Klimat i pogoda na Mazurach — czego się spodziewać?

25.04.2024

Mazury od lat przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale też z całej Europy. Region ten znany jest z malowniczych jezior, bujnych lasów, urokliwych miasteczek i krajobrazów zapierających dech w piersiach. Odnajdują się tu doskonale zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku, jak i te osoby, które preferują błogi relaks. Warto jednak pamiętać, że pogoda na Mazurach zmienia się diametralnie zależnie od pory roku.

Jaka pogoda na Mazurach w zależności od miesiąca?

Średnia roczna temperatura na Mazurach wynosi poniżej 7°C, temperatury — w zależności od pory roku — mogą oscylować między -38°C a 36°C. Najwięcej dni bezwietrznych przypada na okres letni tj. od lipca do września. Opady deszczu są na Mazurach obfitsze niż w środkowej Polsce i wahają się od 480 mm do 700 mm rocznie. Mniejsze ilości deszczu notuje się w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich. Deszcz występuje na Mazurach przez wszystkie miesiące, ale największe opady zazwyczaj przypadać będą od maja do sierpnia. Opady nie trwają jednak długo i najczęściej zaraz po nich można się znowu cieszyć przyjemną pogodą i pięknym słońcem.

Zimą opady śniegu są częstsze niż w innych częściach kraju, tworząc grube pokrywy śnieżne, które zalegają nawet do dwóch miesięcy dłużej niż w Polsce środkowej. Przykładowo, w styczniu średnia temperatura w Giżycku wynosi około 5°C. Mrozy utrzymują się przez 50 do 65 dni. Ze względu na surowe i długotrwałe zimy, Mazury i Suwalszczyzna określa się często mianem polskiego bieguna zimna. Największe nasłonecznienie przypada na czerwiec i lipiec, a najwięcej dni gorących na lipiec i sierpień — z licznymi pogodnymi dniami także w maju i wrześniu.

Na Mazurach latem słońce wstaje wcześnie — nawet o godzinie 4:00 rano. Z kolei zimą wschód słońca przypada na około godzinę 8:00 rano. Długość dnia również ulega zmianom w zależności od pory roku — dzień najdłuższy jest latem, a najkrótszy zimą. Prognozy pogodowe są zazwyczaj trafne, co ułatwia planowanie wszelkich aktywności na Mazurach.

Sezon wiosenny na Mazurach

Marzec i kwiecień to miesiące, gdy krajobraz Mazur stopniowo się zazielenia. Wiosna zazwyczaj jest łagodna, a temperatura stopniowo rośnie, osiągając średnio około 10 stopni Celsjusza. Wciąż trzeba się zatem liczyć z dość niskimi temperaturami — zwłaszcza wieczorami. Nie oznacza to jednak, że np. wyjazd na Wielkanoc na Mazury będzie złym pomysłem — wiosną nie ma tam jeszcze tłumów, dzięki czemu można spokojnie odpocząć, rozkoszując się długimi spacerami i wycieczkami rowerowymi.

Sporo osób korzysta wówczas z usług luksusowych hoteli, łącząc aktywny wypoczynek z relaksem w SPA. Podczas spacerów po leśnych ścieżkach można też obserwować, jak rośliny budzą się do życia, a zwierzęta rozpoczynają poszukiwanie pokarmu i budowę gniazd. Z pewnością przydadzą się wtedy ciepłe ubrania i — na wszelki wypadek — kurtka przeciwdeszczowa. Późna wiosna to także odpowiedni moment dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Warto jednak pamiętać, że woda będzie jeszcze chłodna, a zimny wiatr może dawać się we znaki, dlatego fani żeglarstwa powinni się do takich aktywności odpowiednio przygotować.

Lato na mazurach — gorące dni i dużo turystów

Lato na Mazurach to czas, który przyciąga najwięcej turystów, ale jednocześnie oferuje najbardziej stabilne i przyjemne warunki pogodowe. Już w czerwcu dni stają się gorące, a termometry potrafią wskazywać nawet powyżej 30°C. To idealny czas na plażowanie, kąpiele w jeziorach i aktywności wodne. Opady deszczu wynoszą około 50-70 mm na miesiąc i mogą występować krótkotrwałe burze.

Jeziora na Mazurach w okresie letnim stają się centrum życia turystycznego. Popularne kurorty nad jeziorami, takie jak Mikołajki, Giżycko czy Węgorzewo mogą być też zatłoczone — szczególnie w weekendy i podczas długich urlopów. Zdecydowanie spokojniejszy jest maj i wrzesień. Wakacje na Mazurach to również czas festiwali, imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych. Wiele miast i wsi organizuje koncerty, festyny, targi rzemieślnicze i pokazy folklorystyczne.

Aktywności sportowe latem na Mazurach są niezwykle popularne — zwłaszcza te związane z wodą. Żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i wakeboarding to tylko niektóre z atrakcji, które przyciągają turystów z całej Polski i zagranicy. Mnóstwo osób korzysta też wtedy z uroków wycieczek rowerowych — na Mazurach jest pełno tras rowerowych, które prowadzą przez malownicze tereny wiejskie i lasy.

Jesień na Mazurach — kolorowe liście i spokojny wypoczynek

Jesień na Mazurach to czas, gdy natura przeobraża się w kolorową paletę złota, pomarańczy i czerwieni. We wrześniu i październiku temperatury stopniowo spadają, a dni stają się krótsze. To idealny czas na spokojne wędrówki po lasach, zbieranie grzybów i jagód, długie spacery, wycieczki rowerowe i spływy kajakowe. W sezonie jesiennym jest już zdecydowanie mniej turystów, co sprawia, że wiele miejsc staje się spokojniejszych i bardziej kameralnych. Temperatura spada od października do listopada, osiągając średnio około 5-10 stopni Celsjusza. Listopad to już pierwsze tchnienia zimy — natura powoli zapada w zimowy sen, co również ma swoje plusy (brak turystów, spokój, cisza). 

Jesień na Mazurach to również czas festiwali i imprez kulturalnych, które odbywają się często w klimatycznych miejscach, takich jak zamki, dworki czy plenery nad jeziorami. Koncerty, wystawy, warsztaty rzemieślnicze i degustacje lokalnych potraw to tylko niektóre z wydarzeń, w których można wziąć udział podczas jesiennego pobytu w Krainie Tysiąca Jezior. Wrzesień i październik to także ostatni dzwonek dla wszystkich fanów sportów wodnych. Od października robi się już znacznie chłodniej, a dni stają się krótsze. Warto wówczas postawić na spokojne żeglowanie po jeziorach i wędkowanie.

Zima na Mazurach — bajkowa sceneria nie do podrobienia

Zima na Mazurach może być surowa, ale jednocześnie magiczna. Temperatury od grudnia do początku marca często spadają poniżej zera, a krajobraz pokrywa się śniegiem. Całość wygląda wręcz bajkowo, z czego ochoczo korzystają turyści z różnych regionów Polski. Popularnością cieszą się wtedy m.in. narciarstwo biegowe, wycieczki na sankach, snowboard, łyżwiarstwo, kuligi i curling. Od listopada do kwietnia na Mazurach nie ma tłumów turystów, ale sytuacja ta ulega zmianie w okresie przedświątecznym oraz w czasie ferii zimowych — wówczas wiele miast na Mazurach na nowo tętni życiem. 

Zimą niebo bywa przepełnione gwiazdami, a czasem widać nawet zorze polarne. To doskonały moment na romantyczną wyprawę we dwoje. Przejazd saniami ciągniętymi przez konie i romantyczne spacery brzegiem zamarzniętego jeziora podczas zachodu słońca z pewnością zostaną w pamięci na zawsze. Zima to też idealny czas na doświadczenie zimowych aktywności i sportów. Wiele kurortów narciarskich oferuje doskonałe warunki do uprawiania tych sportów, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Jazda na rowerze zimą na Mazurach może być wyzwaniem, ze względu na śliskie i oblodzone drogi. Nie jest to też odpowiedni moment na uprawianie jakichkolwiek sportów wodnych, choć miłośnicy morsowania z pewnością będą wniebowzięci.

zobacz więcej