Twierdza Boyen w Giżycku – dlaczego musisz odwiedzić tę atrakcję?

31.08.2021

Imponujące wielkością i rozmachem budowle robią na nas wrażenie. Gdy się doda do nich jeszcze bogaty kontekst historyczny lub mroczną legendę, natychmiast chcemy znaleźć się w takim miejscu i poczuć wszystko na własnej skórze. W Polsce znajduje się kilkadziesiąt twierdz i fortyfikacji, które mają historię licznych oblężeń.

Twierdza Modlin stanowi największy na świecie zespół umocnień, a twierdza Kostrzyn jest najstarszą bastionową twierdzą w Polsce. Czy ktoś zwiedził wszystkie budowle tego typu w naszym kraju? Jeżeli jeszcze nie, to odwiedzając Giżycko na Mazurach warto zajrzeć do tamtejszej twierdzy Boyen. Dlaczego?

Największa atrakcja turystyczna Giżycka — twierdza Boyen

Żagle mogą być naszym pierwszorzędnym celem w podróży na Mazury, jednak nie oznacza to, że jedynym. Twierdza Boyen to historyczny obiekt, który powstał w latach 1843-1855 i miał na celu blokować przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno. Budowa została rozpoczęta z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Nazwa Boyen pochodzi od nazwiska jednego z inicjatorów budowy pruskiego generała Hermana von Boyena. Twierdza budowana była w kształcie sześcioboków z cegły i polnych kamieni. Sześć bastionów, które wchodzą w jej skład noszą nazwy: Herman, Ludwig, Leopold, Schubert, Recht i Licht. Ta fortyfikacja otoczona jest przez fosy i mury i znajduje się w otoczeniu gęstego lasu. Zaprojektowana była na załogę w liczbie 3 tys. żołnierzy. Na przestrzeni lat twierdza mieściła w sobie garnizon, komendanturę, składnicę artyleryjską czy szpital. Mur otaczający twierdzę ma ponad 2 km, a do jej wnętrza prowadziły tylko 4 bramy, choć obecnie korzysta się głównie z dwóch. Czego jeszcze nie wiemy o twierdzy Boyen ?

Przeczytaj również: Plaża i molo w Giżycku – jakie atrakcje można spotkać

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Zmienne losy twierdzy Boyen

Choć początki twierdzy wiążą się z jej funkcją jako umocnienie zamknięcia od wschodu, to z czasem twierdza była wykorzystywana jako ważny obiekt zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej. Na początku I wojny światowej twierdza służyła jako miejsce gromadzenia zapasów, broni, a dopiero w czasie bitwy pod Tannerbergiem w 1914 r. zaistniała jako miejsce działań 4 tys. załogi żołnierzy niemieckich odpierających próby oblężenia Giżycka przez Rosjan. Po I wojnie światowej twierdza służyła jako szpital, co było też podtrzymane w czasie II wojny światowej. Jednak w tym okresie historii twierdza Boyen stanowiła też koszary i ośrodek szkoleniowy dla żołnierzy niemieckiej armii. Do rąk polskiego wojska twierdza powróciła dopiero w 1945 roku. Obecnie w twierdzy można zwiedzać obiekty koszarowe, arsenał czy laboratorium prochowe i amunicyjne. To pierwsze cechuje się ciekawą, półkolistą budową. Również na terenie twierdzy znajduje się zespół piekarni i obiekty gospodarcze, które umieszczone są na najniższym poziomie twierdzy – majdanie. Ten położony jest na wysokości powierzchni wody w jeziorze Niegocin. Wjeżdżając bramą od strony Giżycka, zobaczymy most zwodzony, który udostępniony jest zwiedzającym dopiero od 2001 r. Sama twierdza dostępna jest zwiedzającym od lat 90.

Przeczytaj również: Jakie atrakcje turystyczne są w Giżycku?

HOTEL Z BASENEM NA MAZURACH? SPRAWDŹ OFERTĘ ➝

Twierdza Boyen – informacje dla zwiedzających

To tylko krótka historia tego zabytku, więcej dowiemy się w trakcie zwiedzania. W sezonie letnim, czyli w lipcu i sierpniu jest to możliwe codziennie od 9 do 20. Kasy biletowe zamykają się godzinę przed zamknięciem obiektu. W pozostałych miesiącach godziny zamknięcia są inne i wahają się między 15 a 18. Nie ma potrzeby wcześniejszego rezerwowania wejścia na twierdzę. Ceny biletów to koszt między 10 a 15 zł w letnim sezonie. Położona jest na zachód od Giżycka. Odbywają się tu przyciągające od lat turystów imprezy. Jedną z nich są „Szanty w Giżycku” czy „Kuźnia rzemiosła i sztuki Twierdzy Boyen”. Co roku odbywa się tu również inscenizacja niemiecko-rosyjskiej bitwy o twierdzę z 1914 roku, do której używanych jest 6 replik XIX-wiecznych armat zakupionych  przez samorząd Giżycka w 2018 roku. Na terenie obiektu mieści się schronisko młodzieżowe, Tawerna Boyen, która usytuowana jest przy głównej bramie giżyckiej, a także Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen.

Dla osób interesujących się historią i militariami nie ma cienia wątpliwości, że przyjazd do serca Mazur to nie tylko szerokie wody, ale też odwiedziny tego obiektu. Dla pozostałych zachętą mogą być organizowane tu imprezy albo sam fakt, że twierdza Boyen to najciekawsza zabytkowa budowla w tym regionie Polski.

Przeczytaj również: Trasy rowerowe Giżycko – poznaj najciekawsze szlaki

POBYT W HOTELU ZE SPA? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ ➝