Dzieci na weselu – kompleksowy poradnik

13.06.2023

Dzieci – goście wyjątkowi

Czego obawiają się dorośli uczestnicy wesel w związku z obecnością dzieci? Głównie chodzi tu o trudne do przewidzenia zachowanie zarówno podczas ceremonii zaślubin, jak i podczas imprezy. Czasem dzieci reagują lękiem na tak duże grono ludzi, absorbując tym samym dorosłych. Pamiętajmy też, że dzieci męczą się szybciej niż dorośli i wytrwanie do późnych godzin nocnych może być dla nich niemożliwe. Innym razem dzieci mogą okazać się trudne do zdyscyplinowania, a jeszcze w innych okolicznościach mogą po prostu być znudzone. W tych ostatnich przypadkach dobrze sprawdzi się animator dla dzieci na wesele, szczególnie kiedy zapowiada się ich spora gromadka i ich wiek pozwala na zorganizowanie ciekawych zabaw. Czym zatem zająć dzieci na weselu, by zabawa była udana dla wszystkich gości?

Wesele przyjazne dzieciom zorganizujesz w Hotelu St. Bruno

Kilka spraw technicznych

Nuda i zmęczenie to jedno, ale jeśli decydujemy się na dziecięcych gości, staniemy przed kilkoma sprawami natury organizacyjnej. Jedną z nich jest kwestia jak usadzić dzieci na weselu? Rozmieszczenie gości to sprawa, nad którą czasem długo debatujemy i wydaje się, że poza tymi najmniejszymi dziećmi, łączenie dzieci z dorosłymi  się nie sprawdzi. Osobny stół dla dzieci na weselu jest bardzo trafnym pomysłem. Można go usytuować tak, by pozostawić dzieciom swobodne wyjście na taras czy ogród, w którym może znajdować się dmuchany plac zabaw. Ewentualny animator będzie miał tam możliwość stworzenia przestrzeni, gdzie będzie puszczał bańki mydlane dla dzieci.

Na weselu pojawia się też kwestia menu dla dzieci. Jak wiadomo, kulinarne upodobania najmłodszych bywają trudne, dlatego oczekiwanie, że sięgną po wyrafinowane potrawy weselne, może być niespełnione. Warto przemyśleć potrawy wraz z organizatorem czy kucharzem, których doświadczenie może być w tej sprawie pomocne. Ostatnia techniczna sprawa dotyczy tego jak liczyć dzieci na wesele. Z organizatorem wesela musimy ustalić, czy dzieci liczone są jak dorośli goście, czy być może z 50% zniżką. Być może do pewnego wieku dzieci nie będą wliczane w cenę. Co dla dzieci sprawi, że wesele okaże się atrakcją?

Przeczytaj również: Ślub w plenerze na Mazurach – dlaczego warto?

Co lubią dzieci najbardziej?

Dla nikogo nie będzie nowością, że podstawowa aktywność dzieci sprowadza się do zabawy. Na wszelkich imprezach poza tańcami, można je zorganizować i wcale nie trzeba się przy tym nagimnastykować. Dobrze dobrane zabawy dla dzieci na weselach sprawią, że zintegrują i zaangażują najmłodszych, pozwalając dorosłym również na zabawę,  ale w nieco innym stylu. Paczki dla dzieci to na każdym weselu dobry początek. Mogą tam się znaleźć kredki, kolorowanki, bańki mydlane czy gry planszowe. Oczywiście słodycze dla dzieci obecnych na weselu również nigdy nie zawiodą. Warto też rozważyć upominki dla dzieci, które na weselu zazwyczaj otrzymują wszyscy goście. Być może dla dzieci warto pomyśleć o upominkach nieco innych niż dla rodziców. Mogą to być na przykład duże kolorowe lizaki dla dzieci, które na weselu mogą  przedstawiać parę młodą. Czym zająć najmłodszych podczas imprezy weselnej?

Przeczytaj również: Wesele na zamku

Zabawy dla dzieci na weselu

Pomysłów nie brakuje, choć wiele zależy od tego, czym dysponujemy. Optymalnie jest, gdy sala pozwala nieco odseparować dziecięcy stół, tym samym dając dzieciom przestrzeń do biegania, dmuchania balonów, rozkładania kolorowanek i kredek. Kolorowanki dla dzieci na wesele mogą być tematycznie, związane z imprezą pozwalając na malowanie pary młodej, bukietów, tortu i balonów wedle własnego gustu. Szczególnie przez dziewczynki lubianą atrakcją jest malowanie twarzy, dzięki czemu można stać się ulubionym zwierzątkiem czy księżniczką. Niemal na każdej imprezie wyczekiwanym momentem przez dzieci jest piniata. Dzieci ustawione w kolejce uderzają pałką w nie tak łatwy do zniszczenia spory worek np. w kształcie weselnego tortu, który cały wypełniony jest słodyczami. Oczekiwanie na wysypujące się z niego łakocie to ekscytujący moment dla dzieci. Animator może również wcielić się w klauna lub mima, który zorganizuje wesołe przedstawienie czy plenerowy teatrzyk. Wspomniane już balony dla dzieci to na weselu idealna okazja do gier i zawodów. Tu dobrze jeśli sala weselna dysponuje również ogrodem, gdzie bez ograniczeń dzieci mogą podrzucać i biegać za balonami. Ciekawym pomysłem są też balony z helem, które będą zdobić część sali, w której siedzą dzieci. Mogą przedstawiać różne ciekawe postacie z bajek i na koniec dzieci będą mogły zabrać je do domu. Co jeszcze utrzymuje dzieci dłużej w dobrej formie?

Romantyczny weekend po ślubie? Sprawdź ofertę specjalną

Nagrody dobre na wszystko

Zabawy zabawami, ale szczególnie nieco starsze dzieci lubią rywalizację. Z nią oczywiście wiążą się nagrody. Dla dzieci na weselu można zorganizować rozmaite konkursy, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku dorosłych. Zatem przeciąganie liny, gorące krzesła, ciuciubabka czy „piłka parzy” mogą zaangażować najmłodszych spragnionych nagród do rywalizacji. Przy okazji może stanowić to atrakcję dla dorosłych. Konkurs na budowlę z klocków pt. największy tort weselny może zachęcać rodziców do dopingowania czy nawet współuczestnictwa. Na weselu podziękowania dla dzieci mogą być dodatkowym miłym akcentem, przykładowo kiedy każde z nich otrzyma dyplom za wytrwałość i dobrą zabawę. Będzie to przy okazji pamiątka z tego ważnego, dla niektórych rodzinnego wydarzenia.

Dzieci mogą stanowić barwny akcent każdej imprezy, również wesela. Wszystko pod warunkiem, że się o nich pomyśli i odpowie na ich, nieco odmienne potrzeby. Odwdzięcza się dobrą zabawą, niepowtarzalnym ruchem tanecznym i niekończącym się śmiechem.

Przeczytaj również: Małe wesele, wielkie emocje. Jak zorganizować kameralną uroczystość?