Co to jest SPA? Co to jest Wellness? Czym się różnią?

01.07.2020

Pragnąc odpocząć od codziennych obowiązków, często ludzie decydują się wyjechać na weekend. Coraz więcej hoteli oferuje w ramach pobytu zabiegi w strefie Wellness & SPA, które mają zachęcić klientów do wybrania ich placówki.

Czy jednak każde SPA to Wellness, a może każde Wellness to SPA? I co w ogóle oznaczają te terminy – co to jest Wellness, a co to jest SPA? Dzisiaj przyjrzymy się temu bliżej.

Co to jest SPA?

Wyraz „spa” na przestrzeni wieków miał różne znaczenia. Pochodzi od nazwy miasta w Belgii, które słynęło już w czasach starożytnych ze zlokalizowanych tam leczniczych wód wykorzystywanych w celach uzdrowiskowych. Dlatego też przez bardzo długi czas wyraz „spa” odnosił się do kurortów i uzdrowisk wszelkiego rodzaju. Współcześnie, wraz z rozwojem nowych technologii, a także wraz z odkryciami w dziedzinie kosmetologii, termin „spa” odnosi się ogólnie do wszelkich zabiegów na ciało mających na celu ogólną poprawę samopoczucia. Pomimo że termin ten jest o wiele starszy od pojęcia „wellness”, uważany jest za węższy znaczeniowo.

Przeczytaj również: Jaki strój do spa?

Co to jest Wellness?

Wellness to określenie, które nie ogranicza się do nazywania zbioru zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych na ciało, jak zdaje się to być w przypadku spa. Wellness to cała filozofia, która ma swoje początki w latach 50. ubiegłego wieku. Termin „wellness” ma odnosić się ogólnie do zdrowego trybu życia oraz dobrego samopoczucia, jest więc o wiele szerszy znaczeniowo niż termin „spa”. Można w uproszczeniu stwierdzić, że spa stanowi element filozofii wellness, jednak nie byłoby to do końca prawdą, ponieważ można praktykować wellness bez korzystania z profesjonalnych zabiegów spa. Choć bez wątpienia zabiegi spa dopełniają idealnie praktykę wellness i pomagają zadbać o swoje ciało, a przy tym o swojego ducha. Wszystkie praktyki w ramach wellness mają składać się na utrzymanie równowagi ciała i ducha, która pozwala na osiągnięcie stanu szczęśliwości.

HOTEL Z BASENEM NA MAZURACH? SPRAWDŹ OFERTĘ ➝

Wellness jako filozofia życia

Wellness, ogólnie rzecz biorąc, to filozofia, na którą składają się (przede wszystkim) następujące praktyki:

– zdrowa dieta

Zasady zdrowej diety są raczej powszechnie znane, jednak niestety niezwykle rzadko wdrażane w życie. Zdrowe odżywianie według wellness ma być odpowiedzią na pogarszający się stan środowiska i żywności, która w dużej części jest niemal wyzuta ze składników odżywczych. Dlatego nie tylko powinno się wybierać owoce i warzywa ponad produkty przetworzone, ale także sprawdzać pochodzenie produktów – wybierać żywność BIO z ekologicznych źródeł.

Oprócz tego ważne jest odrzucenie wszelkich używek, które w długiej (a czasem i w krótkiej) perspektywie wpływają negatywnie na organizm. Chodzi tutaj głównie o nadużywanie alkoholu, picie napojów zawierających kofeinę (w tym kawa) oraz palenie papierosów. Zamiast tego w ramach filozofii wellness rekomendowane jest picie rozmaitych herbat, głównie odmiany zielonej, oraz ziół, a także dostarczanie organizmowi wymaganej ilości wody w ciągu dnia (od 1,5 do 2,5 litra dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu).

RELAKS W HOTELU SPA NA MAZURACH? SPRAWDŹ➝
 

– aktywność fizyczna

Nie chodzi tutaj o bieganie w maratonach, ale regularne uprawianie ulubionego rodzaju aktywności fizycznej. Według wellness nie tyle człowiek powinien się zamęczać do upadłego, o ile raczej z przyjemnością przez minimum pół godzinny dziennie oddawać się aktywności, która sprawa mu radość. Mogą być to energiczne spacery, jazda na rowerze bądź rolkach, joga czy sporty uznawane za bardziej klasyczne, jak siatkówka czy piłka nożna. Ważne, aby dostosować aktywność fizyczną pod poziom swoich umiejętności i potrzeb.

– stosowanie zabiegów na ciało

Tutaj można powiedzieć, że wellness wkracza już w kompetencje zabiegów spa, jednak klasyfikacja tutaj jest bardzo luźna, a granica może być w wielu przypadkach swobodnie przesuwana. Na przykład zabiegiem spa zdecydowanie będą zabiegi na twarz czy zaawansowane zabiegi na ciało wykorzystujące najnowsze technologie, jednak sauna, masaże czy kąpiele zdrowotno-relaksacyjne będą już przypadać zarazem do jednej i do drugiej kategorii – można więc powiedzieć, że przynależą do strefy Wellness & SPA.

Przeczytaj również: Co zabrać do SPA? Pierwsza wizyta w SPA — co musisz wiedzieć?

Strefa Wellness & SPA

O ile ofertą SPA może pochwalić się wiele różnych lokali, a nawet nieraz zabiegi spa może wykonać w warunkach domowych zaprzyjaźniona kosmetyczka, o tyle oferta wellness wymaga wysokiego poziomu usług i holistycznego (całościowego) spojrzenia na człowieka. Dlatego najczęściej można spotkać się z ofertą Wellness & SPA w luksusowych, wielogwiazdkowych hotelach tj. Hotel St. Bruno.

NOCLEG W DAWNYM KRZYŻACKIM ZAMKU? TO U NAS ➝