Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami? Jak się przygotować?

21.08.2023

Masaż gorącymi kamieniami nie jest zwykłym zabiegiem relaksacyjnym. Ma długowieczną tradycję i zajmuje ważne miejsce w historii medycyny naturalnej. Jest jedną z metod holistycznego podejścia do zdrowia człowieka. Dzięki temu pozwala na naprawdę głębokie odprężenie, które wpływa na cały organizm. Wyjaśniamy, na czym polega masaż gorącymi kamieniami, dlaczego warto korzystać z tego zabiegu i jak się do niego przygotować.

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Masaże z użyciem gorących kamieni stosowano już w starożytności i wywodzą się one z medycyny Dalekiego Wschodu oraz starohinduskiej ajurwedy. Co ważne, oba systemy charakteryzują się holistycznym podejściem do zdrowia człowieka. Zgodnie z ich założeniami, nasze fizyczne dolegliwości i schorzenia zawsze mają podłoże psychiczne i emocjonalne. Praktycy medycyny chińskiej oraz ajurwedy od wieków stosowali więc terapie naturalne, w tym masaże, które pozwalały nie tylko na głęboki relaks, ale sprzyjały również uzdrawianiu ciała. Oczywiście nie oznacza to, że masaż gorącymi kamieniami wyleczy jakieś schorzenie. Jednak niesamowite odprężenie, które jest jego efektem, dalekosiężnie wpływa na nasze samopoczucie oraz powrót do zdrowia.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

Aby wyjaśnić, jak wygląda masaż gorącymi kamieniami, musimy jeszcze na chwilę sięgnąć do starożytnych praktyk medycznych. Zarówno w buddyzmie jak i hinduizmie wierzy się, że w naszym ciele znajdują się czakry, czyli w uproszczeniu punkty energetyczne. Są one ważne dla zachowania równowagi i zdrowia organizmu i rozstrajają się, gdy jesteśmy narażeni na stres, przemęczenie lub zaczynamy chorować. Kładzenie rozgrzanych kamieni w odpowiednich punktach na ciele – tam, gdzie mają znajdować się czakry – jest więc jedną z metod przywracania harmonii.

Niezależnie od tego, czy ajurweda lub medycyna chińska jest nam bliska, możemy korzystać z relaksującej mocy masażu gorącymi kamieniami. Polega on bowiem na działaniu termicznych bodźców, które bezpośrednio wpływają na układ limfatyczny, krwionośny, mięśnie oraz skórę.

Jeśli chodzi o informacje techniczne związane z tym, na czym polega masaż gorącymi kamieniami, to używa się do niego bazaltów. Są to ciemnoszare, prawie czarne, płaskie kamienie o pochodzeniu wulkanicznym. Rozgrzewa się je do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Nie jest więc ona wysoka na tyle, aby spowodować niemiłe doznania czy oparzenia. Wystarczy jednak do wywołania przyjemnego odczucia odprężenia.

Nie musimy się także obawiać o to, że temperatura wywoła szok. Nasze ciało zostanie bowiem najpierw odpowiednio przygotowane. Masażysta użyje oliwki oraz wprawnymi ruchami rozgrzeje skórę. Dopiero później położy na niej kamienie, które dzięki poślizgowi będą się łatwo przesuwać. Na koniec zostaną one ułożone w odpowiednich punktach. Tego typu zabieg trwa zwykle od 60 do 90 minut.

Masaż gorącymi kamieniami – jak się przygotować?

Przede wszystkim nie możemy wybrać się na masaż, gdy w naszym ciele toczy się aktywny stan zapalny lub cierpimy na chorobę zakaźną. Przeciwskazaniem są także niektóre choroby nowotworowe, ciąża, zakrzepy oraz choroby serca. Przed zabiegiem zostanie przeprowadzona rozmowa, która pozwoli wykluczyć tego typu przypadki.

Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, nie musimy podejmować specjalnych przygotowań. Wystarczy wziąć prysznic i nastawić się na przyjemny zabieg. Zarówno przed jak i po masażu, warto pić duże ilości wody, aby wspomóc jego efekty. Jak w przypadku każdego masażu, pobudzającego przepływ limfy, możemy czuć większą potrzebę opróżniania pęcherza po zabiegu. To normalny i prawidłowy objaw, dzięki któremu oczyszczamy organizm.

Jak się ubrać na masaż gorącymi kamieniami?

Jeśli wybieramy się na zabieg w hotelu, w którym przebywamy, możemy zejść do hotelowego SPA w szlafroku. Na miejscu otrzymamy ręcznik oraz specjalną bieliznę ochronną, ale możemy również użyć własnej. Pamiętajmy jednak, że zostanie ona ubrudzona oliwką.

Jeżeli korzystamy z innego salonu odnowy biologicznej, wybierzmy wygodny, luźny strój, niekrępujący ruchów. W gabinecie, tak samo jak w hotelu, otrzymamy ręcznik oraz bieliznę.

Masaż gorącymi kamieniami – dla kogo?

Skoro wiemy już, jak wygląda masaż gorącymi kamieniami, odpowiedzmy na pytanie, kto może z niego skorzystać. Przede wszystkim poleca się go osobom, które zmagają się z chronicznym stresem oraz przemęczeniem, przyzwyczajonym do dużego wysiłku fizycznego lub psychicznego na co dzień. Jeśli towarzyszy Ci napięcie oraz niepokój, regularny masaż złagodzi te dolegliwości. Leczenie zaburzeń snu, otyłości, stanów zapalnych w organizmie, zaparcia, chorób autoimmunologicznych oraz reumatycznych również może być wspomagane masażem gorącymi kamieniami.

Zabieg ten pozwala na rozluźnienie mięśni, dzięki czemu sprzyja regeneracji po intensywnej aktywności fizycznej, w razie obrzęku lub przewlekłego bólu spowodowanego uprawianiem sportu. Masaż pobudza krążenie oraz przepływ limfy, co z kolei pomaga zredukować tkankę tłuszczową oraz cellulit – o ile stosujemy zabieg regularnie.