Urlop we wrześniu w Polsce? Sprawdź, dokąd jechać po sezonie

21.08.2023

Wrześniowy urlop ma wiele zalet. Wciąż można liczyć na dobrą pogodę, większość atrakcji turystycznych jest dostępna, a mniejsza liczba turystów pozwala cieszyć się wybranym miejscem w spokojniejszej atmosferze. Wczesną jesienią łatwiej znaleźć wolny pokój w interesującym hotelu, który zwykle jest zabukowany. Gdzie warto się wybrać, planując urlop we wrześniu w Polsce?

1.    Mazury

Polski cud natury słynie z pięknych jezior, urokliwych wiosek i dzikiej przyrody. Choć wiele osób decyduje się na odwiedziny w okresie letnim, to wrzesień jawi się jako idealny czas, by poznać ten magiczny zakątek w zupełnie nowym świetle. Jeśli wolisz zrobić sobie wakacje we wrześniu i zastanawiasz się, jaki region w Polsce wybrać, Mazury są idealną destynacją z kilku powodów:

Bogactwo przyrody – Urlop we wrześniu na Mazurach to zapierające dech w piersiach krajobrazy. Spokojna tafla wód, poranne mgły, spektakularne zachody słońca nad rozległymi polami. Jeziora, które latem przyciągają wzrok błękitem wody, teraz odbijają barwy otaczających je lasów. Ta paleta kolorów jest idealnym tłem dla pięknych fotografii i niezapomnianych widoków.

Sprzyjające warunki do żeglowania – Wrzesień to doskonały miesiąc dla miłośników żeglarstwa. Wiatry są zazwyczaj umiarkowane, co sprawia, że żeglowanie staje się przyjemne i bezpieczne nawet dla mniej doświadczonych marynarzy. Puste jeziora dają poczucie przestrzeni i swobody na wodzie, co sprawia, że każda wycieczka staje się wyjątkowym przeżyciem.

Ciekawe miasteczka i miejscowości – Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać we wrześniu, powinieneś wiedzieć, że mazurskie miejscowości mają do zaoferowania bogatą ofertę kulturalną. Po sezonie nadal odbywają się tu różne imprezy, wrzesień to także świetna pora na zwiedzanie zabytków, których na Mazurach nie brakuje.

Mazury polecamy z całego serca, ponieważ to nasza mała ojczyzna. Wiemy jednak, że nie jesteśmy centrum wszechświata. 😉 Gdzie więc jeszcze warto wybrać się we wrześniu, aby naładować akumulatory? Oto nasz subiektywny ranking:

2.    Kaszuby

To kolejna, po Mazurach, regionalna perełka turystyczna, którą warto odwiedzić jesienią. Jeżeli planujesz urlop we wrześniu w Polsce, rozważ Kaszuby ze względu na:

Kaszubskie wzgórza – Niezwykłe krajobrazy pełne morenowych wzgórz urzekają przez cały rok, a wrzesień to jeden z piękniejszych miesięcy, kiedy natura ukazuje się w pełnej krasie. W tym okresie Kaszuby emanują spokojem i urokiem, przyciągając turystów swoją wyjątkową atmosferą. Lasy wokół kaszubskich jezior przybierają ciepłe odcienie pomarańczy, żółci i czerwieni. Spacer po ścieżkach leśnych staje się prawdziwą przyjemnością, a widok zmieniających się liści nadaje okolicy magicznego charakteru.

Malownicze wioski – Kaszuby, podobnie jak Mazury, słyną z bogatej tradycji kulturalnej i rękodzielniczej. Warto poznać sztukę ludową tego regionu, odwiedzając muzea lub skanseny.

Bogactwo jezior i rzek – Liczne, rozsiane po regionie jeziora, we wrześniu emanują spokojem i zachęcają do wypraw łódką czy kajakiem.

Bliskość morza – Z Kaszub niedaleko już nad polskie morze i plaże, które nawet we wrześniu potrafią zachwycać.

3.    Bieszczady

Wiele osób twierdzi, że Bieszczady są najpiękniejsze właśnie jesienią. Warto choć raz odwiedzić to miejsce o tej porze roku, jeżeli planujesz urlop we wrześniu w Polsce.

Spokojne połoniny – Gdy zaczyna się rok szkolny, liczba turystów na bieszczadzkich szlakach znacznie spada, za to widoki pozostają spektakularne. Zwłaszcza pod koniec września, gdy lasy zaczynają przybierać kolory żółci, czerwieni i brązu. Buki, jawory i olszyny mienią się niesamowitą feerią barw i warto zobaczyć ten spektakl, planując wakacje we wrześniu w Polsce.

Szlakiem cerkwi – Ciche, drewniane cerkiewki to znak charakterystyczny tego regionu. Wiele z nich powstało jeszcze między XVI a XVIII wiekiem. Do dziś przypominają o tradycji i kulturze zamieszkałych kiedyś w regionie Łemków.

4.    Dolny Śląsk

To kolejny, polski region warty odwiedzenia nie tylko latem czy zimą, ale również jesienią. Wakacje we wrześniu, spędzone na Dolnym Śląsku, będą niezapomniane ze względu na:

Górskie wycieczki – Jeśli jesteś fanem wyższych wzniesień niż te, które mają do zaoferowania Bieszczady, wybierz Dolny Śląsk. Karkonosze, Góry Izerskie, Stołowe czy Sowie mają do zaoferowania wiele atrakcyjnych, również wymagających szlaków.

Architektura i zabytki – Zarówno duże miasta, takie jak Wrocław, czy mniejsze, jak Karpacz i Szklarska Poręba, wcale nie pustoszeją we wrześniu. Jeżeli chcesz spędzić urlop we wrześniu w Polsce, ale nie szukasz spokoju, wybierz którąś z tych miejscowości. Tłumy na pewno będą mniejsze, wciąż jednak trudno mówić tu o pozasezonowej ciszy.

5.    Małopolska, Tatry i Podhale

Tu sezon trwa praktycznie cały rok, choć rzeczywiście we wrześniu możemy liczyć na małe rozluźnienie, jeśli chodzi o dostępność miejsc noclegowych czy górskich szlaków.

Urokliwe miasta i miasteczka – Choć Zakopane jest popularnym miejscem o każdej porze, wrzesień to doskonały czas, aby uniknąć największych tłumów, cieszyć się pięknymi górskimi widokami oraz tradycyjnymi potrawami w lokalnych karczmach. Kraków we wrześniu zdecydowanie nie zwalnia tempa i jeśli liczysz na bogatą ofertę kulturalną, będzie to dobry wybór.

Najwyższe góry – Ten region przyciąga najbardziej wysokimi górami i malowniczymi szlakami. We wrześniu możemy liczyć na to, że wiele górskich atrakcji, takich jak np. Morskie Oko, nie będzie już nawiedzanych przez prawdziwe tłumy.

Dlaczego warto jechać na urlop we wrześniu?

Wiele osób może sądzić, że po tzw. sezonie wysokim, w turystycznych miejscowościach czy regionach, życie zamiera. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, wszędzie można znaleźć prawdziwe oazy spokoju, z dala od zgiełku, jednak wrzesień nadal jest świetnym miesiącem na urlop w Polsce.

Spokój i cisza

Sezon letni przyciąga tłumy turystów, co często wpływa na atmosferę relaksu i spokoju. Wrzesień to miesiąc, w którym turystyczny szum opada, a przepiękne krajobrazy Mazur, Kaszub czy Bieszczad stają się bardziej dostępne dla tych, którzy pragną cieszyć się ciszą i harmonią natury. Spacery brzegiem jeziora czy wycieczki rowerowe nabierają zupełnie nowego wymiaru, gdy otoczenie sprzyja wyciszeniu i refleksji.

Wyjątkowe kolory natury

Wrzesień to okres, w którym natura ukazuje swoje piękno w pełnej krasie. Liście drzew zaczynają zmieniać kolor na odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, tworząc malownicze krajobrazy.

Możliwość spotkania dzikiej przyrody

Wrzesień to także czas migracji wielu ptaków, które wracają na południe. Dla miłośników ornitologii jest to wyjątkowa okazja do obserwowania rzadkich gatunków. Ponadto polskie lasy obfitują w dzikie zwierzęta, a jesienne spacery mogą dostarczyć niezapomnianych spotkań z sarnami, jeleniami oraz inną zwierzyną.

Kulturalne atrakcje i festiwale

Wrzesień to również czas różnych festiwali i wydarzeń kulturalnych, zarówno na Mazurach, jak i Dolnym Śląsku, czy w Małopolsce. Możesz wziąć udział w lokalnych targach rzemieślniczych, festiwalach kulinarnych czy koncertach. To doskonała okazja, by poznać kulturę, tradycje i smaki różnych regionów.

Korzystne ceny i większa dostępność noclegów

Po sezonie letnim wiele miejsc noclegowych obniża swoje ceny, co czyni wrzesień bardziej dostępnym dla różnych portfeli. Wybór noclegów jest większy, a popularne miejsca są mniej zatłoczone, co pozwala na swobodny wybór i komfortowy wypoczynek. Łatwiej uda Ci się też zdobyć pokój czy apartament w hotelu, który zazwyczaj jest całkowicie zabukowany. Warto polować na różne okazje oraz promocje, które w tym sezonie oferują obiekty turystyczne.