Trasy rowerowe Giżycko – poznaj najciekawsze szlaki

01.06.2020

Giżycko to miasto położone na Mazurach, które zarazem jest głównym portem na szlaku wielkich jezior mazurskich. Wokół Giżycka znajduje się wiele pięknych terenów zielonych i ogromna ilość jezior. Tras rowerowych w Giżycku jest wiele – mają one długość od zaledwie trzech do aż 130 kilometrów.

Niezależnie więc, jaką mamy kondycję, możemy udać się w ciekawą podróż i aktywnie spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Jakie są najciekawsze szlaki rowerowe, których można się podjąć z Giżycka?

Trasa rowerowa w Giżycku – 3 kilometry

Samo Giżycko ma wiele do zaoferowania. Główne atrakcje zabytkowe w Giżycku to wspaniała, XIX-wieczna Twierdza Boyen wraz z otaczającymi ją zabudowaniami, w tym z mostem obrotowym pochodzącym z tych samych czasów, a także zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się hotel. Trasa rowerowa w Giżycku oznaczona jest kolorem czarnym i prowadzi od stacji PKP przez najważniejsze zabytki miasta aż do węzła tras rowerowych w Giżycku (przy ulicy Stanisława Moniuszki), skąd można udać się dalej w drogę lub zawrócić.

Przeczytaj również: Giżycko zimą? Rekomendujemy najlepsze atrakcje

Z Giżycka do Mikołajek wzdłuż jezior – 30 kilometrów

Trasy rowerowe w Giżycku prowadzą w przeróżne strony. Jedną z tras można wybrać się do Mikołajek. Prowadzi ona wzdłuż jezior: Niegocin, Bocznego oraz Jagodnego. Przejeżdża się przez Wilkasy, Bogaczewo i Woźnice. Warto zaznaczyć, że szlak prowadzi również przez rezerwat ptaków (Jezioro Łuknajno), a po drodze przejeżdża się przez most we wsi Rydzewo, który stanowi piękny punkt widokowy. Każde z tych miejsc jest warte tego, aby chwilę tam odpocząć. Oczywiście w samych Mikołajkach również znajduje się jezioro, nad którym można odetchnąć, zanim wybierze się w drogę powrotną. Trasa jest uznawana za łatwą.

PO WYCIECZCE PO MAZURACH ODPOCZNIJ W HOTELU ZE SPA ➝

Z Giżycka do Sztynortu i z powrotem do Giżycka – 70 kilometrów

Szlak rowerowy oznaczony został kolorem niebieskim. Jest to długa trasa, dlatego trzeba przeznaczyć na nią cały dzień, jednak jest warta podjęcia się wysiłku ze względu na piękne widoki i ciekawe miejsca, przez które prowadzi. Wśród nich można wymienić z pewnością takie historyczne miejsca jak Hochwald w Pozezdrzu (była kwatera Heinricha Himmlera) oraz Wilczy Szaniec w Gierłoży (była kwatera Adolfa Hitlera). W samym Sztynorcie znajduje się natomiast XVII-wieczny pałac. Udając się tą trasą, okrąży się aż cztery jeziora (Kisajno, Dargin, Łabap i Dobskie).

Z Giżycka należy wyruszyć przez Świdry i Pieczarki do Pozedrza (przystanek), następnie kierować się do Sztynortu (przystanek), skąd można kierować się do Gierłoży (przystanek), aż w końcu przez Piękną Górę powrócić do Giżycka.

Przeczytaj również: Co robić w Giżycku gdy pada deszcz?

Pętla: Giżycko – Kruklanki — Pozezdrze – Świdry – Giżycko – 74 kilometrów

Z Giżycka można także wyjechać w stronę Kruklanek i kierować się niebieskim szlakiem wokół jeziora Gołdopiwo. To szlak mający 18 kilometrów, w zależności więc od preferencji można z Kruklanek wrócić do Giżycka lub udać się w dalszą drogę, do Pozezdrza trasą żółtą. W Pozezdrzu – jak było wspomniane – mieści się Hochwald. Stąd również można jechać do Giżycka, wówczas trasa będzie wynosić 44 kilometry. Jeśli jednak mamy na to ochotę, możemy wybrać się w drogę powrotną pełną trasą, prowadzącą przez Świdry.

Z Giżycka nad Śniardwy i z powrotem – 136 kilometrów

Wycieczka rowerowa nad Śniardwy z Giżycka jest już wycieczką wymagającą. Nie ze względu na trudność trasy, ponieważ jest ona uznawana za bardzo prostą do pokonania, ale ze względu na jej długość. Dla zapalonych rowerzystów będzie to jednak miła podróż przez piękne okolice i to prowadząca w ciekawe miejsce. Jezioro Śniardwy to największe jezioro znajdujące się na terenach polskich.

Przeczytaj również: Jakie atrakcje turystyczne są w Giżycku?

Z Giżycka przez Ryn do Świętej Lipki – 70 kilometrów

Trasa rowerowa prowadzi przez Wilkasy, Ryn, Nakomiady, Gierłoż i Kętrzyn. Jest uznawana za trasę dla bardziej doświadczonych rowerzystów ze względu na to, że prowadzi między innymi przez drogi krajowe. W Gierłożu znajduje się oczywiście Wilczy Szaniec, natomiast w Nakomiadach – manufaktura ceramiki, a w Kętrzynie – zamek krzyżacki. U celu podróży, w Świętej Lipce, podziwiać można sanktuarium maryjne.

POGODA NA ROWER NIE DOPISUJE? ODPOCZNIJ W HOTELU Z BASENEM ➝

Szlak zielony: Giżycko – Upałty – Wydminy – Rydzewo – Giżycko – 70 kilometrów

Pełna trasa zielona prowadzi przez Kożuchy Wielkopolskie, Upałty Małe, Kruklin, Sucholaski, Wydminy, Szczepanki, Miłki, Rydzewo, Kanał Kula oraz Bogaczewo. Na trasie znajdują się takie ciekawe miejsca jak rezerwat ornitologiczny (Kożuchy), hodowla strusi (Sucholaski), kilkuwieczne kościoły (w tym najstarszy kościół na Mazurach w Miłkach) oraz rezerwat Bagno Nietlickie.