Jeziora na Mazurach – jakie warto zwiedzić w okolicach Giżycka?

08.05.2020

Giżycko jest miastem w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, co oznacza, że decydując się na pobyt w Giżycku, ma się niedaleko do wielu atrakcji mazurskich.

Hydrografia miasta jest bardzo bogata. Samo miasto otoczone jest przez cztery jeziora, co sprawia, że część miasta leży na Wyspie Giżyckiej. Jakie jeziora na Mazurach w okolicach Giżycka warto zwiedzić?

Jeziora na Mazurach w okolicach Giżycka

Jeziora na Mazurach to prawdziwy temat rzeka! Miasto Giżycko leży pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, które łączą się przez zatokę Tracz w Kanale Giżyckim (Łuczańskim). Niegocin natomiast dalej łączy się Kanałem Niegocińskim z jeziorem Tajty. Niedaleko znajduje się także jezioro Wojsak. Jedynie w najbliższej okolicy Giżycka można wymienić (oprócz wyższej wspomnianych czterech jezior) aż trzynaście innych jezior. Jeziora na Mazurach, o których tutaj mowa to: Wilkasy, Boczne, Grajewko, Rudzkie, Niałk, Kapskie, Dejguny, Dobskie, Rudzkie, Tryd, Skarż Wielki, Kruklin oraz jezioro Upałckie Małe i Duże. Jeziora na Mazurach to główna atrakcja tego terenu.

Przeczytaj również: Co zabrać na Mazury, czyli sprawdź jak spakować się na urlop na Mazurach

Co można porabiać w sąsiedztwie tylu jezior?

Z powodu bogatej hydrografii w Giżycku znajduje się aż jedenaście portów żeglarskich. To prawdziwy raj dla żeglarzy i wędkarzy, ale również dla osób ceniących sobie czas spędzony w sąsiedztwie natury i lubiących zwiedzać ciekawe zabytki.

Nad jeziorem Niegocin znajduje się dużo piaszczystych plaż, z których można korzystać do woli. Nie trzeba więc mieć żaglówki, aby korzystać z czasu spędzanego nad jeziorem. Klasyczne pływanie, taplanie się w wodzie czy budowane zamków z piasku to tylko kilka aktywności, jakich można podjąć się w Giżycku. Aktywności wodnych nad jeziorami mazurskimi jest do wyboru co niemiara: można wybrać się na spływ kajakami, wypożyczyć łódź, jacht, skutery wodne, quady czy skorzystać z nart wodnych. Jeśli jakaś umiejętność jest dla nas zagadką, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się jej nauczyć.

SPRAWDŹ NASZE OFERTY SPECJALNE!
 

Oprócz tego zatrzymując się w Giżycku, można dołączyć do rejsów statkami po większych jeziorach lub zabrać się w jeden z organizowanych ponad jeziorami lotów balonem, a w sezonie (od maja do września) organizowanych je wiele imprez, wydarzeń i koncertów. Decydując się na pobyt w Giżycku, na pewno natrafi się na przynajmniej jedno wydarzenie kulturalne.

Przeczytaj również: Jakich regionalnych potraw trzeba spróbować na Mazurach?

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Dla amatorów zwiedzania – zabytki w Giżycku

W Giżycku jest kilka wartych zwiedzenia zabytków, jednak z całą pewnością Twierdza Boyen nie ma sobie równych. Ta XIX-wieczna twierdza jest najważniejszym zabytkiem całych Mazur, a nie tylko Giżycka. Położona jest na Wyspie Giżyckiej. Twierdza kształtem przypomina sześcioramienną gwiazdę, z czego każde z ramion gwiazdy stanowi jeden z bastionów twierdzy. Twierdza Boyen zachowała się niemal całkowicie z czasów swojego powstania – zwiedzając zabytek, ogląda się autentyczne XIX-wieczne zabudowania. Budowla otoczona jest wałem ziemnym, fosą i murem, a do twierdzy dostać można się przez jedną z czterech bram (Giżycką, Wodną, Kętrzyńską lub Prochową).

Twierdza Boyen to nie tylko statyczny zabytek. Wewnątrz twierdzy organizowanych jest wiele wydarzeń, w tym wydarzeń artystycznych w ramach „Kuźni rzemiosła i sztuki” w Warsztacie Zbrojmistrza. Organizowane są warsztaty, wystawy artystyczne czy koncerty.

Ważnym punkiem w planie wycieczki powinien być także most obrotowy na kanale Łuczańskim. Można zatrzymać się przy moście w drodze do Twierdzy Boyen. Co jest takiego ciekawego w tym moście? Jest to stara już konstrukcja, ale bardzo wyszukana i – jak na tamte czasy – wyjątkowo nowoczesna. Most powstał w tym samych czasach, co Twierdza Boyen – w XIX wieku. Takie mosty w Europie można policzyć na palcach jeden ręki. Co więcej, most ten nie jest typowym zabytkiem, ponieważ pozostaje funkcjonalny po dziś dzień.

Najstarszym zabytkiem w Giżycku jest natomiast XIV-wieczny zamek krzyżacki, który został zaadaptowany na luksusowy hotel z restauracją oferujący wiele atrakcji. Zamek wybudowano w 1341 roku, a w ciągu stuleci użytkowana często zmieniał swoją funkcję. W XIX wieku, gdy wzniesiono Twierdzę Boyen, niegdysiejszy zamek krzyżacki robił za siedzibę jej dowódców. Dziś w budynku mieści się czterogwiazdkowy Hotel St. Bruno. Ten luksusowy hotel to nie tylko miejsce do spania, ale serce rozrywki w Giżycku – znajduje się tutaj między innymi strefa Wellness&SPA, strefa rozrywkowa oraz wykwintna restauracja. Budowlę zamku krzyżackiego można zwiedzać z przewodnikiem niezależnie od korzystania z usług hotelowych.

Przeczytaj również: Ciekawe miejsca na Mazurach — co zwiedzić, odpoczywając na Mazurach?