O co zapytać przy wyborze sali weselnej/lokalu na małe przyjęcie weselne?

27.07.2023

Wybór odpowiedniego miejsca na Wasze wesele to jeden z najważniejszych etapów planowania tego wydarzenia. Zdarza się, że narzeczeni od dawna mają w głowie swoje wymarzone miejsce i nie chcą nawet słyszeć o innej lokalizacji. W takim przypadku warto jednak zachować czujność i dopytać o wszystkie szczegóły, bo może się okazać, że sala z marzeń tak naprawdę nie spełnia ważnych warunków. Inne młode pary nie mają pomysłu na lokal i odwiedzają różne miejsca, aby wybrać najlepszą miejscówkę. Podpowiadamy, o co pytać przy wyborze sali weselnej, zarówno wtedy, gdy chcecie zorganizować tradycyjną imprezę, jak i bardziej alternatywne przyjęcie.

Oglądanie sali weselnej powinno łączyć się z rozmową, podczas której wypytacie obsługę o wszystkie istotne kwestie. Najważniejsze z nich to:

Dostępność i termin

Najbardziej istotne jest oczywiście to, czy sala będzie dostępna w terminie, w którym planujecie ślub. W ogromnej liczbie przypadków narzeczeni wręcz dopasowują datę ślubu do dostępności sali. Kiedy już wybierzecie zadowalający termin, dowiedzcie się, czy można go zarezerwować, na jak długo, czy wiąże się to z jakąś opłatą i czy jest ona bezzwrotna.

Pojemność sali

Upewnijcie się, że sala jest wystarczająco duża dla liczby gości, które planujecie zaprosić. Pomieszczenie, które obejrzycie na własne oczy może wydawać się przestronne, jednak w praktyce okaże się, że zmieści się tam mniejsza liczba osób niż zakładaliście. Warto także dopytać o najbardziej optymalne ustawienie stołów.

Ceny i koszty dodatkowe

Najważniejsze pytania do sali weselnej dotyczą m.in. kosztów. Dowiedzcie się, jaka jest cena za sam wynajem sali na określoną liczbę godzin. Zapytajcie także o koszty dodatkowe: wynajem dekoracji, nagłośnienia, oświetlenie, stołów czy krzeseł. Mogą być one w cenie, ale nie muszą.

Menu i catering

O co jeszcze pytać przy rezerwacji sali weselnej? Oczywiście o catering i menu. To istotne, czy sala oferuje usługi cateringowe, czy konieczne jest korzystanie z zewnętrznych firm cateringowych? Przed wyborem menu warto też sprawdzić jakość dań w restauracji.

Alkohol

Ważną kwestią jest także alkohol, ponieważ nie wszystkie sale oferują jego sprzedaż. Zapytajcie, czy lokal posiada własne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, czy musi być on dostarczany przez zewnętrznego dostawcę? Dowiedzcie się także, czy obowiązuje jakiś limit dotyczący alkoholu?

Parking

Pytanie o parking może wydawać się błahe, jednak w trakcie wesela okaże się istotne. Upewnijcie się więc, czy lokal posiada wygodne i bezpieczne miejsca parkingowe dla gości.

Czas trwania wydarzenia

Ustalcie, czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe, jeśli chodzi o czas trwania przyjęcia. Zdarza się tak, że bardzo oblegany obiekt organizuje wesela nie tylko w soboty, ale również w piątki i niedziele. To ważna informacja, np. jeśli chcielibyście zorganizować poprawiny. O co jeszcze pytać na sali weselnej?

Dekoracje i aranżacje

Nie każda sala oferuje dekoracje weselne. Niekiedy mogą się one pojawić za dodatkową opłatą. Nie wszystkie lokale wyrażają także zgodę na zamontowanie dekoracji przez państwa młodych. Warto więc poruszyć tę kwestię.

System nagłośnienia i technika:

Dowiedzcie się, czy sala jest wyposażona w odpowiedni system nagłośnienia na przyjęcia weselne oraz czy zapewniona jest techniczna obsługa przy korzystaniu z nagłośnienia czy sprzętu multimedialnego.

 

Umowy i warunki rezygnacji

Pytania przy wyborze sali weselnej powinny dotyczyć także umowy. Zapytajcie o warunki rezygnacji, poproście także o wzór umowy, żebyście mogli spokojnie się z nim zapoznać. Dowiedzcie się, czy możecie zawrzeć w umowie ważne dla was kwestie. Niektóre umowy na organizację wesela są bardzo ogólne. To sprawia, że w razie perturbacji trudno dociec swoich praw. Zapytajcie, jak bardzo szczegółowe zapisy właściciel sali jest w stanie zawrzeć w umowie i negocjujcie te, na których najbardziej Wam zależy.

Inne imprezy w trakcie

W niektórych, dużych obiektach, w tym samym terminie może odbywać się kilka imprez i nie zawsze to musi być wesele. Wynajmujący salę powinni uprzedzić Was o takiej możliwości. Dwa wesela w jednym hotelu nie powinny oczywiście stanowić dla obsługi żadnego problemu. Wielu parom nie przeszkadza takie rozwiązanie. O co jeszcze pytać, będąc na sali weselnej?

Wynajem pokoi dla gości

Jeśli sala znajduje się w hotelu, zapytajcie o możliwość i koszt wynajęcia pokoi dla Waszej rodziny i przyjaciół. Dowiedzcie się, czy w obiekcie będą przebywać także inni goście. Wiele hoteli w cenie wynajmu sali oferuje apartament dla nowożeńców. Ustalcie, czy znajduje się on w ofercie.

Kompleksowa organizacja wesela

Niektóre obiekty wynajmują tylko salę, ewentualnie zapewniają catering i obsługę kelnerską. Inne zapewniają kompleksową organizację wesela. Zapytajcie, czy interesujący Was lokal przewiduje taką opcję. Czasem wygodnie jest z niej skorzystać.

To podstawowe pytania, jakie trzeba zadać przy oglądaniu sali weselnej. Istotną kwestią jest jednak także omówienie samej wizji imprezy. Wielu właścicieli sal czy hoteli może mieć tradycyjne podejście do organizacji wesela, zupełnie niezgodne z Waszymi oczekiwaniami. Jak pokierować rozmową, żeby uniknąć nieporozumień i rozczarowań?

  • Kameralne wesele – Jeżeli zależy Wam na prywatnej uroczystości z udziałem małej liczby osób, zapytajcie, czy obsługa jest w stanie zapewnić Wam odpowiednie warunki. W takiej sytuacji najlepiej, jeśli obiekt będzie wynajęty tylko dla Was i będą się w nim znajdować inni goście.
  • Nowoczesne wesele w stylu zachodnim – Na świecie, w Europie, a nawet w Polsce coraz większą popularnością cieszą się np. śluby organizowane w hotelu (np. z udziałem urzędnika) oraz śluby humanistyczne. Dowiedzcie się, czy na terenie obiektu można zorganizować tego typu uroczystość i co w związku z tym mogą zaoferować właściciele.
  • Wesele alternatywne, np. w stylu boho – Śluby i wesela w stylu boho to gorący trend ostatnich sezonów. Mimo to nie każdy właściciel obiektu rozumie te potrzeby par. Tematyczne wesele wiąże się m.in. z przygotowaniem określonego wystroju, dekoracji, muzyki czy rodzaju zabaw. Trzeba ustalić, czy właściciel sali jest otwarty na organizację stylizowanego wesela: czy będzie w stanie zapewnić odpowiedni wystrój albo umożliwi Wam zainstalowanie własnych dekoracji.

Wynajem obiektu to spory koszt w ślubnym budżecie, dlatego warto być dokładnym, dociekliwym i zrozumieć wszystkie szczegóły związane z wynajmem sali weselnej, aby uniknąć nieporozumień i niespodzianek w dniu ślubu. Profesjonalną obsługę poznacie m.in. po tym, że chętnie i wyczerpujące odpowie na wszystkie pytania do sali weselnej i wyjaśni wątpliwości.

Oglądanie sali weselnej i zadawanie pytań to jednak nie wszystko. Warto także zasięgnąć opinii osób, które organizowały już swoje wesela w konkretnym obiekcie. Takie pary znajdziecie na różnych forach internetowych. Pamiętajcie jednak, by nie wierzyć ślepo we wszystkie opinie z internetu – te negatywne mogą być opłacone przez konkurencję. Najlepiej jest zasięgnąć porady zaufanych osób, a także oprzeć się na własnym rozsądku i odczuciach, które mieliście podczas oglądania sali weselnej.

zobacz więcej