Jakie atrakcje turystyczne są w Giżycku?

01.04.2020

Giżycko jest niewielkim miasteczkiem na Mazurach, a zatem w województwie warmińsko-mazurskim, które oferuje sporo atrakcji swoim przyjezdnym. Nie bez powodu nazwano je w końcu stolicą żeglarstwa w Polsce.

To główny port na szlaku wielkich jezior mazurskich, położne jest między dwoma jeziorami – Niegocin i Kisajno, a w herbie miasta widoczne są trzy duże ryby. Jeśli planujemy wakacje na Mazurach, zatrzymanie się w Giżycku będzie świetnym wyborem

Główna atrakcja miasta – Twierdza Boyen

Twierdza Boyen to najwspanialszy i największy zabytek nie tylko samego Giżycka, ale całych Mazur w ogóle. Twierdza leży na wąskim przesmyku między jeziorami ułożonymi nieopodal miasta. Obszar ten zwany jest Wyspą Giżycką. Dlaczego twierdza jest taka niezwykła? Otóż plan zabudowań tworzy sześcioramienną gwiazdę, a każda z jej ramion to jeden z bastionów. Zabytek robi wrażenie dzisiaj tak samo, jak w czasach swojego powstania – w połowie XIX wieku. Budowla zachowała się niemal w nienaruszonym stanie, dlatego możemy być pewni, że to, co oglądamy podczas zwiedzania, jest faktyczną XIX-wieczną twierdzą.

Zwiedzanie Twierdzy Boyen możliwe jest przez cały rok, jednak poza sezonem konieczne jest uprzednie zarezerwowanie terminu. Kasa biletowa jest czynna w różnych godzinach – zależne od miesiąca. Na przykład w okresie wakacyjnym (lipiec oraz sierpień) skontaktować się w sprawie zwiedzania można aż do godziny 19.00, natomiast od listopada do marca jedynie do godziny 15.00. Warto wiedzieć, że poza sezonem zwiedzanie twierdzy jest bezpłatne. Na terenie zabytku prowadzony jest cykl wydarzeń artystycznych wokół „Kuźni rzemiosła i sztuki”. Spotkania odbywają się w Warsztacie Zbrojmistrza, którego przestrzeń wykorzystywana jest między innymi do organizowania koncertów, warsztatów czy wystaw.

Więcej o Twierdzy Boyen przeczytasz w artykule: Twierdza Boyen w Giżycku – dlaczego musisz odwiedzić tę atrakcję?

Wokół Twierdzy Boyen

Zabudowania Twierdzy Boyen otoczone są wałem ziemnym, murem oraz fosą. Dostać się do twierdzy można przez cztery bramy (Giżycka, Kętrzyńska, Wodna i Prochowa), najpierw jednak trzeba przejść przez most obrotowy na kanale Łuczańskim, który sam w sobie również jest ważnym punktem wycieczki. Można powiedzieć, że to wyszukana konstrukcja, wcale nie oczywista, a jak na tamte czasy wyjątkowo nowoczesna. Most jest całkowicie sprawny i używany po dziś dzień. Nieopodal Twierdzy Boyen znajduje się również amfiteatr, który służy za miejsce do organizowania lokalnych imprez, oraz wieża ciśnień – niezwykły punkt widokowy w Giżycku.

Przeczytaj również: Giżycko zimą? Rekomendujemy najlepsze atrakcje

Co można robić w Giżycku?

Poza spacerami i zwiedzaniem okolic w Giżycku ogromną atrakcją są oczywiście mazurskie jeziora. Można więc wygrzewać się na słońcu na plaży – jedna z większych plaż piaszczystych znajduje się nad jeziorem Niegocin. Tam również znajduje się molo. Poza tym można oddawać się wielu czynnościom związanymi z przebywaniem nad jeziorem. Możemy wybrać się na rejs statkiem lub na lot balonem ponad jeziorami. Bardziej aktywną formą wypoczynku jest oczywiście pływanie, narty wodne oraz wybranie się na spływ kajakami. Jeśli znamy się na żeglarstwie, możemy wypożyczyć jacht, żaglówkę bądź łódź. Dostępne do wypożyczenia się także skutery oraz rowerki wodne, a także quady.

Imprezy w Giżycku

Pomimo iż Giżycko jest niewielką miejscowością, co roku jest organizowane tam wiele imprez, koncertów i wydarzeń. Sezon imprezowy zaczyna się oczywiście w maju, a kończy we wrześniu. Już od pierwszego maja w Giżycku świętuje się wielkie otwarcie sezonu, podczas którego ma miejsce wiele wydarzeń na terenie całego miasta, w tym konkurs jednostek pływających na Kanale Łuczańskim. Dużą popularnością cieszy się także wydarzenie Mazury AirShow, podczas którego zobaczyć można pokazy lotnicze nad i na jeziorze Niegocin. W Giżycku organizowane są biegi, konkursy, parady, noc muzeów, spektakle, kongresy, turnieje, festiwale, festyny, jarmarki, zloty, pikniki i wiele innych wydarzeń, które przyciągają ogromne ilości turystów. Jeśli więc wybierzemy się na wakacje do Giżycka, z pewnością natrafimy przynajmniej na jedno większe wydarzenie kulturalne.

Średniowieczny zamek krzyżacki

W Giżycku oprócz wspaniałej Twierdzy Boyen znajduje się także średniowieczny zamek krzyżacki, który historią sięga do 1341 roku. Wybudowano ją z przeznaczeniem twierdzy obronnej dla Krzyżaków. W ciągu wielu stuleci zamek kilkukrotnie zmieniał swoją funkcję. Za czasów świetności Twierdzy Boyen zamek służył za siedzibę dowódców twierdzy. Zamek współcześnie został odrestaurowany i obecnie mieści się w nim luksusowy hotel SPA. Jeśli mamy wątpliwości, gdzie chcielibyśmy zatrzymać się podczas swojego wakacyjnego pobytu na Mazurach, nasz Hotel St. Bruno jest zdecydowanie czymś, co warto brać pod uwagę. Hotel specjalizuje się w sferze Wellness&SPA. Na terenie hotelu znajduje się również basen, bawialnia, klub nocny oraz restauracja. Oferuje się tutaj także takie atrakcje jak bilard oraz kręgle.

Warto jednak wiedzieć, że zamek jest dostępny do zwiedzania z przewodnikiem również dla osób, które nie należą do grona gości hotelowych. Jeśli chcielibyśmy zwiedzić zamek w sposób indywidualny, nie w grupie zorganizowanej, w lipcu i sierpniu jest to możliwe. Zwiedzanie indywidualne odbywa się w każdy czwartek i niedzielę o godzinie 16.00 w miesiącach wakacyjnych. Bilet kosztuje zaledwie 12 złotych, a dla dzieci do lat 14 – połowę tej ceny.

Przeczytaj również: Co robić w Giżycku gdy pada deszcz?