Atrakcje okolicy

W najbliższej okolicy Hotelu znajdziecie Państwo wiele miejsc - przepięknych, malowniczych zakątków uwikłanych w bogatą historię.

Twierdza Boyen, Giżycko

Jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej. Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen. Zbudowana została w latach 1844 – 1851 i pełniła ważną funkcję obronną podczas I wojny światowej, a także znaczącą funkcję strategiczną podczas II wojny. Później wprowadziły się na ten teren zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe. Obecnie stosunkowo dobrze zachowana Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka. Funkcjonuje tu schronisko turystyczne, w fortecznej fosie urządzono amfiteatr, w którym odbywają się coroczne "Szanty w Giżycku" oraz Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie również staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a także baza wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.

Most obrotowy, Giżycko

Pierwszy dwuprzęsłowy most zwodzony stanął w tym miejscu już w połowie XIX stulecia, ale wada konstrukcyjna sprawiła, iż w 1895 r. załamał się pod mocno wyładowanym towarami wozem kupca z Królewca. W związku z tym pomyślano o konstrukcji jednoprzęsłowej, obracanej w bok za pomocą ręcznej dźwigni kieratowej. Na moście obecna jest sygnatura firmy Bechelt C.O Grundberg und Shel z Zielonej Góry z 1889 r, ale od tamtej pory most był wielokrotnie niszczony, odbudowany i remontowany. Most ma około 20 m długości i 8 m szerokości, a przęsło waży ponad 100 ton, jednak pojedyncza osoba bez problemu odsuwa je na bok za pomocą ręcznego kieratu co jest niezwykle widowiskowe i obserwowane zawsze przez liczne grono turystów.

Wieża ciśnień, Giżycko

Zbudowana w 1900 r. na wzór gotyckiej baszty zamkowej. Obiekt ten w ostatniej dekadzie XX w. przestał pełnić swoją rolę. Obecnie dawna wieża ciśnień to znakomity punkt widokowy. Z wysokości 162 m n.p.m podziwiać można pejzaż miasta i jezioro Niegocin.

Wilczy Szaniec, Gierłoż (niem. Wolfsschanze)

W latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce

Ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza to miejsce. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Wszystko w barokowym stylu. Z powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy".

Hochwald - Polowa Kwatera Heinricha Himmlera

Polowa kwatera Himmlera znajduje się koło wsi Pozezdrze przy szosie Węgorzewo-Giżycko. Kwatera występowała pod kryptonimem "Hochwald" (wysoki las). Cechą charakterystyczną kwater głównych i polowych była ich lokalizacja tuż przy linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko.

Zabytkowe mosty w Stańczykach - Akwedukt Puszczy Romnickiej

Północne krańce Mazur należą do najrzadziej odwiedzanych zakątków kraju. Właśnie tu, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość - 200 m i wysokość 36 m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15-metrowych łukach. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa - 'Akwedukty Puszczy Rominckiej.

Mazurski Park Krajobrazowy

Został utworzony w grudniu 1977 r. w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego obszaru dla potrzeb nauki, dydaktyki i turystyki. W granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią. Park położony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje swoimi granicami części gmin: Piecki, Mrągowo, Świętajno, Ruciane Nida, Mikołajki, Orzysz i Pisz, zajmując pogranicze trzech powiatów: mrągowskiego, piskiego i szczycieńskiego. Powierzchnia Mazurskiego Parku Krajobrazowego wynosi 53 655 ha, a jego strefy ochronnej 18 608 ha. Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij