Hotel ekologiczny i zero waste — na czym to polega?

28.02.2022

„Hotel Transylvania” to bajka, w której za sprawą wampira powstaje hotel dla potworów, który ma być z dala od ludzi. Przed dziećmi stawia się kwestię, że ludzie mogą być gorsi od potworów, tak jak w ostatnim czasie nas wszystkich dotyczy temat, że człowiek w największym zakresie zagraża przyrodzie i planecie.

Wylesienie, wymieranie gatunków zwierząt, toksyczna żywność czy szeroko rozumiany przemysł to tylko kropla w tych poczynaniach ludzi, które prowadzą do degradacji. Naukowcy są zgodni, że indywidualne przedsięwzięcia polegające na ograniczaniu spożycia wody czy zużycia plastiku to już za mało. Potrzebne są rozwiązanie systemowe. Czy nowy trend w powstawaniu hoteli ekologicznych może być jednym z nich?

Czego pragnie człowiek?

To ciekawe zjawisko, że jednocześnie bez ograniczeń eksploatujemy planetę, a w tym samym czasie ciągnie nas do przyrody, izolacji od miejskiego zgiełku, chociażby w czasie urlopu. To samo dotyczy żywności, chcemy jeść zdrowo i tak samo karmić swoje dzieci, a jednocześnie tworzymy coraz więcej żywności przetworzonej i fast foodów. Skoro jednak urlop to czas, kiedy wyjątkowo chcemy obcować z naturą, przyjrzyjmy się, jakie proekologiczne rozwiązania stosują hotele.

Wykorzystywanie papieru z recyklingu, organicznych farb, paneli słonecznych czy bojlerów solarnych to coraz powszechniejsze rozwiązania hoteli na całym świecie. Już samo minimalizowanie zużycia wody i prądu i zachęcanie do tego gości jest ważną inicjatywą. Może się to odbywać przez rezygnację ze zwyczaju codziennej zmiany pościeli na rzecz wykonywania tego na życzenie gości. Jak jeszcze hotele podchodzą do spraw ekologii?

Przeczytaj również: Urlop w hotelu, czyli co zabrać ze sobą do hotelu? Podpowiadamy!

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝

Sztuka znalezienia rozwiązania

Tak naprawdę wszystko to kwestia kreatywności. Niektóre hotele nawet do kwestii sztuki, estetyki i wystroju podchodzą, kierując się proekologicznymi rozwiązaniami. W Chile powstał hotel Magic Mountain, który w całości wykonany jest z kamienia i drewna, a z zewnątrz porośnięty jest przez roślinność, która sprawia, że obiekt zupełnie stapia się z otoczeniem, co jest wyjątkowym zjawiskiem choćby dlatego, że hotel zbudowany został na terenie rezerwatu przyrody.

Natomiast H2hotel w Kalifornii postawił na wystrój wnętrza według zasady zero waste. Dzięki temu możemy podziwiać tam rzeźby ze szklanych butelek czy ozdobną ścianę wykonaną w całości z łyżeczek do espresso. Również w Polsce możemy też spotkać miejsca dysponujące własnym ogrodem, w którym uprawiane są produkty, z których powstaje codzienne menu, a za nawóz stosuje się fusy z kawy. Gdzie znajdziemy ekologiczne hotele w naszym kraju?

Przeczytaj również: Hotelowy savoir-vivre, czyli jak poprawnie należy zachować się w hotelu?

HOTEL Z BASENEM NA MAZURACH? SPRAWDŹ OFERTĘ ➝

Gdzie ukorzenić się na urlopie w Polsce?

Hotel St.Bruno to obiekt położony w Giżycku, czyli sercu Mazur. Ten region kraju wyjątkowo często odwiedzają całe rodziny, które pragną nie tylko popływać lub korzystać ze szlaków rowerowych, ale też przebywać na łonie natury. Zdając sobie sprawę ze znaczenia ekologii, hotel wychodzi naprzeciw trendom mającym ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. W jaki sposób? W obiekcie zrezygnowano ze stosowania plastików. Kubki, rurki, butelki, opakowania czy worki na pranie zastępowane są proekologicznymi rozwiązaniami. Woda kranowa w Giżycku jest czysta i zdrowa, dlatego hotel stawia na korzystanie z niej zamiast butelkowanej do picia przez gości.

Do ogrzewania obiektu hotel korzysta z pomp ciepła, które nie produkując dymu, popiołu ani innych substancji szkodliwych, są bezpieczne dla środowiska. Hotel posiada też stanowiska pozwalające ładować samochody elektryczne, zachęcając do ograniczania emisji spalin. Chcąc ograniczyć zanieczyszczenie środowiska odpadami, przestrzega zasad segregacji śmieci łącznie ze zbiórką baterii i plastikowych nakrętek. W hotelu korzysta się z ekologicznych kosmetyków firmy Fito Spa bazujących jedynie na naturalnych, wegańskich składnikach o dużej zawartości witamin, a w strefie Spa wykonuje się masaż świecą naturalną wykonaną z wosku. Hotel ogranicza zużycie wody oraz korzysta z oświetlenia LED, jako oszczędnego źródła światła.

Im bliżej natury, tym też zdrowsza żywność, na którą proekologiczne miejsca stawiają. Jadąc na urlop do hotelu ekologicznego, możemy zatem cieszyć się  zdrowymi, lokalnymi produktami, których każdy region w kraju ma pod dostatkiem, a co niekoniecznie na co dzień doceniamy. Pamiętajmy, że dbanie o zdrowie musi iść w parze z dbaniem o środowisko. Ignorancja wobec jednego ogranicza korzyści dla drugiego, dlatego warto zacząć od samych siebie.

POBYT W HOTELU ZE SPA? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ ➝