Doby hotelowe – jak je liczyć?

06.12.2023

Wymarzone wakacje, wyjazdy służbowe czy kilkudniowe wycieczki rodzinne wiążą się z koniecznością zarezerwowania odpowiedniego noclegu. I tu pojawia się problem, z którym mierzy się spora część gości, czyli dostosowanie się do tzw. doby hotelowej. Przed wyjazdem warto sprawdzić, ile konkretnie trwa doba hotelowa i jakie zasady z nią związane są przyjęte w hotelu, do którego się wybieramy. Właściwie przygotowanie z pewnością wpłynie na komfort całej podróży. Co zatem należy wiedzieć o dobach hotelowych i w jaki sposób je liczyć? Sprawdź!

Doba hotelowa — co to takiego?

Doba hotelowa to czas, w którym goście mają dostęp do swojego zakwaterowania oraz wszelkich udogodnień oferowanych przez hotel, takich jak basen, strefa relaksu czy usługi SPA. Ten czas jest uwzględniony w opłacie za nocleg i umożliwia swobodne korzystanie z infrastruktury hotelowej podczas pobytu.

Doba hotelowa — ile trwa?

Doba hotelowa, czyli okres, w którym goście korzystają z pokoju w hotelu, jest zazwyczaj nieco krótsza niż standardowa doba.. Jest to związane z koniecznością przygotowania pokoju dla kolejnych przyjezdnych. Krótsza doba ma zapewnić czas na sprzątanie — zazwyczaj nie powinna być jednak krótsza niż 20 godzin. Różnica między godziną wymeldowania a zameldowania może się różnić w zależności od wielkości hotelu, pozostawiając pewien margines czasowy na ewentualne nieprzewidziane sytuacje.

W większości przypadków nie ma bezpośredniego wpływu na cenę za nocleg. Pomimo krótszego pobytu, opłata zazwyczaj obejmuje pełną kwotę za całą dobową rezerwację, co jest standardową praktyką w branży hotelarskiej.

Czy istnieją wyjątki od ustalonej doby hotelowej? Właściciele obiektów noclegowych mogą być dość elastyczni, jednak sporo zależy od indywidualnej polityki hotelu i jego aktualnego obłożenia. W przypadku, gdy nie ma kolejnych rezerwacji lub nowi goście przyjadą później, istnieje możliwość niewielkiego wydłużenia czasu pobytu, jednak nie jest to regułą ani obowiązkiem właściciela. W sytuacji, gdy są planowane kolejne przyjazdy, można natomiast liczyć na możliwość przechowania bagażu po wymeldowaniu.

Od której zaczyna się doba hotelowa?

Wielu gości zastanawia się, o której zaczyna się doba hotelowa. W większości przypadków doba hotelowa zaczyna około godziny 14:00 lub 15:00 danego dnia.Po przybyciu do hotelu gościom przysługuje prawo otrzymania dostępu do zarezerwowanego pokoju. 

W przypadku wcześniejszego przyjazdu może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie poczekać do momentu, aż rozpocznie się doba hotelowa. Dopiero wtedy obsługa hotelu może wydać klucze, a goście będą mogli zacząć korzystać z udogodnień hotelowych.

Nie każdy hotel przestrzega jednakże tych samych wytycznych. Niektóre obiekty wymagają wymeldowania się już o godzinie 10:00. Zanim wybierzesz się w podróż, warto takie informacje zawczasu zweryfikować, zwłaszcza w przypadku krótkiego pobytu.

Doba hotelowa — od której do której godziny trwa?

Jak już wspomnieliśmy, standardowo rozpoczyna się ona między godziną 14:00-16:00, choć w niektórych miejscach może być to godzina wcześniejsza. A co z wymeldowaniem? Do której trwa doba hotelowa? Cóż, najczęściej kończy się ona o godzinie 12:00 lub 13:00 następnego dnia. W Hotelu St. Bruno doba hotelowa zaczyna się o 16:00 i kończy o 12:00 dnia następnego.

Oznacza to, że nasz pobyt oraz możliwość korzystania z pokoju i pozostałych udogodnień hotelowych ograniczona jest do tego czasu. Jeżeli nie planujemy opuścić hotelu do wskazanej godziny, konieczne jest przedłużenie pobytu.

Przedłużenie doby hotelowej

Wiele hoteli ściśle przestrzega godziny wymeldowania, ponieważ regulaminy nakładają kary za opóźnienie w zwolnieniu pokoju.  W sytuacjach wyjątkowych, warto skontaktować się z recepcją lub działem obsługi klienta. Personel zazwyczaj stara się dostosować do nietypowych życzeń klientów.

Koszty przedłużenia pobytu w hotelu różnią się w zależności od polityki hotelu. Niewielkie wydłużenie doby o godzinę lub dwie można czasem uzyskać bez dodatkowych opłat. Natomiast dłuższe opóźnienie wymeldowania może generować wysokie dodatkowe koszty, nawet do połowy stawki za kolejną dobę hotelową. Zazwyczaj, przedłużenie doby po godzinie 20:00 wymaga opłacenia pełnej stawki za kolejny dzień.

Warto zauważyć, że wydłużenie pobytu w hotelu o kilka godzin nie oznacza automatycznego dostępu do dodatkowych udogodnień, takich jak basen czy sauna. Korzystanie z tych atrakcji po wyznaczonej godzinie zazwyczaj podlega dodatkowym opłatom.

Dwie doby hotelowe — ile to nocy?

Liczenie dób hotelowych może sprawić pewne trudności. Najłatwiej jest liczyć od standardowej godziny zameldowania do następnego dnia do tej samej godziny i odjąć różnicę wynikającą z innej godziny wymeldowania.

W takim razie dwie doby hotelowe to po prostu dwukrotne upłynięcie pełnej doby hotelowej. Jeśli przyjmiemy, że doba hotelowa trwa od godziny 14:00 do godziny 12:00 następnego dnia, to dwie doby hotelowe wyniosą 46 godzin.