Rodzaje pokoi hotelowych

06.12.2023

Hotele oferują różnorodne typy pokojów, aby zaspokoić potrzeby swoich gości. W zależności od oferty znajdziemy zatem zarówno standardowe pokoje, jak i luksusowe apartamenty czy pokoje deluxe. Co jednak konkretnie oznaczają poszczególne nazwy? I co jeszcze warto wiedzieć na temat typów pokoi hotelowych? Zapraszamy do lektury!

Typy pokoi hotelowych w pigułce

Podczas rezerwacji pobytu w hotelu sporym wyzwaniem bywa wybór konkretnego pokoju. Wynika to zarówno z różnic cenowych, jak i tego, co dany pokój w rzeczywistości oferuje. Nazwy pokoi hotelowych zależą od standardu wyposażenia, liczby oraz jakości łóżek, dodatkowych udogodnień, wielkości i liczby dostępnych pomieszczeń oraz położenia na terenie hotelu.

Oto kilka najczęściej spotykanych rodzajów pokoi hotelowych:

  • Pokoje standardowe — to podstawowy rodzaj pokoju hotelowego oferowany gościom. Zazwyczaj wyposażone w łóżko podwójne lub dwa pojedyncze łóżka, biurko, telewizor, szafę oraz łazienkę.
  • Pokój deluxe — wyższy standard niż pokoje standardowe i superior, zapewniający większy komfort i dodatkowe udogodnienia (prywatny balkon, większe i wygodniejsze łóżko, nowoczesny ekspres do kawy i wiele więcej. Mowa tutaj zazwyczaj o przestrzeni, która niedawno została świeżo odnowiona.
  • Apartamenty — zazwyczaj większe od standardowych pokoi, które oferują dodatkową przestrzeń mieszkalną z oddzielnym salonem, sypialnią oraz czasami kuchnią lub aneksem kuchennym. Są idealne dla osób podróżujących z rodziną lub planujących dłuższy pobyt.
  • Pokoje typu studio — charakteryzują się otwartym układem przestrzennym, zwykle bez wyraźnego podziału na oddzielne pomieszczenia. W takim pokoju znajdziemy łóżko, niewielki aneks kuchenny oraz często miejsce do pracy.
  • Pokoje z widokiem — to pokoje, które oferują piękne widoki na okolicę, np. na morze, góry, park czy okoliczne zabytki. Takie pokoje są cenione przez podróżnych ze względu na dodatkową atrakcję, jaką jest malowniczy krajobraz.
  • Pokoje rodzinne — zaprojektowane specjalnie z myślą o rodzinach podróżujących z dziećmi. Mogą być one większe niż standardowe pokoje, z dodatkowymi łóżkami lub przestrzenią dla dzieci.
  • Pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych — hotele często oferują specjalnie przystosowane pokoje dla osób z ograniczoną mobilnością. Mają one szersze drzwi, uchwyty w łazience oraz inne udogodnienia ułatwiające pobyt.
  • Kategoria pokoju DZX1 – pokoje typu standard z podwójnym łóżkiem, które z takim oznaczeniem często figurują na stronach biur podróży.
  • Kategoria pokoju DZX2 – świeżo oddane do użytku pokoje deluxe zapewniające podwójne łóżko i balkon w części hotelu, która została dopiero wybudowana.

Podczas rezerwacji pokoju hotelowego ważne jest uwzględnienie własnych preferencji oraz potrzeb. Niezależnie od wyboru, hotele starają się zapewnić gościom komfortowy i przyjemny pobyt.

Pokój typu superior — co to znaczy?

Pokój typu superior to wyższy standard wśród pokojów hotelowych, oferujący lepsze wyposażenie i usługi niż pokoje standardowe, ale gorsze niż pokoje deluxe. Goście mogą wówczas oczekiwać większej przestrzeni, ulepszonego wyposażenia, dodatkowych udogodnień w cenie noclegu oraz np. widoku z pokoju.

Konkretne różnice między pokojem superior a standardowym mogą obejmować: większą powierzchnię mieszkalną i balkon, wygodniejsze łóżko z wyższą jakością materaca, klimatyzację, zestaw do parzenia kawy i herbaty, nowoczesne urządzenia, wannę zamiast prysznica, darmowy dostęp do internetu WiFi, bezpłatny minibar, usługi SPA wliczone w cenę i atrakcyjny widok z okna.

Należy pamiętać, że brak standardowych reguł w zakresie kategoryzacji pokoi hotelowych oznacza, że każdy hotel może kształtować własny podział na kategorie, a specyfika pokoju superior zależy od opisu dostarczonego przez konkretny hotel. Dodatkowo, nie wszystkie hotele oferują różne kategorie pokoi, co oznacza, że nie zawsze będą dostępne pokoje o wyższym standardzie niż ten podstawowy. 

Pokój typu basic

Jest to podstawowy pokój hotelowy, który oferuje standardowe udogodnienia. Zazwyczaj zawiera łóżko, łazienkę oraz podstawowe wyposażenie, takie jak telewizor, biurko, szafę i dostęp do internetu. Pokój typu basic może być dostosowany do 2 lub więcej osób i nie posiada dodatkowych udogodnień czy luksusowych elementów.

Pokój twin

Alternatywa dla pokoju double. To pokój hotelowy z dwoma oddzielnymi łóżkami, zazwyczaj równych pod względem wielkości. Pokój twin jest odpowiedni dla dwóch osób podróżujących razem, ale które preferują osobne łóżka.

Pokój typu suite

Suite to przestronny pokój hotelowy, który zazwyczaj składa się z osobnej sypialni i przylegającego do niej salonu. Suite oferuje więcej przestrzeni niż standardowy pokój i może zawierać dodatkowe udogodnienia, takie jak obszerna łazienka, jadalnia czy dodatkowy pokój.

Pokój typu budget

Pokój typu budget to rozwiązanie oferowane w celu zapewnienia przystępnego cenowo noclegu. Takie pomieszczenie może być wyposażone tylko w podstawowe udogodnienia.

Apartament suite

Jest to luksusowy rodzaj zakwaterowania hotelowego, który łączy w sobie elementy apartamentu i luksusowej sypialni hotelowej. Apartament suite zazwyczaj składa się z kilku pomieszczeń, w tym sypialni, salonu, łazienki oraz obszernej przestrzeni w porównaniu do standardowego pokoju hotelowego. Oferuje on wyższy poziom komfortu, prywatności i udogodnień dla gości.

Pokój double

Pokój double to nic innego, jak standardowy pokój wyposażony w łóżko małżeńskie dla dwóch osób. Zatem co to znaczy DBL? To dokładnie to samo! Pokój DBL to skrót od double room, czyli pokoju dwuosobowego z jednym łóżkiem podwójnym.  

Pokój DZM2

Jest to skrót stosowany do oznaczania pokojów dwuosobowych z widokiem na morze.

Pokój FZX1

Jest to skrót oznaczający pokój rodzinny zlokalizowany w budynku głównym hotelu.

Mamy nadzieję, że tearz już wiesz, czym różnią się od siebie pokoje hotelowe i dzięki temu wybierzesz taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.