicach lub zatrzymuje się w mieście. To gwarancja niezapomnianych wrażeń! Molo w Giżycku przynależy do głównej trasy spacerowej miasta.

Plaża w Giżycku

Plaża w Giżycku jest miejscem przynależącym do kąpieliska. To tutaj często przesiadują turyści, korzystając w możliwości kąpieli w jeziorze. Ważne jest to, że plaża jest publiczna, co oznacza, że wejście na nią jest bezpłatne, a przy tym kąpielisko jest strzeżone przez ratowników wodnych. Przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

WAKACJE W HOTELU ZE SPA? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ ➝

Aktywności w pobliżu molo w Giżycku – w sezonie

W sezonie w Giżycku można spotkać niezliczoną ilość atrakcji. Po pierwsze można oddać się różnym aktywnościom związanym z pobliskimi wodami. Wśród nich można wymienić przede wszystkim żaglowanie i wędkowanie, ale także windsurfing, nurkowanie, wakeboarding, kitesurfing, narty wodne, parasailing, spływy kajakowe czy skutery wodne. Do mniej wymagających aktywności można zaliczyć rejsy statkami i spędzanie czasu na plaży w Giżycku – opalając się, pływając czy budując zamki z piasku.

Na lądzie natomiast można wypróbować wspinaczkę w parku linowym, jazdę konną czy quady. Na terenie plaży w Giżycku znajdują się także boiska – do siatkówki, koszykówki oraz piłki nożnej, a także tory dla rolkarzy. W Giżycku w sezonie stacjonuje także wesołe miasteczko.

Aktywności w pobliżu plaży w Giżycku – poza sezonem

Poza sezonem Giżycko nadal pozostaje atrakcyjne pod względem podejmowanych aktywności. Zimą można wypróbować ślizgi lodowe (bojery), icekiting, nurkowanie pod lodem, narty biegowe, skutery śnieżne, kuligi czy jeżdżenie na łyżwach po giżyckim lodowisku. Mało tego, niedaleko znajduje się wyciąg narciarski. W zimę można nawet wędkować pod lodem. Pora roku nie determinuje więc radości z pobytu na Mazurach.

Przeczytaj również: Giżycko zimą? Rekomendujemy najlepsze atrakcje

HOTEL Z BASENEM NA MAZURACH? SPRAWDŹ OFERTĘ ➝

Wydarzenia sezonowe w Giżycku

W Giżycku i w okolicach odbywa się mnóstwo wydarzeń, imprez, jarmarków, konkursów czy pokazów. Kilka z nich odbywa się nawet na plaży w Giżycku – są to Mazury AirShow oraz Festiwal Kolorowe Zakończenie Wakacji, w ramach którego co roku organizowany jest Festiwal Kolorów oraz szereg koncertów. Warto zajrzeć do kalendarza imprez na oficjalnej stronie miasta Giżycka, aby dowiedzieć się, jakie wydarzenia sezonowe będą organizowane w trakcie naszego pobytu. Może trafimy na niezwykłe inscenizacje historyczne w ramach Operacji Boyen?

Przeczytaj również: Co robić w Giżycku gdy pada deszcz?

Zabytki w Giżycku

W Giżycku znajduje się wiele cennych zabytków, które warte są poświecenia im swojego wolnego czasu. Warto zobaczyć przede wszystkim XIX-wieczną Twierdzę Boyen, którą uważa się za najcenniejszy zabytek tych okolic. Wybierając się do Twierdzy, dobrze jest udać się przez Kanał Giżycki (Łuczański), aby zobaczyć zabytkowy most obrotowy.

Oprócz tego w Giżycku znajduje się także XIV-wieczny zamek krzyżacki, którego część została odrestaurowana, a w jego wnętrzu znajduje się luksusowy hotel ze strefą SPA. Nadal jednak część zamku jest możliwa do zwiedzania.

W końcu w Giżycku warto wejść na zabytkową wieżę ciśnień, gdzie znajduje się taras widokowy. Jeśli mało będzie nam widoków, kolejnym miejscem, z którego widać panoramę miasta, będzie Wzgórze św. Brunona. Na liście miejsc do zwiedzania warto uwzględnić także XIX-wieczny kościół ewangelicki.

Przeczytaj również: Twierdza Boyen w Giżycku – dlaczego musisz odwiedzić tę atrakcję?

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Trasy rowerowe w Giżycku

Z Giżycka można wybrać się na wycieczkę rowerową w przeróżnych kierunkach. Mazury odznaczają się wieloma ciekawymi zabytkami. Można więc zaplanować na przykład stosunkową krótką trasą nad jezioro Mikołajskie, pojechać do Wilczego Szańca (byłej kwatery Adolfa Hitlera) czy do Świętej Lipki, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne. Zapalonych rowerzystów może interesować długa trasa nad jezioro Śniardwy, licząca sobie ponad 130 kilometrów (wraz z powrotem do Giżycka).