Ciekawe miejsca na Mazurach — co zwiedzić, odpoczywając na Mazurach?

08.05.2020

Mazury to rejon Polski stanowiący część województwa warmińsko-mazurskiego, który obejmuje tereny Pojezierza Iławskiego i Pojezierza Mazurskiego. Mazury niezwykle często nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, co wcale nie jest wyolbrzymieniem, a jeśli już to umniejszeniem, ponieważ na obszarze Mazur znajduje się ponad dwa tysiące jezior.

Ten bogaty obszar zachwyca wielu turystów co roku. Może wydawać się, że na Mazurach nie ma zbyt wielu atrakcji, jednak to nieprawda. Wybierając się na wakacje na Mazury, można podjąć się tam rozlicznych aktywności. Jakie są ciekawe miejsca na Mazurach?

Przede wszystkim – jeziora!

Na Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce, jezioro Śniardwy o powierzchni 113,8 km2, oraz najdłuższe jezioro w Polsce, czyli jezioro Jeziorak o długości 27,45 kilometrów. Nad jeziorem Jeziorak leży Iława, natomiast jezioro Śniardwy znajduje się wśród rozmaitych wsi, między innymi wokół brzegu jeziora Śniardwy leży Popielno, Głodowo, Okartowo, Nowe Guty, Niedźwiedzi Róg, Zdęgowo i Łuknajno. W Łukajnie zlokalizowana jest wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękny widok na największe jezioro w Polsce. Łukajno znajduje się zaledwie 5 kilometrów od centrum Mikołajek.

Przeczytaj również: Jeziora na Mazurach – jakie warto zwiedzić w okolicach Giżycka?

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Grunwald – Pole Bitwy

Przebywając na Mazurach, warto odwiedzić pole słynnej bitwy pod Grunwaldem, która miała miejsce w 1410 roku. Wojska polsko-litewskie pokonały pod Grunwaldem Krzyżaków. Wieś Grunwald leży właśnie na Mazurach, a pole bitwy obejmuje około dwóch kilometrów terenu nieopodal. Są to głównie łąki i tereny zalesione, jednak znajdują się tam również ruiny kaplicy pobitewnej oraz zespół pomnikowy. W Stębarku natomiast jest Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej.

Przeczytaj również: Jakich regionalnych potraw trzeba spróbować na Mazurach?

Ciekawe miejsca na Mazurach – Giżycko

Jeśli interesują nas ciekawe miejsca na Mazurach, to przede wszystkim powinniśmy odwiedzić Giżycko! Giżycko, nasza polska stolica żeglarska, oferuje wiele ciekawych zabytków, warto więc zasiąść tam na dłużej. Nie dość, że w sezonie między majem a wrześniem niemal bez przerwy coś się tam dzieje – życie tam trwa od jednego wydarzenia kulturalnego do drugiego – to jeszcze Giżycko może pochwalić się XIX-wieczną Twierdzą Boyen, mostem obrotowym, a także XIV-wiecznym zamkiem krzyżackim, w którym można się zatrzymać. Współcześnie zamek służy za luksusowy czterogwiazdkowy hotel z restauracją, strefę Wellness&SPA oraz centrum rozrywki w Giżycku (znajdziemy tam basen, bilard, kręgle, a także klub nocny).

SPRAWDŹ NASZE OFERTY SPECJALNE!
 

Ciekawe miejsca na Mazurach w Giżycku to także amfiteatr, który znajduje się niedaleko Twierdzy Boyen, a także wieża ciśnień, która stanowi popularny punkt widokowy. To miasto jest więc z wielu powodów jedną z pierwszych pozycji do odwiedzenia na naszej liście!

Przeczytaj również: Co zabrać na Mazury, czyli sprawdź jak spakować się na urlop na Mazurach

Bunkry z czasów wojny

Dla amatorów zabytków wojennych ciekawym punktem wycieczki będą powojenne bunkry. Na szczególną uwagę zasługują bunkry w Mamerkach, gdzie zachowało się ponad trzydzieści bunkrów dowództwa Wermachtu, bunkry niedaleko Bolejn, a także schron Martiany znajdujący się pomiędzy Kętrzynem a Giżyckiem. Oprócz tego warto pamiętać, że Adolf Hitler cenił sobie uroki mazurskiej przyrody, a w Gierłoży miał swoją główną kwaterę zwaną Wilczy Szaniec.

Tarpany, żubrobizon i inne ciekawe okazy zwierząt

Ciekawe miejsca na Mazurach związane są także z obecną tutaj różnorodną fauną. W Popielnie w stacji PAN (gmina Ruciane-Nida) można zobaczyć prawdziwe tarpany oraz żubrobizona „Brutusa”. Te niezwykłe okazy zwierząt przebywają na wolności w środowisku maksymalnie zbliżonym do naturalnych. Tarpany to dzikie konie uznawane za przodków konia domowego, dziś już niemal wymarłe. Natomiast żubrobizon to niesamowita hybryda trzech gatunków zwierząt. Ojcem Brutusa jest amerykański bizon, natomiast matka jest inną hybrydą, tym razem dwóch gatunków zwierząt, a mianowicie żubrońką. Żubroń to skrzyżowanie żubra z bydłem domowym. Żubrobizon Brutus jest zatem skrzyżowaniem bizona, żubra i krowy. Jeśli kogoś interesują dzikie zwierzęta i ciekawostki tego typu, z pewnością z chęcią wybierze się także do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na terenie Puszczy Piskiej.

Przeczytaj również: Aktywny wypoczynek na Mazurach – jak zorganizować sobie urlop?

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy to XIV-wieczny gotycki zamek krzyżacki to kolejny obowiązkowe miejsce do odwiedzenia. Aktualnie zamek to nie tylko zabytek, ale także miejskie centrum kultury i rozrywki. W zamku mieści się między innymi Nidzicki Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Nidzickiej, pracownia rzeźby, biblioteka miejska oraz Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej. Oprócz tego kompleks kulturalny otoczony jest przepięknym parkiem założonym w XIX wieku.