DJ czy orkiestra na wesele — na co się zdecydować?

23.06.2022

Wesele to z reguły kilkunastogodzinna impreza, która do miana udanej potrzebuje odpowiedniej oprawy muzycznej. „Prawy do lewego”, „Przez twe oczy zielone” czy „Y.M.C.A.” to standardowe utwory grane przez większość zespołów na weselach.

Możemy oczywiście wybierać, ale wybór bywa ograniczony, bo nikt nie zna wszystkiego. Inaczej już jest z DJ-em, który puszczając muzykę z płyt, może sięgnąć po wszystko, co nam lub naszym gościom się podoba. Nie będzie to jednak muzyka na żywo. Co wybrać na swoje wesele?

WESELE NA MAZURACH? ♥ TO U NAS ➝

Dla kogo muzyka na weselu?

Odpowiedź na to pytanie wyjaśnia, dlaczego tak dużo muzyki lat 60., 70. czy 80. granych jest na weselach. Gdyby chodziło tylko o parę młodą, mogłaby ona stworzyć całą listę swoich ulubionych utworów i zdecydować się na DJ-a. Jednak wśród naszych gości przekrój wiekowy może być bardzo duży, a chcemy przecież, żeby wszyscy dobrze się bawili. Ograniczając się do jakiegoś zawężonego gatunku muzyki współczesnej, możemy sprawić, że spora część gości na parkiet nie wyjdzie.

Zespoły muzyczne grające na weselach wiedzą o tym i dlatego w ich repertuarze znajdziemy wiele gatunków, stylów i lat, z których utwory pochodzą. Odpowiednio też muzyka jest grana, jeśli chodzi o kolejność, tak, by dziadek z babcią mieli możliwość wzięcia oddechu między pląsami. Chodzi o to, by w miarę możliwości dogodzić wszystkim, bo wesele przede wszystkim jest dla gości. Co jest decydujące przy wyborze: DJ czy orkiestra?

Przeczytaj również: Wesele nad jeziorem? Poznaj zalety takiego rozwiązania!

WESELE W ZAMKU NA MAZURACH? ♥ ➝

Od czego zależy wybór oprawy muzycznej na wesele?

Niektórzy twierdzą, że im większa impreza, tym bardziej powinno się decydować na zespół muzyczny, a przy tych bardziej kameralnych przyjęciach można zdecydować się na DJ-a. Nie do końca tak jest, bardziej znaczenie ma charakter imprezy. Im bardziej nastawiamy się na tańce do rana, tym lepiej sprawdzi się doświadczony zespół zachęcający do zabawy, proponujący taneczne zabawy. Imprezy głównie siedzące, gdzie muzyka ma być raczej tłem, mogą w sposób wystarczający muzycznie być zaaranżowane przez DJ-a.

Tu też na pewno trzeba wziąć pod uwagę styl wesela. Imprezy w klubowym stylu nastawione głównie na młodszych wiekowo gości idealnie komponują się z DJ-em. Niemałe znaczenie ma również budżet, jaki para młoda przeznacza na imprezę. Zespół muzyczny to zdecydowanie większy koszt niż DJ. Różnica może wynosić od 1000 zł w górę w zależności od wielkości imprezy, długości jej trwania czy naszych preferencji. Należy też pamiętać, że im większa liczba muzyków w zespole, tym cena wyższa. To na kogo ostatecznie postawić?

Przeczytaj również: Wesele na zamku — dlaczego warto wybrać takie miejsce na ten wyjątkowy dzień?

KLIMATYCZNY HOTEL W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU ➝

DJ kontra zespół

Być może rywalizacja na tym polu nie ma charakteru zaciętej walki, ale zalety każdej z opcji warto poznać. DJ przez wiele par młodych zachwalany jest za większe pole możliwości. Zakres utworów jest praktycznie nieograniczony, mniejszy jest problem z akustyką, która czasem się przytrafia na koncertach i wszelkich imprezach z muzyką na żywo. Dobry DJ to też dobra zabawa, odpowiednie angażowanie gości do tańca, no i koszt mniejszy, bo i DJ tylko jeden, a i gardła nie nadwyręża przez kilka godzin.

Zespół natomiast choć, jak już wspomniano, droższy to jednak daje to koncert, a muzyka na żywo ma swój niepowtarzalny klimat. Dobry zespół to świetny wokalista/wokalistka i muzyczni wirtuozi na tyłach. Przyjemnie się zarówno słucha jak i patrzy. Tu też mimo dobrych chęci mogą pojawić się kłopoty z odpowiednim nagłośnieniem. Każda sala jest inna i pewnych kwestii się nie przewidzi. W zespołach możemy liczyć na większy wigor, piękne brzmienia, ale zdarza się tu czasem, że zadziała czynnik ludzki, czyli choroba, osłabienie. Bywa, że zespołom z powodu różnych nieprzewidzianych czynników trudno jest utrzymać odpowiednie tempo do końca imprezy. Jednak zakładamy, że to rzadka sytuacja.

Warto najpierw znaleźć miejsce, w którym chcemy wesele urządzić, określić styl, który ma dominować podczas imprezy. Wtedy można zaczerpnąć rady u osoby lub osób, które nad organizacją naszego wesela będą czuwać i bazując na ich doświadczeniu uzyskać poradę, co będzie bardziej odpowiednie i co dobrze się sprawdza akurat w tym hotelu, sali czy restauracji. Bywa, że dane miejsce dysponuje kontaktem do dobrego zespołu lub DJ-a, którzy grali już w danym miejscu i się sprawdzili.

Przeczytaj również: Trendy weselne 2022, czyli o czym nie możecie zapomnieć?

OFERTA „ROMANTYCZNY WEEKEND” ♥ IDEALNA NA ZARĘCZYNY ➝