Giżycko zimą? Rekomendujemy najlepsze atrakcje.

10.11.2021

Kurs na jezioro

Lodowa kraina i zimowe atrakcje kojarzą się głównie z góralskimi chatami, zaśnieżonymi górskimi szczytami, ewentualnie młodszym z nas z bajkami o Narni lub krainie Arendelle. Mało kto myśli, że na mazurach zima też może być piękna, a oblodzone jeziora mogą stanowić wyjątkową atrakcję. Wystarczy tylko ciepło się ubrać i ruszyć na spotkanie przygodzie. Giżycko zimą ma ich dla nas całkiem sporo.

Jak wiadomo, Giżycko to stolica Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Trudno by było w zimie o nich zapomnieć. W Giżycku funkcjonuje Mazurskie Centrum Sportów Lodowych oraz Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych. Znajdziemy tu instruktorów i rozmaite kursy związane z zimowymi sportami. Zimą jeziora Niegocin i Kisajno, pomiędzy którymi leży Giżycko, pokrywa tafla lodu. Zachęca to miłośników aktywności zimowych do podejmowania ulubionych działań. Dla jednych będzie to podlodowe wędkarstwo, dla innych łyżwiarstwo, a jeszcze inni zapragną nurkowania pod lodem. Mazurskie Centrum Nurkowe organizuje nawet szkolenia w przystępnej cenie. Rozległe zaśnieżone i oblodzone tereny to też raj dla snow kitingu i ice kitingu. No i skoro o Mazurach mowa, to i żeglarstwo nie spoczywa w Giżycku nigdy. Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla młodzieży z żeglarstwa lodowego został otwarty w Giżycku w 1947 roku i obecnie miasto to przoduje w kształceniu żeglarzy lodowych. Wszystko to oferuje nam Giżycko zimą, ale do wyboru są też inne atrakcje. Sprawdźmy, z czego jeszcze możemy skorzystać.

Giżycko zimą – jakie atrakcje można spotkać?

Lodowa kraina i zimowe atrakcje kojarzą się głównie z góralskimi chatami, zaśnieżonymi górskimi szczytami, ewentualnie młodszym z nas z bajkami o Narni lub krainie Arendelle. Mało kto myśli, że na mazurach zima też może być piękna, a oblodzone jeziora mogą stanowić wyjątkową atrakcję. Wystarczy tylko ciepło się ubrać i ruszyć na spotkanie przygodzie. Giżycko zimą ma ich dla nas całkiem sporo.

Przeczytaj również: Jakie atrakcje turystyczne są w Giżycku?

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Giżycko na lądzie

Śnieżny puch pokrywający polne drogi, leśne ścieżki czy pagórkowate tereny stanowi idealne warunki dla pasjonatów narciarstwa biegowego. To sport dla każdego w przeciwieństwie do innych narciarskich dyscyplin, dlatego warto z niego skorzystać, a przy okazji podziwiać malownicze krajobrazy Mazur. Atrakcją równie mocno uwidaczniającą piękne widoki jest kulig. Takie konne wojaże to częste atrakcje Giżycka zimą. Zorganizowanie takiego kuligu najprościej polega na dogadaniu się odpowiednią osobą z którychś z lokalnych gospodarstw agroturystycznych. Leśne wyprawy mogą też odbyć się na skuterach śnieżnych. Niedaleko od Giżycka we wsi Okrągłe znajduje się też wyciąg narciarski Ski Mazury Morenowa Stacja Narciarska. Są tu trzy trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności oraz szkoleniowe pole narciarskie. Można spokojnie powiedzieć, że Giżycko zimą niczym nie ustępuje miejscowościom górskim bardziej kojarzonym z tego typu aktywnościami.

Przeczytaj również: Trasy rowerowe Giżycko – poznaj najciekawsze szlaki

POBYT W HOTELU ZE SPA? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ ➝

Życie w Giżycku zimą

W tej samej okolicy, w której znajduje się wyciąg narciarski, znajdziemy też Zoo Safari. To ponad 100 hektarów gospodarstwa ekologicznego, w którym możemy podglądać życie zwierząt w naturalnych warunkach. Mieszkają tu aż 24 gatunki dzikich zwierząt w ilości kilkuset okazów. Znajdziemy tu konie wielkopolskie, tarpany, daniele, jelenie i wiele innych. Zwierzęta żyją ze sobą w symbiozie. Zoo oferuje możliwość zwiedzania również zimą, co odbywa się ciągnikiem z saniami lub autem terenowym. W Giżycku zimą można z mazurską zwierzyną wejść w jeszcze bliższy kontakt, odwiedzając ujeżdżalnie, w których sezon jeździecki trwa cały rok. Znajdziemy tam zarówno zadbane konie, jak i instruktorów, z którymi można się uczyć w zależności od pogody, w terenie lub na hali. Zajęcia dostosowane są do poziomu umiejętności uczestników i odbywają się indywidualnie lub grupowo. Gospodarstwa agroturystyczne to też sposobność na azyl i wyciszenie, ewentualnie wieczorne pogawędki z gospodarzem przy regionalnych smakołykach. Dla osób spragnionych oderwania od miejskiego zgiełku doskonałą atrakcją będzie nicnierobienie z przerwą na wyprawę do pobliskiego lasu w poszukiwaniu saren, bobrów czy łosi.

Giżycko zimą na pewno nie śpi, a przede wszystkim oferuje zimę, jakiej w wielu rejonach kraju już nie zastaniemy. Dodatkowo wyjazd zimowy wygrywa z letnim, bo i ludzi mniej i wolnych kwater więcej. Sezon letni często rozczarowuje, gdy już na wiosnę okazuje się, że wymarzone miejsca są już szczelnie obłożone przez turystów. No i możemy też liczyć na znacznie niższe ceny zimowego urlopu na Mazurach.

Przeczytaj również: Plaża i molo w Giżycku – jakie atrakcje można spotkać