Spokojne miejsca na wakacje w Polsce – Focus na warmińsko-mazurskie

04.07.2023

Z reguły na latach licealnych i studenckich kończą się czasy, kiedy na wakacje chcemy jechać do głośnych, imprezowych kurortów w Polsce czy za granicą. Potem z każdym kolejnym rokiem po rozpoczęciu pracy czy założeniu rodziny nasza energia szybko ulatnia się w codziennej bieganinie. Z tego względu poszukujemy miejsc spokojnych i cichych, by zwolnić i naładować baterie. Bez trudu znajdziemy takie miejsca w każdym województwie. Gdzie wypocząć w Polsce z dala od tłumów?

Romantyczny weekend we dwoje na Mazurach? Sprawdź ofertę Hotelu St. Bruno

Dlaczego poszukujemy spokoju w wakacje?

Z badań dotyczących kondycji psychicznej Polaków wynika, że już ponad 60% osób doświadcza stresu chociaż raz w tygodniu. Ten cichy zabójca wkradł się już do każdego obszaru naszego życia. Dlatego intuicyjnie podążamy do kontaktu z naturą, uciekamy od ciągłej miejskiej gonitwy. Takie dosłowne odcięcie się, choć na jakiś czas od tego, co mamy na co dzień, pozwala na prawdziwy odpoczynek. Agroturystyka z własnym warzywnikiem, z którego przygotowywane są posiłki czy górska chata bez dostępu do internetu są miejscami, w których odnajdujemy wyciszenie. Są takie miejsca w Polsce, które przyciągają poszukujących spokoju turystów. Gdzie udać się na spokojne wakacje w Polsce?

Przeczytaj również: Trasy rowerowe Giżycko – poznaj najciekawsze szlaki

Mazury dają spokój

Czy wiesz, że w mezoregionie nazywanym Krainą Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się ponad 2600 jezior o powierzchni 486 km²? Jeśli do tego dodamy lasy i bogactwo oryginalnej fauny, powstaje tu przyrodniczy azyl dla  miłośników natury. Województwo warmińsko-mazurskie nie kończy się jednak na tej krainie.  Na co możemy liczyć, przyjeżdżając na urlop w te okolice?

1.      Pojezierze Olsztyńskie — Puszcza Napiwodzko-Ramucka

Choć Olsztyn to spore miasto, liczące prawie 173 tys. mieszkańców, to od południowej jego części znajduje się kompleks sosnowych borów, stanowiących teren Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Czyste i przejrzyste wody Jeziora Trzciano zachęcają wielu turystów do wynajęcia tutejszych domków letniskowych.

Przeczytaj również: Co zabrać na żagle, czyli co zabrać na rejs po Mazurach

2.      Ustronne Pojezierze Mrągowskie

Pojezierze Mrągowskie to samo centrum Pojezierza Mazurskiego graniczące z Niziną Sępopolską, Pojezierzem Olsztyńskim czy Równiną Mazurską. Choć znajdujące się tu jeziora nie są zbyt duże, to jest ich całkiem sporo. To dobre miejsce na wypoczynek w domkach czy gospodarstwie agroturystycznym w otoczeniu przyrody. Przykładowo będzie to Ustronne Siedlisko we wsi Zyndaki z ekologiczną regionalną kuchnią i możliwością wędkowania.

3.      Równina Mazurska i Jezioro Nidzkie

Równina Mazurska cieszy się największą popularnością ze względu na okazałe, malownicze Jezioro Nidzkie położone wśród pięknych, bujnych lasów. Mierzy ono 19 km i od północnego wschodu graniczy z Puszczą Piską zdominowaną przez sosny i świerki. Na jej skraju znajduje się Gospodarstwo Agroturystyczne Zacisze. Grzybobranie, wycieczki rowerowe czy ogniska to ulubione atrakcje tutejszych gości. Warto poznać ten region, który turyści doceniają ze względu na walory przyrodnicze.

Przeczytaj również: Aktywność na świeżym powietrzu – pomysły na ćwiczenia podczas urlopu

4.      Pojezierze Ełckie

Liczne bocianie gniazda od lat przyciągają tu turystów, a tych z zamiłowaniem do ornitologii szczególnie. Jednak na tym nie koniec przyrodniczych atutów tego miejsca. Znajduje się tu kilka rezerwatów, takich jak „Boski” czy „Lipowy Jar” czy też Rezerwat „Ostoja Bobrów Bartosze” chroniąca ten gatunek zwierząt. Terenem najcenniejszym dla Pojezierza Ełckiego jest Puszcza Borecka słynąca z obecności dzikich zwierząt i rzadkich okazów roślin. Na skraju puszczy leży Siedlisko Borecka charakteryzujące się czystymi wodami jezior, dzięki czemu są one pełne ryb. Fakt ten przyciąga miłośników wędkowania.

5.      Sławna Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

To kolejne ciche miejsce w Polsce na wakacje, choć wydawałoby się, że obecność Giżycka, jako stolicy Mazur, uniemożliwia znalezienie tu spokojnego miejsca. Niedaleko Giżycka w miejscowości Wilkasy możemy poczuć się zaskoczeni, jak plaże nad słynnym Jeziorem Niegocin mogą być puste. Ta niewielka miejscowość zapewnia turystom dostęp nie tylko do jednego jeziora, bo miejscowość otaczają też jeziora Tajty, Wilkasy Małe i Wilkasy  Duże. Choć wieś jest niewielka, znajdziemy tu zarówno pensjonaty, jak i domki leżące nad samym jeziorem, czyli zapewniające piękne widoki.

Hotel SPA na Mazurach? Sprawdź naszą ofertę

6.      Zapomniana Kraina Węgorapy

Kraina Węgorapy częściowo leży w Polsce, a częściowo w Rosji. Węgorapy to rzeka, która wpływa do Jeziora Mamry. Region ten położony jest z dala od wszelkich ośrodków turystycznych, a tym samym nie odwiedza go wielu przyjezdnych. W tym regionie o kształcie kotliny jest niski poziom zaludnienia, dlatego ciszę i spokój podczas urlopu mamy gwarantowane. Dla turystów przybywających na Mazury duże znaczenie ma dostęp do jezior, co w Krainie Węgorapy jest ograniczone. Domki letniskowe w miejscowości Barcie czy Gołdap pozwolą natomiast na odcięcie się od miast, tłumów i hałasu.

7.      Górzyste Mazury, czyli Wzgórza Szeskie

Okazuje się, że nie tylko jeziora charakteryzują tereny Mazur. Wzgórza Szeskie to krajobrazowy garb, który od północy sięga 100 m wysokości, a w najwyższym punkcie osiąga 309 m, bo tyle wysokości ma Góra Szeska. Nazwa pochodzi od wsi Szeszki, w której klimat jest w porównaniu z resztą regionu chłodniejszy, co może przyciągać osoby poszukujące latem niższych temperatur. W okolicach wsi znajduje się sporo niewielkich miejscowości dysponujących zacisznymi domkami i pensjonatami. Warto tu przyjechać również wczesną wiosną, bo długo zalegające na wzgórzach pokrywy śnieżne umożliwiają uprawianie sportów, takich jak zjazdy narciarskie czy biegówki.

8.      Wzniesienia Górowskie – dalsza część mazurskich wysoczyzn

Góra Zamkowa to najważniejszy punkt północno-zachodniego krańca Pojezierza Mazurskiego.  Mierzy ona 216 m wysokości. Okolica nie słynie z jezior, natomiast przepływa tu rzeka Wałsza, która stanowi prawy dopływ Pasłęki. Znajduje się tu rezerwat przyrody Dolina Rzeki Wałszy. Gęste lasy zdominowane są przez buk i świerk subborealny. W okolicy miejscowości Pieniężnej dostępna jest ciekawa baza noclegowa w postaci kameralnych domków, gospodarstw czy agroturystyk.

9.      Puszcza Romincka – polska tajga na Mazurach

Im bardziej dziewicze miejsca, tym mniej ludzi. Jeśli o to nam chodzi podczas urlopu, dobrym miejscem będzie również teren rozległych lasów Puszczy Rominckiej leżącej na granicy Polski i Rosji. To doskonała opcja dla tych, którzy preferują chłodniejszy klimat. Puszcza położona jest z dala od turystycznych szlaków, a jej lasy zdominowane przez sosny i świerki pokrywają aż 3550 ha terenu po polskiej stronie. Dziki, sarny, łosie czy borsuki i lisy to najchętniej zamieszkujące ten region osobniki. Gospodarstwo Agroturystyczne „Puszcza Romincka” lub popularne tu namioty i kampery to najlepszy sposób na nocleg pozwalający na obcowanie z naturą, słuchanie odgłosów licznie zamieszkujących te tereny ptaków i zbieranie grzybów.

Chociaż Mazury zawsze były i będą kojarzone z jeziorami, okazuje się, że do zaoferowania mają też inne warte poznania miejsca. Wzgórza, równiny, kotliny, rzeki mogą każdemu urozmaicić pobyt, jednocześnie cały czas gwarantując kontakt ze wciąż jeszcze dziką naturą. Oczywiście inne regiony kraju mają swoje zalety i przykładowo nadmorskie miejscowości także mogą zapewniać wakacje pełne wytchnienia. Jednak żeby poznać Mazury, trzeba być tu więcej niż jeden raz i jasne jest, że przy każdym kolejnym przyjeździe wciąż będą zaskakiwać.