Przegląd festiwali i imprez na Mazurach – 2024

25.04.2024

Mazury to nie tylko kraina pięknych jezior i bujnych lasów, które zachęcają do leniwego wypoczynku na łonie natury. To także miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. W sezonie wiosenno-letnim na Mazurach organizowane są najróżniejsze festiwale, imprezy, występy kabaretowe, koncerty muzyczne i nie tylko. Na które z nich warto się wybrać w 2024 roku?

Wielkie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego — już 1 i 3 maja w Giżycku

Wielkie Otwarcie Sezonu to coroczne święto, które rozpoczyna letni sezon turystyczny w Giżycku. Impreza rozpoczyna się 1 maja paradą jednostek pływających po jeziorze Niegocin. Wszystkie jednostki wodne przybrane są w kolorowe girlandy i flagi — organizowany jest wówczas konkurs na najładniej przystrojoną jednostkę oraz na najbardziej kreatywnie przebraną załogę. Ponadto organizowane są wówczas liczne atrakcje dla całych rodzin, takie jak występy artystyczne, stoiska z regionalnymi produktami czy animacje dla dzieci.

Z kolei 3 maja odbywają się Dni Giżycka, czemu towarzyszą koncerty artystyczne wielu znanych gwiazd. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni i to całkowicie za darmo. Atmosfera podczas tego wydarzenia jest wyjątkowo radosna i pełna pozytywnej energii, co przyciąga tłumy fanów muzyki z całego regionu. Trzeba tutaj dodać, że w trakcie majówki, a także później w trakcie lata, w całym Giżycku organizowane są przeróżne atrakcje, takie jak warsztaty kulinarne, animacje dla dzieci, wystawy artystyczne, występy kabaretowe, koncerty i nie tylko. Wiele z tych imprez ma charakter wolny, a niektóre wydarzenia trwają nawet kilka dni.

Warto wówczas połączyć pobyt w mieście z wizytą w luksusowym Hotelu Bruno, oferującym wyjątkowe wnętrza w dawnym zamku krzyżackim. Specjalnie dla naszych gości przygotowaliśmy m.in. strefę SPA oraz otwarty basen wyposażony w różne atrakcje wodne. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w wolnym czasie skorzystać z oferty masaży relaksacyjnych lub po prostu udać się do w pełni wyposażonej hotelowej siłowni. Z Hotelu Bruno blisko jest też do wielu atrakcji regionu — Wilczego Szańca, Papugarni Wilkasy, Twierdzy Boyen, Rydzewa, Mikołajek, Rucianego-Nida, Mrągowa, Kętrzyna, Węgorzewa (tutaj możliwość skorzystania także z długiego rejsu głównie wzdłuż jeziora Mamry) czy słynnego Boyen Water Park.

Imprezy filmowe na Mazurach — Dzień Dziecka w kinie Nowa Fala

31 maja to dzień dedykowany najmłodszym mieszkańcom Giżycka i okolic. Kino Nowa Fala organizuje specjalne wydarzenie z okazji Dnia Dziecka, które ma na celu zapewnienie dzieciom niezapomnianych chwil i mnóstwa dobrej zabawy. Podczas tego wydarzenia na dużym ekranie kinowym wyświetlane są najnowsze animacje i filmy familijne, które cieszą się popularnością wśród dzieci. Podczas pobytu w Giżycku warto skorzystać z tej okazji i spędzić wyjątkowy czas w gronie przyjaciół i rodziny. Co więcej, organizowane są wówczas konkursy z nagrodami oraz atrakcje dodatkowe, takie jak malowanie twarzy czy animacje z postaciami z ulubionych bajek.

Mazurskie Kino Pod Gwiazdami w lipcu i sierpniu 2024

Miłośnicy kina plenerowego z pewnością powinny zainteresować się seansami filmowymi organizowanymi przez amfiteatr Ełckiego Centrum Kultury w lipcu (w dniach: 2, 9, 16, 23 i 30 lipca) oraz w sierpniu (w dniach: 6, 13, 20 i 27 lipca). Ełk to największe miasto Mazur, które warto odwiedzić o każdej porze — stąd blisko też do wielu innych atrakcji regionu. Seanse filmowe „pod chmurką” mogą być miłym dodatkiem do udanego wypoczynku.

Koncerty na Mazurach — od kwietnia do września

Przez całą wiosnę i lato Mazury stają się miejscem dla miłośników muzyki. W 2024 roku zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach na Pojezierzu Mazurskim odbędzie się szereg koncertów bardzo popularnych i tych mniej znanych artystów. Imprezy będą miały miejsce między innymi w Giżycku, Ogonkach, Pięknej Górze, Nowym Sztynorcie, Rydzewie i Mikołajkach. To prawdziwa gratka dla miłośników szant, muzyki country, muzyki ludowej czy nawet hip-hopu.

Mazury Hip-Hop festiwal w Giżycku już w lipcu 2024

W dniach 18-20 lipca 2024 roku odbędzie się wielkie wydarzenie dla wszystkich miłośników hip hopu. Mowa tutaj o Mazury Hip Hop Festiwal, a dokładniej o jakiego 24. edycji, która każdego roku przyciąga tłumy fanów tej muzyki z całej Polski. Jest to najstarszy polski festiwal hip hopowy. W tym roku impreza odbędzie się w Giżycku — na murach giżyckiej Twierdzy Boyen, a na scenie pojawią się takie gwiazdy, jak np. Szpaku, Bambi, Leosia, Słoń, Paluch, Kękę, Gibbs czy RETO.

Bilety na to wydarzenie dostępne są tutaj

Imprezy plenerowe na Mazurach — Piknik Country & Folk w Mrągowie

Już pod koniec lipca 2024 roku, a dokładniej w dniach 26-27 lipca odbędzie się też jedna z największych imprez muzycznych dla miłośników muzyki country i folk. Piknik zostanie zorganizowany w malowniczym otoczeniu jeziora Czos w Mrągowie. Jest to największy i najstarszy tego typu festiwal w Polsce oraz jeden z największych w Europie.

Historia festiwalu sięga roku 1982, kiedy to po raz pierwszy odbył się w Jeleniej Górze i w Karpaczu, by ostatecznie osiąść w urokliwym Mrągowie. Od tamtej pory festiwal odbywa się nieprzerwanie, przyciągając liczne grono artystów oraz pasjonatów muzyki z całego świata. W 2024 roku na scenie festiwalowej zaprezentuje się ponad 600 artystów i zespołów muzycznych, reprezentujących różnorodne nurty i style tego muzycznego gatunku. Nie zabraknie również przedstawicieli sceny zagranicznej, w tym artystów z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Piknik Country & Folk to nie tylko koncerty, ale również bogaty program towarzyszący, który obejmuje warsztaty muzyczne, wystawy, stoiska z rękodziełem i regionalnymi produktami, a także wiele innych atrakcji dla całych rodzin. Co więcej, imprezy w stylu country potrwają w Mrągowie aż do 30 lipca. Warto zapisać sobie tę datę w kalendarzu i zorganizować wyjazd na Mazury właśnie w tym czasie!

Bilety na to wydarzenie możesz kupić tutaj

XXV Letni Zlot Motocykli w Twierdzy Boyen

Pod koniec lipca tj. w dniach 26-28 lipca również w Giżycku odbędzie się jeszcze jedna znakomita impreza — tym razem dedykowana miłośnikom motoryzacji, ale też całym rodzinom. Mowa tutaj XXV Letnim Zlocie Motocykli w Twierdzy Boyen, czyli trzydniowej imprezie, która gromadzi pasjonatów motoryzacji z całej Polski, którzy przyjeżdżają, by podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać swoje maszyny oraz uczestniczyć w licznych atrakcjach związanych z motocyklami. Podczas zlotu organizowane są konkursy, rejsy statkiem, pokazy taneczne, a także koncerty rockowe.

Więcej informacji znajdziesz na

Mazurska Noc Kabaretowa — już 3 sierpnia w Mrągowie

Wszelkiego rodzaju festiwale na Mazurach cieszą się olbrzymią popularnością. Wśród nich jest wydarzenie niezwykłe i z ponad 20-letnią tradycją, czyli słynna Mazurska Noc Kabaretowa, która każdego roku przyciąga fanów kabaretu i te osoby, które po prostu chcą się dobrze bawić. Impreza organizowana jest w amfiteatrze w bezpośrednim otoczeniu urokliwego jeziora Czos.

Podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej sceny ożywają najbardziej znani i lubiani polscy kabareciści, którzy prezentują swoje najnowsze skecze, monologi oraz improwizacje. Atmosfera tego wydarzenia jest niepowtarzalna – pełna humoru, dystansu do siebie i satyrycznego spojrzenia na rzeczywistość.

Mazurska Noc Kabaretowa to nie tylko doskonała okazja do śmiechu, ale także możliwość spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia czasu w sposób, który zostanie w pamięci na bardzo długo. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem konkretnych kabaretów, czy po prostu chcesz oderwać się od codzienności — będąc w Mrągowie 3 sierpnia 2024 roku, tego wydarzenia nie można przegapić!

Więcej informacji o Mazurskiej Nocy Kabaretowej znajdziesz tutaj

Święto Twierdzy – Operacja Boyen

9-11 sierpnia na Twierdzy Boyen odbędzie się czterodniowe Święto Twierdzy, znane również jako Operacja Boyen. To wydarzenie historyczne, które przybliża mieszkańcom i turystom historię tej imponującej fortyfikacji. Podczas Święta Twierdzy odbywają się różnorodne atrakcje, takie jak giełda antyków i militariów, kiermasz regionalnych produktów oraz rękodzieła, rekonstrukcje bitew oraz wiele innych atrakcji związanych z historią i kulturą regionu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

zobacz więcej