Śniadanie w hotelu bez faux pas – 7 uniwersalnych zasad, które warto znać

21.08.2023

Śniadanie stanowi nieodłączny element każdego hotelowego pobytu. To nie tylko chwila, w której możemy posilić się przed dniem pełnym przygód czy obowiązków, ale także okazja do relaksu, cieszenia się smakami i rozpoczęcia dnia w przyjemny sposób. Istnieją jednak pewne reguły i etykieta związane z spożywaniem hotelowych śniadań. Warto znać podstawowe zasady, aby uczynić ten czas jeszcze bardziej przyjemnym i komfortowym dla wszystkich gości.

Godziny śniadania w hotelu

Zanim zejdziesz do hotelowej restauracji, upewnij się, że znasz godziny, w których hotel serwuje śniadanie. Różne obiekty turystyczne często określają konkretne przedziały czasowe, w których można skorzystać z posiłku. Punktualne przybycie pozwoli Ci uniknąć tłoku i długiego oczekiwania.

Jakie błędy najczęściej popełniają goście, jeśli chodzi o śniadania hotelowe oraz godziny, w których się odbywają? Pierwszy z nich to przybycie przed czasem. Owszem, prawdopodobnie restauracja będzie otwarta już kilka, a może nawet kilkanaście minut przed oficjalną porą rozpoczęcia posiłku. Nie oczekuj jednak, że zostaniesz obsłużony, gdy tylko się zjawisz, a już na pewno nie poganiaj obsługi. Jeśli przyjdziesz za wcześnie, niektórych dań, zwłaszcza tych na ciepło, może jeszcze nie być na stole.

Drugi błąd to zjawienie się na śniadaniu tuż przed jego zakończeniem. Może się zdarzyć, że niektóre produkty będą już niedostępne. Jeżeli lubisz dłużej pospać, lepiej w takiej sytuacji zamówić hotelowe śniadanie do pokoju.

Wybór stroju  na hotelowe śniadanie

Chociaż śniadanie to moment relaksu, warto zachować odpowiednią elegancję w doborze stroju. Nie ma konkretnych zasad dotyczących ubrania, jeśli chodzi o śniadanie w hotelu, dobrze jest jednak zadbać o schludny i odpowiedni do okoliczności wygląd. Lepiej więc nie zjawiać się w restauracji w piżamie czy stroju plażowym, nawet jeśli przed posiłkiem zdążyłeś jeszcze odwiedzić basen. Podobnym nietaktem będzie przechadzanie się w mokrych, gumowych klapkach. Jakie buty wybrać na hotelowe śniadanie? Najlepiej zakryte. Kwestią dyskusyjną jest, czy do hotelowej restauracji można przyjść się w klapkach i bosych stopach. Nie każdy ma bowiem ochotę patrzeć na nie podczas śniadania.

Czy szlafrok to odpowiedni strój podczas śniadania w hotelach? Niekoniecznie. Pamiętaj, że mimo relaksujących warunków i pory dnia, znajdujesz się w miejscu publicznym, a nie we własnym domu. Mając na uwadze innych ludzi, lepiej jest powściągnąć swoją chęć całkowitego wyluzowania się. Z tego samego powodu przed hotelowym śniadaniem warto wziąć prysznic i uczesać się.

Zachowanie przy szwedzkim stole

Choć w przypadku bufetów zazwyczaj samemu wybieramy potrawy, warto pamiętać o kulturze i porządku. Przede wszystkim nie popędzaj gości, którzy stoją przed Tobą w kolejce do konkretnej potrawy. Z drugiej strony opóźnianie i tworzenie zatorów również nie jest mile widziane. Wybierając jedzenie, nie kładź na talerz więcej, niż jesteś w stanie zjeść, aby uniknąć marnowania żywności. Nakładaj poszczególne przekąski tak, by nie robić bałaganu i nie brudzić. Nie przebieraj w pieczywie i nie dotykaj jedzenia rękoma, korzystaj z dostępnych sztućców.

Zachowanie w restauracji

Podczas hotelowego śniadania warto pamiętać o zachowaniu ciszy i spokoju. Unikaj głośnych rozmów, również przez telefon. To chwila, w której nie tylko Ty, ale także inni goście chcą cieszyć się spokojem w czasie posiłku. Dotyczy to również dzieci. Owszem, maluchy czasem ciężko poskromić, lepiej jednak zwracać uwagę na swoje pociechy w miejscu publicznym, dbać o to, by nie biegały po restauracji, a przede wszystkim nie przeszkadzały innym gościom.

Dbałość o miejsce posiłku

Po zakończeniu śniadania warto zadbać o porządek przy stole. Jeśli restauracja nie oferuje obsługi kelnerskiej, samodzielnie posprzątaj swoje miejsce, odnieś naczynia, jeśli jest taki wymóg i zostaw stół w dobrym stanie dla kolejnych gości.

Alergie i preferencje żywieniowe

Jeśli masz alergie pokarmowe lub specjalne preferencje żywieniowe, warto wcześniej poinformować obsługę hotelową. Wiele hoteli jest przygotowanych na obsługę gości z różnymi potrzebami żywieniowymi, dlatego wcześniejsza informacja pozwoli uniknąć nieporozumień i przygotować odpowiednie posiłki.

Śniadania hotelowe – rodzaje

Hotele oferują zazwyczaj różnorodne rodzaje śniadań, od kontynentalnych po bufety. Zwróć uwagę na to, jaki posiłek będzie serwowany w wybranym przez Ciebie obiekcie.

Śniadanie kontynentalne

W podstawowej wersji składa się z pieczywa (również słodkiego), masła, miodu, dżemu, kawy lub herbaty i zimnego napoju. Niektóre hotele rozszerzają ten zestaw o sery i wędliny.

Szwedzki stół

Najpopularniejszy rodzaj hotelowego śniadania, zwłaszcza w Polsce. Jest również bardzo wygodny, ponieważ różne dania są serwowane w bufecie, a goście mogą sami wybierać, co zjedzą. W zależności od obiektu szwedzki stół może być skromny lub bardzo obfity. W niektórych hotelach znajdziemy np. jedno danie ciepłe (jajecznicę lub parówki), musli, sery, wędliny oraz napoje (ciepłe i zimne). Luksusowe hotele oferują o wiele większy wybór – różne rodzaje musli, jogurty, deski serów i wędlin, kilka dań na ciepło, a także owoce, ciasta i inne słodkie przekąski.

Śniadanie à la carte

Panują tu takie same zasady jak podczas posiłku w restauracji, a śniadanie wybiera się z dostępnego menu. Jeśli w Twoim hotelu serwuje się śniadanie à la carte, tym bardziej trzeba pamiętać o tym, by zjawić się na miejscu w stosownym i schludnym ubiorze.

Room service

Praktycznie w każdym dobrym hotelu możesz zamówić śniadanie do pokoju. Jednak nie licz na to, że kelner przywiezie Ci kilka talerzy z wyborem dań, które są dostępne w bufecie. W pokoju znajdziesz menu, z którego wybierzesz posiłek, na który masz ochotę.

Zapoznanie się z rodzajami hotelowych śniadań oraz zasad, które obowiązują podczas posiłku, pozwoli gościom uniknąć rozczarowań czy nieporozumień. Zachowanie kultury osobistej sprzyja dobrej atmosferze i relaksowi podczas posiłku w hotelowej restauracji.