Co zabrać na Mazury, czyli sprawdź jak spakować się na urlop na Mazurach

24.05.2021

Gości na Mazurach nie brakuje

Na Mazurach zawsze jest co robić! Jak nie żagle czy kajaki, to namiot i grzyby, a jak nie, to jeszcze przyrodę i ptaki pod lupę chętnie bierzemy. Nie jest zatem takie oczywiste, jak się spakować na Mazury i, że wystarczy jedna lista na każdy rok.

Nie jest to Dominikana, gdzie zawsze zastaniemy słońce i karaibskie błękity. Mazury pogody nie gwarantują, ale moc atrakcji zawsze. Dlatego spora część z nas woli je niż gorące wyspy. Co zatem zabrać na Mazury na wakacje?

Turystów na Mazurach zarówno polskich, jak i zagranicznych jest coraz więcej. Przyciąga malownicza przyroda, upodobanie do sportów wodnych, ale też wyjątkowa kuchnia. Pakowanie walizek na wakacje zawsze jest wyzwaniem, za którym większość z nas nie przepada. Problem jest trochę mniejszy, gdy jedziemy do większych miejscowości, gdzie zawsze możemy dokupić to, czego zapomnieliśmy. Jednak coraz chętniej omijamy duże aglomeracje, wybieramy oddalone wioski, zaciszne agroturystyki. Co zabrać ze sobą w region, w którym zapewne przyjdzie nam mierzyć się z wodą?

Odzież przeciwdeszczową, czyli płaszcze przeciwdeszczowe, nieprzemakalne kurtki z kapturem, buty nieprzemakalne, ale też takie, w których można wchodzić do wody. Przydadzą się też lekkie spodnie nieprzemakalne, które dobrze się sprawdzą na rowerowych wycieczkach czy żaglówkach, a zwinięte w plecaku nie zajmą dużo miejsca. Dobrym pomysłem będzie też czapka z daszkiem wykonana z materiału wodoszczelnego. Ochroni przed deszczem i słońcem. Zarówno szorty, jak i kurtki powinny charakteryzować się szybkim schnięciem, bo po deszczu zawsze przychodzi słońce, które na tyle szybko nas wysuszy, że nie będziemy musieli myśleć, gdzie i w co się przebrać. Co jeszcze powinno znaleźć się w podróżnej torbie?

Przeczytaj również: Aktywny wypoczynek na Mazurach – jak zorganizować sobie urlop?

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Z atlasem przez świat

Podróże często kojarzą się nam z przewodnikami w formie książek, choć gdy przemieszczamy się w ramach swojego kraju, rzadko z nich korzystamy. Jednak podręczny spis atrakcji regionu to jedno, a atlas grzybów czy ptaków dla wielbicieli grzybów, czy tych, którzy przyjeżdżają podziwiać wyjątkową przyrodę, to inna sprawa. To ważne, by nie przegapić wielu okazów. Również przewodnik po mazurskich jeziorach może okazać się przydatny dla tych, którzy lubią orientować się w terenie i chcieliby zwiedzić wszystkie jeziora. Wracając do grzybów i ptaków, warto zaopatrzyć się w kalosze lub inne wysokie buty z membraną. Wysokie obuwie zabezpieczy nie tylko przed wilgocią, ale też przed ewentualnym kontaktem ze żmijami, które w podmokłych terenach się lubują. Pamiętajmy, że lasy to też kleszcze, komary i rośliny, które mogą zadrapać.

SPRAWDŹ NASZE OFERTY SPECJALNE!
 

Tu ważne, by mieć odzież z długimi nogawkami i rękawami, nawet jeśli jest ciepło. Czapka, kaptur, pelerynka zapewnią ochronę przed deszczem, jak i natrętnymi owadami. Grzyby to też odpowiednie akcesoria, takie jak koszyk, scyzoryk z pędzelkiem pozwalającym na bieżąco czyścić znalezione okazy. Podziwianie ptaków wiąże się z wędrówkami po podobnych terenach, zatem i odzież powinna być podobna. Tu jednak pamiętajmy, by zabrać lornetkę, bo ptaki niekoniecznie zechcą wyjść nam naprzeciw i dać się obserwować z bliska.

Przeczytaj również: Narty na Mazurach – gdzie się wybrać na narty w okolicach Giżycka?

Nocleg ma znaczenie

Nie wszyscy wybieramy hotele z pełnym wyposażeniem do dyspozycji. Co innego też agroturystyka, a co innego namiot. Samo przez się rozumie się, że ta ostatnia opcja wymaga od nas największego przemyślenia, a być może i największego gabarytu walizki. Musimy zabrać jak najwięcej ciepłej odzieży, bluz, dresów, swetrów czy kurtek, ale to dopiero początek, bo trzeba też znaleźć miejsce na całą masę akcesoriów. Karimaty, śpiwory, ręczniki szybkoschnące, butle i kuchenki gazowe, naczynia, lodówka turystyczna, lampka turystyczna czy meble campingowe, no i oczywiście sam namiot. Coraz więcej osób w bagażu uwzględnia także rowery. Poza strojem i kaskiem rowerowym zabierzemy ze sobą termosy, plecaki, rowerowe zabezpieczenia.

Czy ktoś zapomniał o stroju kąpielowym? Jeśli tak, to przecież da się go wcisnąć nawet w kieszeń. Bez niego nie ruszamy się na wakacje letnią porą w miejsca, gdzie czeka na nas mniejszy czy większy wodny akwen. I musi on znaleźć się na każdej liście rzeczy do spakowania na Mazury, niezależnie od planów.

Przeczytaj również: Jeziora na Mazurach – jakie warto zwiedzić w okolicach Giżycka?