Sauna sucha (fińska) – jak z niej korzystać? Wady i zalety!

01.02.2022

Sauna – od początku do końca

Nie zastanawiamy się, że w innych rejonach świata sauna zaczynała swoją historię jako miejsce magiczne, które ma towarzyszyć ludziom na wszystkich etapach życia. To symboliczne miejsce oczyszczenia czy kształtowania tożsamości. Sauna sucha — czym jest i jak z niej korzystać?

 

To mrozy dotykające ludzi zamieszkujących rejony, gdzie przez kilka miesięcy w roku panuje noc polarna, stały się przyczyną narodzin sauny. Takie nagrzane pomieszczenie niewielkich rozmiarów miało Finom zrekompensować brak słońca. Jednak kiedy zagłębimy się w historię, okaże się, że sauna ma o wiele więcej znaczeń. Szacuje się, że w Finlandii jest tyle saun, że wszyscy obywatele tego kraju mogliby jednocześnie zażywać gorących kąpieli. Sauna to już element tożsamości narodowej.

Dawne wierzenia zakładały, że sauny regularnie odwiedzane są przez zmarłych, którzy przychodzą się tam ogrzać. Inna legenda zakłada, że w saunie zamieszkuje elf, zwany właśnie Saunatonttu. Ten elf małych rozmiarów to opiekun sauny mieszkający w niedostrzeganych na pierwszy rzut oka zakątkach. To już wtedy pielęgnowano przekonanie o prozdrowotnym działaniu sauny, gdzie odprawiano rytuały wypędzania chorób, leczenia bólu czy niepłodności. To tu też przyjmowano porody czy obmywano ciała zmarłych.

Przeczytaj również: Rodzaje saun i ich zastosowanie

POBYT W HOTELU ZE SPA? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ ➝

Sauna sucha obecnie

Fińska sauna to drewniana kabina z ławeczkami również wykonanymi z drewna, w której panuje najwyższa temperatura. Może ona sięgać nawet 120 stopni Celsjusza, co ze względu na różnice w wilgotności powietrza nie jest możliwe do osiągnięcia w saunie parowej. Wilgotność w saunie suchej wynosi bowiem jakieś 15% lub mniej, podczas gdy w parowej może sięgać 100%. Warunki w saunie suchej zapewniają rozgrzane kamienie, których nie polewa się wodą.

W saunie fińskiej obowiązują zasady korzystania, podobne jak w parowej. W obu nie ubiera się kostiumu kąpielowego, który mógłby poparzyć ciało, ale w saunie suchej można owinąć się w ręcznik. Zabieranie go do sauny parowej nie ma sensu, bo już po chwili będzie on cały mokry. Oznacza to, że osoby bardziej krepujące się nagości powinny wybrać właśnie saunę suchą. Jakie są inne zasady korzystania z sauny?

HOTEL Z BASENEM NA MAZURACH? SPRAWDŹ OFERTĘ ➝

O czym należy pamiętać przed wejściem do sauny?

W saunie przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że nie jesteśmy w niej sami, ale nie dzielimy jej jedynie z elfem, tylko też z obcymi osobami. Dlatego trzeba przestrzegać zasad higieny. Zarówno przed jak i po wizycie w saunie należy się umyć, pamiętając o tym, że nasza skóra pod wpływem ciepła będzie usuwała toksyny z organizmu. Obuwie zostawiamy przed wejściem. Do sauny powinniśmy wybrać się wieczorem, gdy nie mamy już przed sobą dnia pełnego zajęć. Najlepiej nie korzystać z niej nie tylko przed, ale również tuż po wysiłku fizycznym.

Do kabiny nie powinniśmy wchodzić ani głodni, ani najedzeni do pełna. Najlepiej korzystać z niej raz w tygodniu, to wystarczy, by wszystkie jej dobroczynne działania mogły się zadziać. Jeden seans w saunie powinien trwać od 5 do 15 minut, po czym należy zrobić przerwę na schłodzenie. Następnie można wrócić na kolejny seans. Po wyjściu z sauny należy zrobić 20-minutowy odpoczynek. Jakie zalety oferuje nam sauna? Czy korzystanie z sauny może okazać się niekorzystne?

Przeczytaj również: Sauna parowa — jak z niej korzystać? Zalety, właściwości i działanie

HOTEL W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Zalety i wady gorących sesji w saunie

Sauna sucha najlepsze efekty przynosi osobom ze wzmożonym napięciem mięśni grzbietu, astmą oskrzelową czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Sauna fińska sprzyja poprawie funkcjonowania układu krążenia, pracy serca i uregulowaniu ciśnienia. Obok tego zaletą sauny jest redukcja stresu. Sauna sucha wywołuje wzmożoną potliwość, a wraz z potem organizm usuwa zgromadzone toksyny. Organizm w ten sposób oczyszcza się i poprawie ulega metabolizm. Dzięki temu wiele osób określa saunę, jako sposób na odchudzanie.

Istnieją też jednak przeciwwskazania do korzystania z tego miejsca. Sauny fińskiej powinny przede wszystkim unikać osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. Tak samo osoby z aktualnym przeziębieniem czy z gruźlicą lub zaostrzonym stanem astmatycznym. Wrzody, nowotwory, niewydolność krążenia czy wieńcowa, jaskra czy epilepsja to również schorzenia wykluczające wizyty w saunie.