Gdzie na Mazury we dwoje?

05.03.2024

Wspólny wyjazd na Mazury to świetny pomysł na spędzenie romantycznych i pełnych przygód chwil we dwoje. Kraina Tysiąca Jezior to jedno z najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc w Polsce. Odpoczynek wśród jezior, lasów i wszechobecnej natury pozwoli naładować Wam baterie i powrócić do codziennych obowiązków z nową, pozytywną energią. Sprawdźcie, jakie miejsca warto zobaczyć na Mazurach!

Gdzie na Mazury we dwoje? Miejsca, które musicie odwiedzić!

Będąc na Mazurach, trzeba obowiązkowo wybrać się nad jeziora. To właśnie one są główną atrakcją tego regionu Polski. Czy wiecie, że jest ich około 2600? Zobaczenie każdego z nich mogłoby zająć wiele czasu, dlatego największą popularnością cieszy się tzw. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, którą tworzą trzy największe w Polsce jeziora: Śniardwy, Mamry i Niegocin.

Polecamy wybrać się do Giżycka, które jest położone nad dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Akweny połączone są malowniczym Kanałem Łuczańskim. Nad Niegocinem znajduje się nowoczesna Ekomarina, a sam zbiornik uwielbiany jest przez amatorów wędkarstwa. Obfituje w liczne gatunki ryb.

Sporty wodne, rejsy, atrakcje nad jeziorem

Największe jeziora Mazur mogą poszczycić się atrakcyjnym zagospodarowaniem linii brzegowej. Na przykład w Giżycku znajduje się piękna plaża miejska, która oferuje boisko do siatkówki plażowej, boisko do koszykówki czy skatepark. Ciekawą atrakcją jest również molo z widokiem na Jezioro Niegocin, po którym można spacerować podczas romantycznych wschodów czy zachodów słońca.

Miłośnicy adrenaliny mogą skorzystać z rozbudowanej oferty sportów wodnych. Rowerki, kajaki, żaglówki, kitesurfing, wakeboard, windsurfing czy skimboard – lista atrakcji jest naprawdę długa! Mazury są zdecydowanie najlepszą częścią Polski dla fanów tego typu aktywności.

Romantyczny rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Alternatywą dla szalonych sportów wodnych jest spokojny, romantyczny rejs statkiem. Wyruszając z Giżycka, warto wybrać się na długą wycieczkę po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Podziwianie malowniczych akwenów przy zachodzie słońca to świetna rozrywka dla zakochanych. Jeśli lubicie dobrą zabawę i taniec, musicie wiedzieć, że latem organizowane są rejsy dancingowe. Zakochani najczęściej wyruszają w rejs wokół Wyspy Miłości, zwanej Grajewską Kępą. To nie tylko piękne, ale też bardzo ciekawe miejsce, z którym związanych jest wiele legend.

Twierdza Boyen i Most Obrotowy

Jedną z największych atrakcji Giżycka jest pruska Twierdza Boyen. Jeśli interesujecie się historią, koniecznie musicie odwiedzić ten obiekt. Twierdzę wzniesiono w XIX w. na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV (króla Prus). Pełniła funkcję strategicznej blokady między jeziorami Kisajno i Niegocin. Obiekt zajmuje ok. 100 ha powierzchni i ma kształt sześcioboku. Na terenie Twierdzy Boyen znajdują się interesujące ekspozycje stałe i czasowe, takie jak: Koszarowiec „Miecz”, Laboratorium prochowe, Stajnia z wozownią czy Warsztat zbrojmistrza.

Wracając z Twierdzy Boyen do centrum miasta, prawdopodobnie będziecie musieli przejść przez jedną z bardzo ciekawych atrakcji Giżycka, jaką jest Most Obrotowy. To konstrukcja, która powstała w 1898 r. Jej unikalność bierze się stąd, że jest obsługiwana manualnie przez człowieka. Przęsło mostu obraca się o 90° i ustawia równolegle do nadbrzeża, a w tym czasie po Kanale Łuczańskim mogą swobodnie przepływać statki.

Wzgórze św. Brunona

Będąc w Giżycku, nie sposób pominąć Wzgórza św. Brunona. To urocze i malownicze miejsce – punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz Jezioro Niegocin. Na szczycie znajduje się żeliwny krzyż św. Brunona (pomnik patrona Warmii). Wzgórze jest idealnym miejscem na romantyczne spacery we dwoje. Co ciekawe, kiedyś zbocza wzgórza były zalane wodami, a w jego centralnym miejscu swoją siedzibę mieli staropruscy Galindowie.

Zamek krzyżacki (Hotel St. Bruno)

Niedaleko Mostu Obrotowego w Giżycku znajduje się zamek krzyżacki. Obiekt powstał w 1341 r., a do dzisiejszych czasów z pierwotnej konstrukcji przetrwało tylko dwupiętrowe skrzydło mieszkalne, które zostało wyremontowane. Obecnie znajduje się w nim Hotel St. Bruno, który nawiązuje swoją stylistyką do ponad 700-letniej historii i tradycji tego miejsca. Pokoje hotelowe wykończono w stylu dawnych, zamkowych komnat. W obiekcie znajduje się także piękna restauracja, której wnętrze przypomina zamkową bibliotekę. Serwowane są w niej wyborne, tradycyjne dania kuchni polskiej, tworzone na bazie regionalnych składników. Całość uzupełnia luksusowe SPA z rozbudowaną strefą Wellness z basenem, sauną i jacuzzi. Hotel St. Bruno to miejsce nie tylko warte zobaczenia, lecz także pozostania w nim na romantyczny pobyt we dwoje.

Źródełko Miłości

Podczas romantycznego wyjazdu we dwoje na Mazury, koniecznie musicie odwiedzić Źródełko Miłości, które znajduje się nad jeziorem Czos w Mrągowie. Aby do niego dojść, musicie najpierw przejść przez malowniczą ścieżkę pośród drzew. Na trasie spaceru umieszczone są plansze edukacyjne opisujące przyrodę. Z samym Źródełkiem związana jest bardzo ciekawa legenda, którą można przeczytać na tablicy powieszonej obok źródła. Niezależnie od tego, czy wierzycie w „magię” takich miejsc, czy też nie, warto je odwiedzić i napić się orzeźwiającej źródlanej wody. Kto wie, może zapewni Wam miłość na wieki.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Jeśli chcecie poznać bliżej historię i kulturę Warmii i Mazur, odwiedźcie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz znajdujący się obok Park Etnograficzny nad Węgorapą. W Muzeum można zobaczyć liczne wystawy dotyczące rzemiosła tradycyjnego czy historii i archeologii. W pomieszczeniach skansenowskich działają pracownie rękodzielnicze, m.in. tkacka, plastyki obrzędowej czy garncarska. Możecie nie tylko podglądnąć, jak specjaliści wyrabiają różne rzeczy, lecz także samemu spróbować stworzyć rękodzieło. W Parku Etnograficznym możecie natomiast zobaczyć piękne, zabytkowe, mazurskie chaty wraz z wyposażeniem, a także inne budynki, takie jak kuźnia, stróżówka więzienna czy remiza.

zobacz więcej