Jak się ubrać na imprezę firmową? Czy można pozwolić sobie na więcej luzu?

22.02.2023

Dobrze wiemy, jak powinniśmy wyglądać w pracy, nawet jeśli nie ma w niej dress codu. Lubimy też zaszaleć z ulubionymi kreacjami i dodatkami, wybierając się na imprezę do klubu. Kiedy jednak pojawia się hasło: impreza firmowa, zaczynamy być nieco zmieszani. Czy impreza jest formalna, czy nie? Jak się pokazać pracodawcy i zespołowi i czy mogą zobaczyć nas w każdym wydaniu? Krótko mówiąc, jak się ubrać na imprezę firmową, by wypaść dobrze, a jednocześnie nie czuć się jak w pracy?

Impreza firmowa – jej charakter ma znaczenie

Pod pojęciem impreza kryć się może bardzo wiele wydarzeń. Może nią być grill lub ognisko, jak również rocznica ważna dla firmy. Może się ona odbywać w klubie, eleganckim lokalu, na statku czy po prostu w siedzibie firmy. Ważne jest, że impreza firmowa może być organizowana na większą lub mniejszą skalę. Zespoły czy departamenty w większych firmach organizują wyjścia do klubów, ostatki, wigilie czy zabawy tematyczne lub integracyjne. W takich okolicznościach często występujemy w strojach casualowych, może nieco bardziej eleganckich. Imprezy tematyczne, np. halloweenowe, to z kolei okazja do przebrania się w stroje karnawałowe. Tu siłą rzeczy trzeba mieć trochę luzu i dystansu do siebie. A jak się ubrać na imprezę firmową o większej randze?

ZORGANIZUJ Z NAMI IMPREZĘ FIRMOWĄ ➝

Kiedy strój na imprezę firmową stwarza najwięcej kłopotu?

Każda firma miewa jubileusze, uroczystości na skalę całej firmy, a nie podzespołów. Te imprezy często gromadzą również partnerów biznesowych, ważnych klientów. Mogą to być gale, imprezy charytatywne, wystawne bankiety organizowane z rozmachem, nawet w towarzystwie celebrytów. To są często imprezy gromadzące ogromną liczbę osób i z licznymi atrakcjami. Tu jesteśmy wystawieni na kontakt z wieloma osobami, często ważnymi postaciami, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu lub komunikujemy się telefonicznie. Niewątpliwie chcemy zrobić dobre wrażenie, kiedy nagle staniemy z nimi twarzą w twarz.

Tego typu imprezy mają charakter formalny, więc i ubiór powinien taki być, co nie znaczy, że mamy wyglądać jak w biurze. Kwestia tego, jak się ubrać na taką imprezę, zależy, chociażby od pory dnia, bo impreza organizowana w dzień wiąże się z innym strojem niż taka typowo wieczorowa. Jak się ubrać na imprezę firmową w takim wydaniu? Na tę wieczorową imprezę możemy postawić na bogatszą biżuterię i więcej ogólnie rozumianego połysku również w strojach, podczas gdy na imprezę w ciągu dnia zdecydowanie bardziej adekwatną będzie delikatna biżuteria i pastelowe, jasne barwy ubioru.

Przeczytaj również: Jak wybrać miejsce na integrację firmową?

Klasyka dobra na wszystko

Sezonowe trendy są kuszące, jednak trzeba z nich korzystać umiejętnie, a nie ślepo za nimi podążać. Znaczenie ma umiar, a klasyczne stroje przecież nie muszą być nudne. Pogodzenie nowoczesności z nieprzemijającą klasyką to sztuka. Chodzi tu o oszczędność we wzorach, stonowanej kolorystyce, wysokiej jakości tkanin i spójności poszczególnych elementów ubioru ze sobą oraz wybranymi dodatkami. W tychże dodatkach może kryć się element nowoczesności i obecnie panujących trendów, ale też luksusu. Takim elementem mogą być efektowne buty z wyraźnym akcentem kolorystycznym. Może to też być elegancki złoty lub srebrny biżuteryjny pasek łańcuszkowy z ozdobami i zawieszkami. Jeszcze inną możliwością wprowadzenia nowoczesności do ponadczasowych klasyków może być luksusowy wielorzędowy choker wysadzany kryształkami lub cyrkoniami z długim wisiorkiem. A co najlepiej wykluczyć z outfitu na imprezie firmowej?

ZORGANIZUJ Z NAMI IMPREZĘ FIRMOWĄ ➝

Strój na imprezę firmową – z czego zrezygnować?

Strój powinien cechować się schludnością i odpowiednią dozą elegancji. Dlatego nadmierne obcisłości, zbyt duży dekolt czy za krótka spódnica i sukienka nie będą tu trafionym wyborem, nawet jeśli na imprezy poza firmą lubimy się tak ubrać i słyszymy komplementy. Taki strój może nie tylko być odebrany jako brak szacunku, ale też sprawić, że nie będziemy poważnie potraktowani. Zbyt duża ilość świecidełek, cekinów to również niezbyt dobry pomysł. Jeśli chcemy zabłysnąć, to niech to będzie wyeksponowany element biżuterii lub część ubioru. Raczej nie łączmy jednego z drugim i zawsze pamiętajmy, by były to elementy przykuwające uwagę, ale nie dominujące i sprawiające wrażenie przesady. Ważne też by strój choć elegancki, był odpowiednio dopasowany do sylwetki, nie krępował ruchów ani też nie był zbyt luźny. Najlepiej postawić na sprawdzone fasony, co do których mamy pewność, że będziemy czuć się w nich wygodnie. W przeciwnym razie skrępowanie na ciele może przełożyć się też na brak swobody w zachowaniu i sposobie bycia, a przecież zależy nam, by dobrze wypaść.

Impreza firmowa jako przedsięwzięcie na większą skalę na pewno pozwala na więcej swobody niż zebranie firmowe czy spotkanie biznesowe, ale wciąż jesteśmy w okolicznościach związanych z pracą. Dlatego myśląc o tym, jak się ubrać na imprezę firmową, najlepiej sprawdzi się klasyka, elegancja i odrobina szyku będą tu najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Będziemy wyglądać szykownie i z klasą.

Przeczytaj również: Organizowanie firmowych imprez okolicznościowych — jak się za to zabrać?