Ile napojów na wesele? Jakie napoje bezalkoholowe zaserwować gościom weselnym?

27.07.2023

Ilość napojów, które należy zapewnić na weselu, to bardzo ważny aspekt planowania imprezy. Nie zapominajmy przy tym o jakości i zapewnijmy naszym gościom szeroki wybór różnych soków, również tych bez dodatku cukru. Zwykle zastanawia nas, ile napojów gazowanych czy soków może wypić jedna osoba przez całą noc. Na szczęście istnieją pewne uniwersalne przeliczniki, które sprawdzają się od lat podczas planowania imprezy. Pamiętaj też, że w razie wątpliwości, możesz zasięgnąć porady profesjonalisty – czy to z obsługi hotelu, czy cateringu.

Jak obliczać ilość napojów na wesele?

Ilość napojów potrzebnych na wesele zależy od kilku czynników, takich jak liczba gości, czas trwania przyjęcia, preferencje uczestników i charakterystyka imprezy. Obliczając, ile napojów będzie potrzebnych na weselu, warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

 • Liczbę oraz wiek gości;
 • Czas trwania wesela;
 • Pora roku i pogoda;
 • Szczególne preferencje żywieniowe i dieta;

Jakie napoje będą potrzebne na wesele?

Kiedy już wypisałeś powyższe elementy, zajmij się określeniem, jakie napoje pojawią się na weselu. Podpowiadamy, ile napojów na wesele będzie potrzebnych, w zależności od rodzaju:

 • Woda mineralna – Zadbajmy o to, by na stołach nie zabrakło wody gazowanej oraz tej bez gazu. Przyjmuje się, że na jedną osobę przypada co najmniej jedna, litrowa butelka wody. Warto jednak zapewnić większą jej ilość.
 • Soki – Sięgną po nie chętnie zarówno dorośli, jak i dzieci. Tak jak w przypadku wody, powinniśmy zapewnić każdemu uczestnikowi zabawy, co najmniej litr soku. Pamiętajmy jednak o tym, że wybór smaków powinien być zróżnicowany. W dalszych akapitach wyjaśnimy, jak wybrać soki na wesele.
 • Napoje gazowane – Zastanawiając się, jakie napoje będą najlepszym wyborem na wesele, nie możemy zapomnieć o napojach gazowanych. Nie są one najzdrowszym wyborem, jednak cieszą się dużą popularnością wśród gości.
 • Piwo bezalkoholowe – Możemy zakładać, że każda osoba wypije średnio od 1 do 2 piw bezalkoholowych na godzinę. To uśredniona ilość, dająca pewną swobodę, ponieważ niektórzy goście nie będą pili piwa, a inni wypiją go znacznie mniej.
 • Kawa i herbata – Ta opcja zwykle leży w gestii restauracji czy hotelu, w którym organizujemy wesele. Jeśli więc nie wiesz, ile napojów zamówić na wesele, pamiętaj o tym, że nie musisz kupować kawy czy herbaty. Przez całą imprezę powinny być dostępne termosy z gorącą wodą, aby goście mogli obsłużyć się samodzielnie.
 • Lemoniada – Latem możesz zaproponować gościom różnego rodzaju lemoniady smakowe. Powinny być one jednak przygotowane na miejscu, przez restaurację, dlatego omów ten wybór z obsługą.

Ilość i jakość napojów na wesele to jedna kwestia. Pamiętaj także o tym, aby zapewnić uczestnikom imprezy napoje zarówno w temperaturze pokojowej (preferowane przez osoby starsze, z problemami zdrowotnymi czy mamy maluchów), jak i dobrze schłodzone (chętniej sięgną po nie osoby szalejące na parkiecie). Zapytaj obsługę sali, jak rozwiązać tę kwestię.

Ile litrów napoju na osobę na wesele?

Podczas wesela, zwłaszcza tego, które odbywa się w sezonie letnim i wiosennym, trzeba zadbać o odpowiednią ilość płynów dla uczestników. Nie chcesz zapewne, aby Twoi goście się odwodnili po intensywnych tańcach czy sutej kolacji. Zazwyczaj szacuje się, że ok. 3 litry to odpowiednia ilość napojów na osobę na wesele. W tej ilości mogą zawierać się soki owocowe, napoje gazowane oraz woda.

Ile napojów gazowanych na wesele?

Pamiętajmy, że napoje gazowane nie są najzdrowszą opcją, trudno jednak wyobrazić sobie bez nich wesele. Chcąc zadbać o ich dobre samopoczucie, zadbajmy o to, by na stołach pojawiły się również wersje bez cukru. Ile napojów gazowanych będzie potrzebnych na wesele? Zakładając, że nie są jedyną bezalkoholową opcją, należy liczyć co najmniej jedną butelkę (1l) na osobę.

Ile soków na wesele?

Soki owocowe są znacznie zdrowszą opcją niż napoje gazowane. Jeśli zastanawiasz się, ile soków przyda się na weselu, zwykle liczy się w tym przypadku 1 l na osobę. Pamiętaj, że nie każdy preferuje ten sam rodzaj soku, zadbaj więc o różnorodność smaków. Jeżeli nie wiesz, jakie soki będą najlepsze na wesele, popularnym wyborem jest pomarańcza oraz jabłko. Zainteresowaniem gości będą cieszyły się też soki wieloowocowe, np. egzotyczne, a także porzeczkowe czy grejpfrutowe. Nie eksperymentuj z wymyślnymi smakami, których nie znasz.

Pamiętaj także o różnicy pomiędzy sokiem a napojem owocowym. Ten pierwszy powinien być wysokiej jakości, najlepiej bez cukru oraz konserwantów. Owocowe napoje są znacznie tańsze, ale często wyprodukowane z koncentratu, zawierają także duże ilości cukru. To odbija się na ich smaku, ale sprawia także, że w efekcie zamiast gasić – wzmagają pragnienie i goście piją ich więcej. Stojąc przed decyzją – jakie soki wybrać na wesele, lepiej kupić mniej wysokiej jakości soków, a więcej wody i zrezygnować z niskiej jakości napojów.

Ile napojów bez cukru na wesele?

Organizując nowoczesne wesele, nie zapominaj o szczególnych preferencjach żywieniowych swoich gości. W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z podwyższonym poziomem cukru czy samą cukrzycą. Warto zapewnić im duży wybór napojów gazowanych oraz soków bez cukru. Tę decyzję docenią z pewnością także rodzice maluchów, dbających o ich zdrowie.

Ile napojów na wesele na 100 osób?

W przypadku wesela organizowanego na 100 osób, możesz zaoferować gościom następującą opcję:

 • 40 l wody gazowanej i 40 l wody niezgazowanej (jednak najlepiej, jeśli nie będzie limitu);
 • 60 l soku pomarańczowego (w tym co najmniej połowa bez cukru);
 • 40 l innych soków owocowych (w tym co najmniej połowa bez cukru);
 • 60 l coli (z cukrem i bez);
 • Ok. 50 l innych napojów gazowanych;
 • Kawa i herbata bez limitu.

Ile napojów na wesele 50-osobowe?

Jeśli chcesz obliczy, ile napojów gazowanych oraz soków będzie potrzebnych na wesele na 50, 70 czy 80 osób, możesz przyjąć następujące założenia:

 • 30% napojów powinna stanowić woda gazowana i niegazowana;
 • 20% sok pomarańczowy;
 • 15% inne soki owocowe;
 • 20% cola;
 • 15% inne napoje gazowane.

Ile napojów na wesele z poprawinami?

W przypadku imprez dwudniowych, czyli takich, gdzie odbywają się również poprawiny, ilość napojów na wesele liczymy tak samo. Często jednak poprawiny trwają krócej i bierze w nich udział mniejsza liczba gości. W związku z tym nie będziemy już potrzebować tak dużej ilości płynów. Drugiego dnia goście będą na pewno nieco wyczerpani i zmęczeni poprzednią imprezą. Warto więc zapewnić im nieco więcej napojów bezalkoholowych, zwłaszcza wody, aby mogli nawodnić organizm i zregenerować siły.