Dress code w hotelu – co można założyć, a czego absolutnie nie?

21.08.2023

Niezależnie od tego, czy przebywamy w podróży służbowej, czy na urlopie, najczęściej chcielibyśmy poczuć się w hotelu tak samo wygodnie jak w domu. Zwłaszcza jeśli hotelowe wnętrza wręcz zachęcają do relaksu przytulnym wystrojem czy ofertą SPA. Nie ma w tym oczywiście nic złego – wypoczęty, odprężony gość jest powodem do radości, zarówno dla właściciela, jak i obsługi hotelu. Musimy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do własnego domu, w hotelu nie przebywamy sami. Tak jak w każdym miejscu publicznym obowiązują tu pewne normy zasady pożycia społecznego. W tym artykule wyjaśnimy, jaki dress code obowiązuje w hotelu. Warto o tym wiedzieć, by nie narazić się na uwagi czy nieprzyjazne spojrzenia innych gości oraz nie sprawiać im dyskomfortu.

Dress code w hotelu – czy coś takiego istnieje?

Hotel jest w dużej mierze przestrzenią publiczną, w której spotykają się różne, obce sobie osoby, tak samo jak w restauracji, szkole czy teatrze. Oczywiście, najczęściej przyjeżdżamy tu w celach wypoczynkowych i zależy nam na dobrym, własnym samopoczuciu. To zrozumiałe. O ile jednak we własnym pokoju możemy przechadzać się nawet nago, czy w samym ręczniku, to w częściach wspólnym hotelu obowiązuje pewien dress code. Warto go przestrzegać. Świadczy to nie tylko o naszej świadomości, obyciu oraz kulturze osobistej, ale także sprawia, że wszyscy goście mogą czuć się równie komfortowo.

Jak się ubrać na śniadanie w hotelu?

Hotelowe śniadanie to dla wielu gości jeden z przyjemniejszych momentów dnia. Przede wszystkim dlatego, że dobry obiekt dba o to, by serwować szeroki wybór produktów – od słodkich przekąsek, przez owoce i warzywa, po dania na ciepło, różnego rodzaju sery, wędliny, soki oraz świeżo parzoną herbatę i kawę. Nie ukrywajmy – bardzo atrakcyjny jest sam fakt, że jako goście nie musimy tego wszystkiego przygotowywać ani sprzątać po posiłku. To sprawia, że mamy tym większą ochotę na odprężenie. Nie oznacza to jednak, że całkowity luz powinien panować również w kwestii ubioru. Jak się ubrać na śniadanie w hotelu?

Z pewnością nietaktem będzie zejście do restauracji w piżamie czy nawet narzuconym na nią szlafroku. Jeśli nie mamy ochoty się przebierać, zawsze możemy zamówić śniadanie do pokoju. Oczywiście rano nikt nie będzie wymagał od nas formalnego stroju. Jeżeli zastanawiasz się, jak się ubrać na śniadanie w hotelu, to zapewniamy, że swobodny ubiór, taki jak np. dres, jest jak najbardziej na miejscu.

Jak się ubrać na kolację w hotelu?

Nieco inne zwyczaje panują podczas późniejszych posiłków, takich jak obiad czy kolacja. Zwłaszcza jeśli hotel jest bardzo elegancki. W takich obiektach zazwyczaj znajdują się wykwintne restauracje, otwarte również dla gości spoza obiektu. Jak ubrać się na kolację w hotelu? Najlepiej tak samo, jak ubrałbyś się, gdybyś wychodził do restauracji o podobnej randze w mieście. Z pewnością nikt nie pojawiłby się w takim miejscu w szlafroku czy stroju kąpielowym, nawet podczas upałów.

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na kolację w hotelu, nikt nie będzie od Ciebie wymagał garnituru czy sukienki koktajlowej, jeżeli jednak pojawisz się w stroju, w którym wyszedłeś z basenu, możesz zostać poproszony o przebranie się. Jeśli to się zdarzy, nie warto brać takiej uwagi osobiście czy wszczynać awantury. Obsługa hotelowa musi dbać o komfort wszystkich gości i trzeba respektować granice wielu osób.

W jakich butach chodzić po hotelu?

Obuwie, w którym poruszamy się po hotelu, powinno być oczywiście wygodne. W końcu przyjechaliśmy tu odpocząć. Nie musisz więc zjawiać się na kolacji w szpilkach czy butach do garnituru – chyba że to lubisz i pasują one do reszty stroju. Jeżeli hotelowa restauracja jest elegancka, to pojawienie się w niej w gumowych klapkach będzie już zdecydowanym nietaktem. Warto także zapytać obsługę, jaki dress code panuje w hotelu w tej kwestii. W bardzo luksusowych obiektach możesz bowiem zostać poproszony o zmianę obuwia.

A w jakich butach chodzić po innych niż restauracja częściach hotelu? Jeżeli w obiekcie jest pub, to również zalecamy ubrać się do niego tak samo, jak do baru, który znajdowałby się w mieście. Po korytarzach, częściach wypoczynkowych czy sportowych możesz oczywiście przechadzać się w klapkach czy sneakersach, tak jak Ci wygodnie.

Basen w hotelu – w czym iść?

Na hotelowym basenie i w SPA obowiązują inne zasady niż w pozostałych częściach wspólnych, wciąż jednak istnieje pewien dress code. Na miejscu znajdują się szatnie i szafki, jeśli więc zastanawiasz się, jak iść na basen w hotelu, to powinno być ułatwienie. Masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza to przejście przez części wspólne w wygodnym stroju dziennym, np. dresie czy sukience, a następnie przebranie się w szatni strój kąpielowy.

Możesz także przebrać się w strój w pokoju, pamiętaj jednak, aby założyć szlafrok i klapki – i w ten sposób przejść do części rekreacyjnej. To dla niektórych bardzo „prywatny” strój, ale dopuszczalny w hotelach, pod warunkiem że idziemy tylko na basen i w ten sam sposób wracamy. Zjawienie się w takim outficie w restauracji będzie na pewno nietaktowne i źle widziane.

Niedopuszczalne jest natomiast przechadzanie się po częściach wspólnych (z wyłączeniem basenu i SPA) w samym stroju kąpielowym czy spodenkach bez koszulki. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, dokąd zmierzamy, nie znajdujemy się na plaży, tylko w eleganckim obiekcie.

Dress code w hotelu – czego nie wolno robić?

Możesz się zastanawiać, po co te wszystkie zasady, skoro przyjeżdżasz do hotelu wypocząć i dobrze się bawić. Tak jak inne reguły pożycia społecznego i savoir vivre’u powstały one po to, by nie razić zachowaniem innych osób. A pamiętajmy, że każdy ma inną wrażliwość i granice prywatności. Oczywiście płacimy za pobyt również po to, by czuć się dobrze, nadal jednak nie jesteśmy u siebie w domu, tylko w miejscu, gdzie przebywają inni. Oni także mają prawo do komfortu.

Podsumowując – jak w takim razie nie wypada chodzić po hotelu?

  • Bez koszulki – to zasada, która obowiązuje zarówno w częściach wspólnych, jak i hotelowej restauracji czy barze. Wyjątkiem jest część basenowa, SPA, siłownia oraz boisko lub plaża – o ile hotel je posiada. Jeżeli korzystasz z hotelowej plaży, a następnie udajesz się prosto z niej do restauracji czy kawiarni na tarasie – również załóż koszulkę.
  • W piżamie i szlafroku – chyba że zmierzasz na basen.
  • W samym stroju kąpielowym czy slipach – wytłumaczenie jest takie samo, jak wyżej.
  • Jeśli restauracja jest elegancka, zwłaszcza w czasie kolacji nie zjawiamy się w niej w klapkach i bosych stopach. Są one dopuszczalne w pozostałych częściach wspólnych. Podobnie niekomfortowo będziesz czuł się w trakcie eleganckiego posiłku, jeśli założysz dres – zwłaszcza gdy inni goście będą w bardziej formalnych strojach.

Większość nieporozumień czy wpadek dotyczących stroju nie zależy oczywiście od złych intencji gości, ale od zwykłego niedopatrzenia. Aby tego uniknąć, warto zapytać obsługę, jaki dress code obowiązuje w hotelu. Sama wizyta na stronie internetowej obiektu, także dużo Ci o nim powie. Im bardziej elegancki i luksusowy wystrój, tym bardziej formalnego ubioru może wymagać.