Jak często korzystać z sauny, czyli ile razy w tygodniu ją odwiedzać?

12.01.2022

Nawet 300 kalorii może spalić nasz organizm podczas jednego posiedzenia w saunie. Co więcej, spora część bakterii i wirusów nie jest w stanie przeżyć w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Oznacza to, że pobyt w saunie sprawia, że wygrywamy w walce z nimi bez specjalnego wysiłku ani medykamentów.

W Skandynawii natomiast doceniono saunę za jej działanie łagodzące napięcia i redukujące agresywność i formalne bariery. W związku z tym to często miejsce prowadzenia negocjacji biznesowych. A co na co dzień zawdzięczamy temu gorącemu pomieszczeniu?

Sauna – co wnosi w nasze życie?

Każda sauna i ta sucha i mokra niesie ze sobą liczne korzyści dla naszego organizmu. Rozluźnienie mięśni, przyspieszenie metabolizmu i zwiększona produkcja czerwonych i białych krwinek krwi – te właściwości sprawiają, że jesteśmy bardziej zrelaksowani, mniej nerwowi, chudniemy bez angażujących ćwiczeń czy diety i poprawia się wydolność naszego układu krążenia. Sauna zatem wspomaga leczenie infekcji, regeneruje organizm, redukuje stres i napięcia nerwowe. Dodatkowo zalecana jest przy różnych dolegliwościach reumatycznych, problemach skórnych czy związanych z ukrwieniem. Pamiętajmy jednak, że istnieją też przeciwwskazania do korzystania z sauny i warto uprzednio upewnić się, czy żadne nas nie dotyczą. Zalicza się tu problemy z krzepnięciem, miażdżycę, nowotwory, stany pozawałowe, chorobę wieńcową czy jaskrę. Również tymczasowe stany naszego organizmu wykluczają saunę np. menstruacja czy ciąża.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Najlepiej przed pierwszą wizytą w saunie zdecydować się na wizytę u lekarza. W dzisiejszych czasach upewnijmy się również, że sauna, z której chcemy korzystać, jest odpowiednio wentylowana, dezynfekowana oraz wyposażona w urządzenia do pomiaru wilgotności i temperatury. W ten sposób zadbamy już o swoje bezpieczeństwo. Przed wejściem do sauny rezygnujemy z nagrzewającej się, a tym samym niebezpiecznej biżuterii, alkoholu, kremów i balsamów na ciało. Do sauny powinniśmy udać się najwcześniej po 1,5 godziny od ostatniego posiłku i minimum pół godziny po wcześniejszym wysiłku fizycznym. Najlepiej też przebywać w saunie w towarzystwie na wypadek zasłabnięcia.
Nie ubieramy się w strój kąpielowy, a jedynym naszym okryciem powinien być ręcznik. Pamiętajmy, że to na nim siadamy w kabinie, tak, by żadna część ciała nie dotykała nagrzanych desek. Najlepiej, jeśli zaraz po wyjściu z kabiny zadbamy o obniżenie temperatury ciała, udając się do basenu czy pod prysznic. Powinniśmy się też nawodnić i odpocząć, zamiast serwować sobie jakąś aktywność. Taka zmiana temperatury jest bowiem silnym obciążeniem dla organizmu i nie powinniśmy narażać go na większe wyczerpanie.

Sprawdź jak często mozna korzystać z sauny

Jaka jest optymalna częstotliwość korzystania z sauny?

Na początku nie powinniśmy korzystać z sauny codziennie, bo to dla naszego organizmu nowe i obciążające doświadczenie. Osoba bardziej doświadczona, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, może korzystać z niej codziennie. Wtedy jednak schemat korzystania różni się od tego, który polega na rzadszej częstotliwości. Dla początkujących zaleca się wizytę w saunie raz w tygodniu, tyle bowiem utrzymuje się leczniczy efekt po saunie. Pierwsze posiedzenia w saunie powinny oscylować w okolicach 5 minut, z czasem, gdy organizm przystosowuje się, można wydłużać ten czas stopniowo do 15 minut. Po takiej sesji powinno nastąpić schłodzenie ciała. Jeśli borykamy się z jakimiś dolegliwościami, których leczeniu sprzyja sauna, to o częstotliwości korzystania z sauny i długości czasu tam spędzonego, powinien zadecydować lekarz.

Optymalna częstotliwość uczęszczania do sauny to 2-3 razy w tygodniu. Jedynie osoby, których organizm narażony jest na wzmożony wysiłek fizyczny, np. sportowcy, mogą z czasem zacząć korzystać z niej codziennie. Ma to na celu przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Ogólnie jednak nie zaleca się codziennych wizyt w saunie. Zazwyczaj zalecane są 2 lub 3 sesje w czasie jednego pobytu, co oznacza, że po pierwszych 5 lub więcej minutach wychodzimy i schładzamy ciało, następnie wracamy do sauny jeszcze raz lub dwa z przerwą na kolejne schłodzenie.
Długość sesji w saunie powinniśmy w miarę możliwości regulować sami na podstawie swoich reakcji i odczuć. Czasem będą takie dni, że po krótszym czasie poczujemy się gorzej i nie powinniśmy na siłę utrzymywać założonego wcześniej czasu.