Jak zostawić pokój w hotelu?

06.12.2023

Pozostawienie pokoju w hotelu w należytym stanie jest ważne nie tylko z perspektywy kolejnych gości, ale także personelu hotelowego, któremu łatwiej będzie wówczas wykonać swoje obowiązki. O czym zatem powinniśmy pamiętać przed wymeldowaniem?

Zadbaj o podstawy

Pozostawienie pokoju w porządku jest nie tylko kwestią uprzejmości, ale także kwestią dbałości o dobre samopoczucie kolejnych osób, które będą korzystać z tej samej przestrzeni. Dlatego też warto trzymać się kilku kluczowych zasad, co z pewnością zostanie zauważone i docenione również przez personel hotelowy.

Ważne jest, aby w trakcie pobytu w hotelu pamiętać o kulturze szacunku do cudzej własności oraz pracy innych osób. Dbanie o porządek podczas opuszczania pokoju to jedna z form wyrażenia wdzięczności za udany pobyt.

Jak zostawić pokój w hotelu?

Przed opuszczeniem pokoju warto zadbać o swoje rzeczy osobiste. Upewnij się, że nie zostawiasz za sobą żadnych cennych przedmiotów. Otwórz szafki, szuflady, sprawdź łazienkę i wszelkie schowki, aby upewnić się, że nie niczego nie zapomniałeś. 

Zbierz i wyrzuć śmieci do odpowiednich pojemników. Pozbądź się większych zabrudzeń np. ze zlewu czy toalecie. Upewnij się, że umywalka, wanna/prysznic ii lustra są czyste i suche. Ponadto wszystkie krzesła lub stołki warto ustawić zgodnie z ich pierwotnym położeniem.

Otwórz lub zamknij zasłony zgodnie z ustawieniem, w jakim były przed przyjazdem. Wyłącz też wszystkie urządzenie elektryczne, jak telewizor, klimatyzacja i oświetlenie.

Zwróć klucze recepcji lub umieść je w wyznaczonym do tego miejscu. Jeśli planujesz dłuższy pobyt i masz specjalne życzenia dotyczące sprzątania lub potrzebujesz dodatkowych usług, pozostaw notatkę dla personelu hotelowego.  Jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy techniczne, np. przeciekającą kran czy niedziałającą żarówkę, poinformuj obsługę, aby mogli szybko to naprawić przed przyjazdem kolejnych gości.

Zabrudzenie pościeli w hotelu

Naprawdę wielu gości zastanawia się, czy zdejmować pościel w pensjonacie. Oczywiście, nie ma konieczności zdejmowania poszewek z pościeli przed opuszczeniem pokoju w hotelu. W zasadzie zostawienie pościeli na miejscu ułatwia pracę obsłudze hotelowej, która zajmuje się praniem i wymianą pościeli po każdym gościu. Kołdrę i poduszki można zatem po prostu pozostawić w naturalnym stanie, a obsługa hotelowa zajmie się ich praniem i przygotowaniem dla kolejnych gości. Warto jednak zawsze zapytać obsługę hotelową o konkretne oczekiwania dotyczące pościelenia łóżka, aby upewnić się co do procedur w danym obiekcie.

Jeśli pościel w pokoju hotelowym lub pensjonatowym jest zabrudzona, istnieją wytyczne dotyczące tego, jak z nią postępować. Przede wszystkim, nie zdejmuj pościeli samodzielnie — to personel zajmuje się wymianą pościeli. Jeśli pościel jest zabrudzona, zgłoś to obsłudze, a oni zajmą się jej wymianą.

Pamiętaj, że pozostawianie pokoju w hotelu lub pensjonacie w odpowiednim stanie jest nie tylko kwestią kultury osobistej, ale także ułatwia to pracę personelowi i z pewnością przełoży się na komfort kolejnych gości. Dostosowanie się do kilku prostych zasad wystarczy, aby nasz pobyt w hotelu lub pensjonacie był przyjemny dla wszystkich.