Wesele zimą – jakich błędów nie popełniać?

06.12.2023

Wesele w środku zimy to pomysł wyjątkowy i nietypowy. Co więcej, organizacja takiego wydarzenia może być trudniejsza niż w przypadku innych — bardziej przyjaznych — pór roku. Ślub zimą wymaga starannego zaplanowania i uwzględnienia wielu dodatkowych czynników, które będą miały realny wpływ zarówno na komfort nowożeńców, jak i zaproszonych gości. Jakich błędów zatem nie popełniać podczas organizacji uroczystości, gdy za oknem śnieg i mróz?

Przygotuj się na nietypową pogodę

Wesele zimą wiąże się z koniecznością uwzględnienia nietypowej pogody, która jak na złość, dość szybko może się zmienić. Nagłe opady śniegu, wichury i niskie temperatury mogą utrudnić podróż gości, a także wpłynąć na komfort i przebieg samej ceremonii oraz przyjęcia weselnego. Dlatego też warto mieć przygotowany plan awaryjny np. na wypadek, gdyby goście musieli dłużej poczekać na zewnątrz.

Czekanie na zimnie może sprawić, że goście będą zmarznięci i niezadowoleni, co z kolei może negatywnie wpłynąć na atmosferę wesela. Co więcej, opady śniegu, śliska nawierzchnia i zmienne temperatury mogą utrudniać podróżowanie i dotarcie gości na czas — warto wziąć to pod uwagę, zapraszając gości na konkretną godzinę. Ważne jest też uwzględnienie specyfiki zimowej pogody podczas samego wesela tj. zapewnienia odpowiedniego ogrzewania i dodatkowych warstw ubrań lub koców dla gości.

Błędy w doborze strojów

Wesele w zimie to także spore wyzwanie w kontekście wyboru wieczornej kreacji. Ubrania dla panny młodej, pana młodego i gości muszą bowiem uwzględniać zimowe warunki. Niewłaściwie dobrany strój może sprawić, że uczestnicy wesela będą odczuwać dyskomfort z powodu zimna, co może negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie i radość z udziału w uroczystości.

Organizacja ślubu zimą wymaga zapewnienia odpowiedniej ochrony przed niskimi temperaturami, zwłaszcza jeśli część wydarzenia ma odbywać się na zewnątrz. Brak ogrzewania, dodatkowych ubrań czy brak ciepłych napojów będzie w takim wypadku sporym błędem, którego w łatwy sposób można przecież uniknąć.

Wesele zimą — co ubrać?

Zarówno nowożeńcy, jak i goście weselni często zastanawiają się, co ubrać na ślub cywilny zimą i na nadchodzącą po wszystkim imprezę. Możliwości jest tutaj wbrew pozorom całe mnóstwo, choć wszystko zależy od specyfiki wesela i indywidualnych preferencji.

Na przykład, krótkie sukienki wykonane z grubszych materiałów mogą zapewnić zarówno ciepło, jak i elegancki wygląd. Warto także rozważyć sukienki midi — są one uniwersalne i mogą być świetnym wyborem zarówno na ślub cywilny, jak i kościelny. Długie sukienki to z kolei kwintesencja elegancji i mogą być doskonałym wyborem dla świadkowej lub na poprawiny.

Dla kobiet noszących rozmiary plus size, modele o prostym kroju lub rozkloszowane mogą być świetnym rozwiązaniem. Ważne jest, aby materiał sukienki był komfortowy i dobrze się układał. Warto połączyć elegancję, wygodę i modny wygląd podczas wyboru okrycia na ślub zimą. Kluczowy jest tutaj wybór czapki, rękawiczek i szalika — powinny być one dopasowane do stylizacji. Zdarzyć się jednak może, że poszczególni goście w ogóle nie wezmą tego pod uwagę — dlatego też warto zadbać o kilka dodatkowych par rękawiczek, czapek i szalików.

Jeśli jesteś panną młodą, warto rozważyć suknię z długim rękawem i delikatnymi zdobieniami, takimi jak koronka. Rozkloszowana spódnica może z kolei dodać baśniowego uroku do całej kreacji. Warto również pomyśleć o okryciu wierzchnim, na przykład eleganckim swetrze lub bolerku, które będą zarówno praktyczne, jak i stylowe. Oprócz samej sukienki istotne jest też dobrać dodatki, takie jak welon czy inne akcesoria, które mogą uzupełnić wybrany strój.

Ślub zimą wymaga odpowiedniego okrycia, ale nie należy tutaj przesadzać. Ubieranie się zbyt ciepło także nie jest najlepszym rozwiązaniem — znacznie trudniej jest wówczas zachować świeżość. Zrezygnuj też z letniego obuwia — chyba że zamierzasz się w nim przemieszczać wyłącznie po weselnej sali. 

Wesele w stylu zimowym a plan fotograficzny

Zimowy krajobraz może stanowić piękne tło dla zdjęć ślubnych, ale krótszy dzień i zmieniające się warunki pogodowe mogą sprawić trudności fotografom w uchwyceniu odpowiednich ujęć. Niedostosowanie planu fotograficznego do krótkiego światła dziennego może ograniczyć możliwości wykonania idealnych fotografii.

Brak elastyczności w planowaniu daty

Ślub w grudniu może być trudny do zrealizowania z powodu świąt i zaplanowanych przez wielu gości wyjazdów. Oczywiście, istnieje możliwość organizacji ślubu w Boże Narodzenie, ale niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie ze względów logistycznych. W takim czasie większość zaproszonych osób nie będzie mogła wziąć udziału w uroczystości. Znacznie lepszym wyborem byłby zatem ślub w styczniu, czyli po przerwie świątecznej. 

Niewłaściwe zimowe dekoracje ślubne

Zimowe dekoracje i kwiaty powinny odzwierciedlać urok tej pory roku. Elementy dekoracyjne inspirowane zimą i świętami, takie jak delikatne śnieżynki, migoczące gwiazdki, urocze aniołki, szyszki przykryte białym puchem śniegu, gałązki z igiełek, orzechy czy kolorowe bombki, doskonale sprawdzają się jako wyjątkowe ozdoby na papeterię ślubną. Świeże kwiaty są oczywiście możliwe, ale warto także rozważyć inne alternatywy, które nie stracą tak szybko na świeżości. 

Niewłaściwe oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie na zimowym weselu to nie tylko kwestia estetyki, ale również stworzenia magicznej atmosfery. Oprócz standardowego oświetlenia sali warto rozważyć dodatkowe elementy, takie jak girlandy świetlne, świeczniki czy lampiony. Wybierając oświetlenie, należy także zwrócić uwagę na kolor światła — ciepłe światło stworzy przytulną aurę, podczas gdy zimne może sprawić, że wnętrze wyda się chłodniejsze i mniej przyjazne.

Menu nieodpowiednie dla pory roku

Menu zimowego wesela powinno składać się z sycących i rozgrzewających potraw.  Gorące zupy, jak rosół z kołdunami, aromatyczny barszcz czerwony z uszkami czy tradycyjny żurek, z pewnością będą smakować i ogrzeją wszystkich obecnych. Dania główne oparte na mięsie — od dziczyzny po wieprzowinę — z dodatkami, takimi jak pieczone ziemniaki, sosy i konfitury, również będą uniwersalnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Zorganizowanie ślubu zimą ma zarówno plusy, jak i minusy. Zimowe miesiące są poza sezonem ślubnym, co umożliwia lepsze dopasowanie terminów i zwiększa dostępność sal, co z kolei wpływa na potencjalne obniżenie kosztów. Organizacja ślubu zimą to także okazja do stworzenia unikalnych dekoracji i pamiątkowych zdjęć, nawiązujących, na przykład, do świąt Bożego Narodzenia.

Warto jednak brać pod uwagę, takie czynniki jak nieprzewidywalność pogody, trudniejsze warunki na drogach, konieczność zapewnienia dodatkowych udogodnień sobie i gościom (w tym konieczność noszenia dodatkowych warstw odzieży) czy ograniczenia w dostępie świeżych kwiatów.

Organizacja ślubu zimą może być wyzwaniem, ale uniknięcie powyższych błędów i staranne zaplanowanie każdego aspektu wydarzenia może sprawić, że taka ceremonia stanie się magicznym i niezapomnianym przeżyciem zarówno dla pary młodej, jak i dla wszystkich uczestników