Komary na Mazurach — fakty i mity

25.04.2024

W Polsce, szczególnie w okresie letnim, komary stają się nieodłączną częścią rzeczywistości. W skrajnych sytuacjach ich liczba może utrudniać normalne funkcjonowanie — irytujące bzyczenie i obawa przed ugryzieniem potrafią skutecznie odebrać radość z przebywania na łonie natury. Z tego też powodu wiele osób rezygnuje z wyjazdów wakacyjnych na Mazury, tracąc możliwość wypoczynku w jednym z najpiękniejszych obszarów Polski. Czy komarów na Mazurach naprawdę trzeba się bać? O tym w niniejszym artykule!

Nie taki komar straszny, jak go malują

Komarów w Polsce nie trzeba się szczególnie obawiać – tym bardziej, że istnieje szereg skutecznych sposobów, które je odstraszają. W naszym kraju żyje około pięćdziesięciu gatunków komarów. Najbardziej rozpowszechnionym i tym samym najczęściej spotykanym gatunkiem jest tzw. komar domowy, który rozmnaża się przede wszystkim w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.

W Polsce często spotyka się też komary o długich nogach i wydłużonym ciele, czyli tzw. komary widliszki, a także komary z charakterystycznymi brązowo-białymi wzorkami na odnóżach, tj. Theobaldia annulata, które zamieszkują przede wszystkim obszary podmokłe i są najbardziej aktywne nocą.

Choroby przenoszone przez komary są głównie spotykane w strefach tropikalnych. Tam warunki sprzyjają rozwojowi większości gatunków tych owadów oraz różnorodnych patogenów, które mogą być przenoszone przez ukąszenia. Na ten moment w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia człowieka związanego z ukąszeniami komarów, choć mogą być one niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Czy komary na Mazurach są większe?

W Polsce nie występują duże komary. Owady, które często mylnie są identyfikowane jako wielkie komary, to najczęściej duże muchówki zwane koziułkami. W niektórych gatunkach komarów samice mogą być nieco większe od samców, ale różnice te nie są znaczące. Przykładowo, wspomniane koziułki cechują się długimi, smukłymi ciałami i długimi nogami, co często sprawia, że są mylone z dużymi komarami. W Polsce można je zauważyć głównie wiosną i latem, kiedy przypadkowo dostają się do wnętrz domów. Nie ma jednak powodu do obaw. Koziułki są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i nie gryzą.

Komary, które można spotkać na Mazurach, nie są większe niż ich odpowiedniki w innych częściach Polski. Rozmiar komarów zależy głównie od gatunku, a te występujące na Mazurach nie wykazują istotnych różnic w wielkości. Wielkość komara zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, płeć i wiek osobnika.

W Polsce na ten moment nie wykryto też żadnego z tzw. komarów tygrysich, które kilka lat temu zaobserwowano w innych krajach Europy. Ten gatunek komara jest już dość niebezpieczny, ale i charakterystyczny ze względu na kolorystykę (posiada białe paski i kropki na odwłoku oraz odnóżach).

Czy zawsze jest ich więcej? Od czego zależy ich ilość?

Liczebność komarów na Mazurach może podlegać zmianom w zależności od wielu czynników środowiskowych i sezonowych. W okresie letnim, gdy temperatura wzrasta i wilgotność powietrza jest wysoka warunki, sprzyjają rozwojowi larw komarów i zwiększeniu populacji dorosłych osobników. Ich ostateczna liczba może być jednak kontrolowana przez działania człowieka, takie jak stosowanie insektycydów, osuszanie terenów podmokłych, czy stosowanie środków odstraszających. Ponadto nie zawsze jest to regułą, że na Mazurach jest więcej komarów niż w innych regionach Polski, ponieważ populacje tych owadów mogą być podatne na zmiany związane z warunkami środowiskowymi — czasami komarów jest więcej, a czasami nie ma ich praktycznie wcale.

Jak się przed nimi uchronić, jak łagodzić ukąszenia?

Aby uchronić się przed ukąszeniami komarów na Mazurach, istnieje kilka skutecznych metod. Przede wszystkim warto stosować środki odstraszające komary, takie jak preparaty zawierające DEET lub inne składniki odstraszające owady. Dobrze jest również nosić długie ubrania i nakrycie głowy, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych, gdy komary są najbardziej aktywne. Warto również zainwestować w moskitiery na okna i drzwi, aby chronić się przed komarami wewnątrz pomieszczeń.

Pomóc zatem mogą:

 • Higiena osobista — komary są przyciągane zapachem ludzkiego potu, zwłaszcza zawartym w nim kwasem mlekowym. Po intensywnym wysiłku warto wziąć szybki prysznic, aby zmyć pot z ciała.
 • Unikanie zapachów perfum — komary reagują także na zapachy perfum, szczególnie kwiatowych. W letnie miesiące warto ograniczyć ich używanie.
 • Jasne ubrania — komary preferują ciemne kolory, dlatego warto ubierać się w jasne ubrania, które mniej przyciągają ich uwagę.
 • Odpowiednie ubranie na wieczór — w letnie wieczory na zewnątrz lepiej jest nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami, aby ograniczyć narażenie na ukąszenia komarów.
 • Rośliny odstraszających komary — rośliny takie jak lawenda, bazylia, pelargonia czy mięta pieprzowa mogą odstraszać komary swoim zapachem.
 • Używanie środków odstraszających — dostępne w sklepach preparaty przeciw komarom mogą być skutecznym sposobem na ograniczenie ukąszeń.
 • Użycie octu — posmarowanie odsłoniętych części ciała octem może odstraszyć komary, jednak zapach może być również nieprzyjemny dla ludzi.
 • Opaski na rękę przeciw komarom — opaski te uwalniają substancje odstraszające komary, stanowiąc alternatywę dla środków stosowanych na skórę.
 • Stosowanie naturalnych olejków eterycznych — olejki takie jak paczula, eukaliptusowy czy cytrynowy mogą odstraszać komary. Mogą być używane w podgrzewaczach, na skórę po rozcieńczeniu w innym oleju bazowym lub jako składnik sprayu.
 • Używanie elektrofumigatorów — urządzenia te uwalniają substancje odstraszające komary, zapewniając długotrwałą ochronę przed nimi.
 • Zapalenie lampki na komary — istnieją na rynku lampki, których światło przyciąga komary, a siatka pod napięciem je uśmierca.
 • Użycie kadzidełek — kadzidełka o zapachu odstraszającym komary mogą być stosowane podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.
 • Używanie olejku waniliowego — zapach wanilii może odstraszyć komary, dlatego stosowanie olejku waniliowego na skórę może być skuteczną metodą na uniknięcie ukąszeń.

Jeśli jednak doszło już do ukąszenia, to można złagodzić objawy poprzez stosowanie kremów z hydrokortyzonem, kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną lub stosowanie lodu, lub chłodnych okładów na ukąszone miejsce. Istnieją również dostępne na rynku preparaty łagodzące swędzenie i podrażnienie skóry po ukąszeniach komarów. Warto mieć je zawsze pod ręką podczas pobytu na Mazurach, aby szybko złagodzić objawy ukąszenia i cieszyć się wakacjami bez dyskomfortu.

Dlaczego nie warto rezygnować z Mazur ze względu na komary?

Mimo że obecność komarów na Mazurach może być uciążliwa, to nie powinna stanowić przeszkody w odkrywaniu uroków tego pięknego regionu. Mazury to miejsce o wyjątkowej przyrodzie, bogatej florze i faunie oraz malowniczych krajobrazach, które warto eksplorować i doceniać. Poza tym istnieją skuteczne metody ochrony przed komarami, które pozwalają cieszyć się wszystkim, co Mazury mają do zaoferowania.

Warto też dodać, że działania prewencyjne, takie jak stosowanie repelentów, moskitier czy insektycydów, mogą skutecznie ograniczyć występowanie komarów i zminimalizować ryzyko ukąszeń. Ponadto wieloma atrakcjami na Mazurach można cieszyć się także wewnątrz pomieszczeń, gdzie owadów nie ma. Mazury oferują też niezwykłe atrakcje i aktywności przez cały rok — nie tylko w sezonie letnim. Od pływania i żeglowania po jeziorach, po narciarstwo biegowe, długie spacery, koncerty, wycieczki rowerowe — każda pora roku ma coś do zaoferowania dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy pragną tylko leniwego relaksu.

zobacz więcej